https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_f4ad84040a693ce8d0a72c03e_o.jpg
Somali Neft və mineral ehtiyatlar naziri cənab Dahir Shire Mohamedin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) olub.
Görüşdə SOCAR-ın vitse-prezidenti Ziba xanım Mustafayeva, BANM rektoru Elmar Qasımov, SOCAR-ın vitse-prezidentinin müşaviri Səbinə xanım Kərimova, eləcə də BANM heyəti iştirak edib.
Ziba xanım Mustafayeva BANM-ın fəaliyyətindən, Ali Məktəbin əldə etdiyi yüksək nailiyyətlərdən bəhs edib. O, eyni zamanda, ali məktəbin beynəlxalq əlaqələrinin genişləndiyini, xarici tələbələrin sayının ilbəil artdığını və Somali tələbələri üçün də burada geniş imkanların mövcud olduğunu vurğulayıb.
Qeyd olunub ki, SOCAR Somalidən olan tələbələr üçün 3 təqaüd yeri ayırıb.
BANM-ın sənaye ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini bildirən vitse-prezident, tələbələrin təcrübə proqramları və elmi araşdırmalar sahəsində əldə etdiyi uğurların onların gələcək karyerasına mühüm töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə BANM və Somali nümayəndələri arasında potensial əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_f4ad84040a693ce8d0a72c03e_o.jpg
Делегация во главе с министром нефти и минеральных ресурсов Сомали г-ном Дахиром Широм Мохамедом посетила Бакинскую высшую школу нефти (БВШН) SOCAR.
Во встрече приняли участие вице-президент SOCAR Зиба Мустафаева, ректор БВШН Эльмар Гасымов, советник вице-президента SOCAR Сабина Каримова, а также сотрудники БВШН.
Зиба Мустафаева рассказала о деятельности и достижениях БВШН. Она подчеркнула, что международные связи вуза расширяются, число иностранных студентов увеличивается с каждым годом и что БВШН предоставляет широкие возможности сомалийским студентам.
Было отмечено, что SOCAR выделила 3 стипендиальных места для студентов из Сомали.
«БВШН тесно сотрудничает с промышленными предприятиями, в которых студенты успешно проходят стажировку и занимаются научными исследованиями. Все это окажет положительное влияние на их будущую карьеру», - отметила Зиба Мустафаева.