BDU-da “Dünya azərbaycanlıları: tarix və müasirlik” mövzusunda V Beynəlxalq elmi konfrans
BDU-da “Dünya azərbaycanlıları: tarix və müasirlik” mövzusunda V Beynəlxalq elmi konfrans BDU-da “Dünya azərbaycanlıları: tarix və müasirlik” mövzusunda V Beynəlxalq elmi konfrans
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tarix fakültəsinin təşkilatçılığı ilə “Dünya azərbaycanlıları: tarix və müasirlik” mövzusunda V Beynəlxalq elmi konfransı keçirilib.
Əvvəlcə Dövlət himni səsləndirilib, torpaqlarımızın azadlığı uğrunda həlak olan şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Açılış mərasimində çıxış edən Tarix fakültəsinin dekanı, professor İbrahim Zeynalov bildirib ki, dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyini təmin edən mühüm vasitələrdən biri də milli ideologiyadır. Bu gün dünya azərbaycanlılarını bir amal və əqidə ətrafında birləşdirən azərbaycançılıq ideologiyası milli birlik və həmrəyliyi təmin edən universal ideoloji formul kimi çıxış etməkdədir. Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin müəllifi olduğu azərbaycançılıq ideologiyası özündə ümumbəşəri səciyyə daşıyan və milli dəyərlərə cavab verən prinsipləri ehtiva edir. Professor İbrahim Zeynalov qeyd edib ki, dünya azərbaycanlıları ilə bağlı ərazi, əhali, tarixi-demoqrafiya problemlərinin, o cümlədən köçlər, soyqırımları və digər mövzuların tədqiqi xüsusi əhəmiyyət kəsb etdi. Bu məqsədlə 1994-cü ildə Tarix fakültəsində “Dünya azərbaycanlıları: tarixi demoqrafiya” elmi-tədqiqat laboratoriyası yaradılıb. 1997-ci ildə  Tarix fakültəsinin təşkilatçılığı ilə “Dünya azərbaycanlıları: tarix və müasirlik” mövzusunda ilk elmi konfrans təşkil olunub. 2016-cı ildən ənənəvi olaraq davam edən konfransın əsas tərəfdaşı Diasporla İş Üzrə Dövlət Komitəsi olub. Builki konfransda ənənəvi mövzularla yanaşı, Qarabağda quruculuq prosesi, Qərbi Azərbaycanın tarixi, siyasi və etno-demoqrafik proseslər də elmi müstəvidə müzakirə ediləcək. Konfransda yerli alimlərlə yanaşı, Türkiyə, Ukrayna, Gürcüstan, Polşa və digər ölkələrdən də mütəxəssislər iştirak edir.
BDU-nun Qədim dünya və orta əsrlər tarixi kafedrasının müdiri, akademik Yaqub Mahmudov, Milli Məclisin üzvü Naqif Həmzəyev, Azərbaycan tarixi (təbiət fakültələri üzrə) kafedrasının müdiri, dosent Mehman Abdullayev çıxışlarında Tarix fakültəsinin təşkilatçılığı ilə belə bir konfransın silsilə şəkildə keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb, bu istiqamətdə elmi tədqiqatlara böyük ehtiyac olduğunu bildiriblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_0ff8175f01426c068c51a0ae5_o.jpg
Состоялась V Международная научная конференция на тему «Азербайджанцы мира: история и современность», организованная историческим факультетом Бакинского государственного университета (БГУ).
Выступая на церемонии открытия, декан исторического факультета, профессор Ибрагим Зейналов сказал, что одним из важных средств обеспечения солидарности азербайджанцев всего мира является национальная идеология. Сегодня идеология азербайджанства, объединяющая азербайджанцев всего мира вокруг общей цели и веры, выступает как универсальная идеологическая формула, обеспечивающая национальное единство и солидарность. Идеология азербайджанства, основанная общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, содержит в себе принципы, которые являются общечеловеческими и соответствуют национальным ценностям. Ибрагим Зейналов отметил, что особое значение имеет изучение территориальных, популяционных, историко-демографических проблем, связанных с азербайджанцами мира, включая перемещения, геноциды и другие темы. С этой целью в 1994 году на факультете создана лаборатория «Азербайджанцы мира: историческая демография». В 1997 году факультетом организована первая научная конференция на тему «Азербайджанцы мира: история и современность». С 2016 года основным партнером конференции является Государственный комитет по работе с диаспорой. На конференции этого года, наряду с традиционными темами, будут также обсуждаться восстановительные процессы в Карабахе, а также исторические, политические и этнодемографические процессы Западного Азербайджана. Помимо местных ученых в конференции принимают участие специалисты из Турции, Украины, Грузии, Польши и других стран.
Затем на мероприятии выступили заведующие кафедрами Ягуб Махмудов, Мехман Абдуллаев и депутат Милли Меджлиса Нагиф Хамзаев.