https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_35123a078b48851840ed85501_o.jpg
Media nümayəndələri üçün kibertəhlükəsizlik mövzusunu təşviq etmək məqsədilə təlim keçirilib. Altmışa yaxın iştirakçının qatıldığı təlim “Bakcell” və İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) birgə tərəfdaşlığı çərçivəsində baş tutub.
İl ərzində planlaşdırılan təlimlər silsiləsinin ilk sessiyasında media nümayəndələrinə rəqəmsal təhlükəsizlik sahəsində əsas risklər, kibertəhlükəsizlik insidentlərinə qarşı müdafiə üsulları və rəqəmsal medianın informasiya təhlükəsizliyindəki rolu barədə ətraflı məlumat verilib. Təlim iştirakçıları, eyni zamanda, süni intellektin kibertəhlükəsizlikdə tətbiqi, məlumatların məxfiliyi və kiberfırıldaqçılıq riskləri kimi vacib mövzular ətrafında müzakirələr aparıblar.
“Telekom sektorunda süni intellekt və innovasiyalar getdikcə daha böyük rol oynayır və biz media nümayəndələrinin bu trendləri yaxından izləməsinə kömək etməyi vacib hesab edirik. İnanırıq ki, təşkil etdiyimiz təlimlər iştirakçıların texnoloji yeniliklərə dair biliklərini artırmağa və rəqəmsal sahədəki dəyişiklikləri daha dolğun işıqlandırmalarına imkan yaradacaq”, – deyə “Bakcell“in baş direktoru Klaus Müller bildirib.
İRİA-nin İdarə Heyətinin sədri Fərid Osmanov isə təlimin əhəmiyyətini vurğulayaraq bildirib: “Media cəmiyyətin yeniliklərə açıq olmasında və innovativ düşüncənin formalaşmasında mühüm rol oynayır. Son dövrlərdə kibertəhlükəsizlik və rəqəmsal ekosistemin qorunması xüsusilə aktual məsələyə çevrilib. Bu təlimlər media nümayəndələrinə yalnız rəqəmsal bacarıqlar qazandırmır, eyni zamanda, onları kibertəhlükəsizlik risklərinə qarşı daha hazırlıqlı edir. Rəqəmsallaşan dünyada medianın təhlükəsiz informasiya mühitini qoruması strateji əhəmiyyət kəsb edir.”
Qeyd edək ki, “Bakcell” 2012-ci ildən etibarən hər il media nümayəndələri üçün innovasiya və texnologiyalara dair təlimlər təşkil edir. Bu il isə ilk dəfə olaraq tədbirlərini daha geniş miqyasda keçirərək, İRİA ilə birgə reallaşdırıb.
Ölkədə innovasiya mövzusunda liderliyini qoruyan hər iki qurum il ərzində mütəmadi təlimlər təşkil edəcək. Süni İntellekt, rəqəmsallaşma, kibertəhlükəsizlik, innovasiya kimi mühüm mövzuları əhatə edən proqram iştirakçılara rəqəmsal transformasiya dövründə müasir media trendlərinə uyğunlaşmaq üçün praktik biliklər qazandıracaq.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_35123a078b48851840ed85501_o.jpg
A training session was held to promote the topic of cybersecurity for media representatives. The training, attended by nearly sixty participants, took place within the framework of a joint partnership between Bakcell and the Innovation and Digital Development Agency (IDDA).
During the first session of a series of planned trainings for the year, media representatives received detailed information on key risks in digital security, defence methods against cybersecurity incidents, and the role of digital media in information security. Additionally, participants engaged in discussions on crucial topics such as the application of artificial intelligence in cybersecurity, data privacy, and the risks of cyber fraud.
“Artificial intelligence and innovations are playing an increasingly significant role in the telecommunications sector, and we consider it essential to help media representatives closely follow these trends. We believe that the training sessions we organize will enhance participants’ knowledge of technological advancements and enable them to cover digital transformations more comprehensively,” said Klaus Mueller, CEO of Bakcell.
Farid Osmanov, Chairman of the Board of the Innovation and Digital Development Agency (IDDA), emphasized the importance of the training, stating: “Media plays a crucial role in fostering openness to innovation and shaping an innovative mindset in society. In recent times, cybersecurity and the protection of the digital ecosystem have become particularly pressing issues. These training sessions not only equip media representatives with digital skills but also prepare them to better address cybersecurity risks. In an increasingly digital world, safeguarding a secure information environment within the media holds strategic importance.”
It should be noted that since 2012, Bakcell has been organizing annual training sessions for media representatives on innovation and technology. This year, for the first time, these events were held on a larger scale in collaboration with IDDA.
Both organizations, maintaining their leadership in the field of innovation in the country, will continue to organize regular training sessions throughout the year. Covering key topics such as artificial intelligence, digitalization, cybersecurity, and innovation, the program will provide participants with practical knowledge to adapt to modern media trends in the era of digital transformation.