https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_3ab1eed3859d03d9bd12a1648_o.jpg
Azərbaycanda real sektoru dəstəkləyən ölkənin aparıcı banklarından biri olan TuranBank ASC uğurlu fəaliyyəti sayəsində beynəlxalq qurumlardan maliyyə vəsaitləri cəlb etməyə davam edir.
Belə ki, TuranBank və Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı (QDTİB) arasında kiçik və orta biznesin maliyyələşdirilməsini genişləndirmək məqsədilə yeni kredit sazişi imzalanıb. Sazişə əsasən beynəlxalq maliyyə qurumu Banka 2 illik müddətə 6 milyon ABŞ dolları ekvivalentində Azərbaycan manatında kredit ayırıb.
“Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı olaraq ölkədə kiçik və orta sahibkarlıq sektorunun dəstəklənməsi istiqamətində TuranBank ilə tərəfdaşlığımızı davam etdirməkdən məmnunuq. Bu saziş sahibkarlara inkişaf etmək, yenilik etmək və inklüziv iqtisadi inkişafa nail olmaq üçün lazım olan resurslara çıxış imkanı verəcək, eyni zamanda ölkədə, xüsusilə regionlarda dayanıqlı iqtisadi artımın təmin edilməsi və yeni iş yerlərinin yaradılmasına töhfə verəcək. Birgə səylərimizin gələcəkdə əhəmiyyətli nəticələr verəcəyinə əminik”- deyə QDTİB-in prezidenti Serhat Köksal bildirib.
“TuranBank ilə Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf arasında bağlanan bu müqavilə üzrə yerli valyutada cəlb edilən vəsait Bankın fəaliyyət strategiyasında əsas hədəf olan mikro, kiçik və orta müəssisələrin maliyyələşdirilməsinə yönəldilərək, ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən sahibkarların dəstəklənməsinə şərait yaradacaq. Bu saziş beynəlxalq maliyyə institutlarının Bankımızın etibarlı tərəfdaş olaraq uzunmüddətli sabitliyi və davamlı inkişafına olan inamının daha bir mühüm göstəricisidir.” - deyə TuranBank ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Orxan Qarayev qeyd edib.
Məlumat üçün bildiririk ki, TuranBank 2011-ci ildən Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı ilə əməkdaşlıq əlaqələrini uğurla inkişaf etdirərək müxtəlif biznes sahələrinin maliyyələşdirməsini reallaşdırıb. Bank cəlb etdiyi bu vəsait hesabına Kiçik və Orta sahibkarlığın inkişafına dəstək göstərməkdə davam edəcək.
Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı (QDTİB) Qara dəniz bölgəsi ölkələrinin regional inkişafını və əməkdaşlığını dəstəkləmək məqsədilə 1999-cu ildə fəaliyyətə başlayıb. QDTİB üzv ölkələrdə dövlət və özəl sektorda layihələr və ticarətin maliyyələşdirilməsi məqsədi ilə kreditlər, kredit xətləri, səhmdar kapitalı və zəmanətlər verərək iqtisadi inkişafı və regional əməkdaşlığı dəstəkləyir. Bank regional əməkdaşlığın inkişafı prinsiplərini əsas tutaraq üzv ölkələrdə layihələrin maliyyələşdirilməsində və kapitalında iştirak edir.
Yarandığı tarixdən etibarən 33 il ərzində özünün 22 satış nöqtəsilə TuranBank daim inkişaf yolunu tutmuş, xidmətləri ilə həm keyfiyyət, həm də kəmiyyət baxımından maliyyə sektorunda önəmli mövqeyə sahib olmuşdur. Bank Azərbaycanın maliyyə sektorunda stabilliyi və etibarlılığı ilə seçilən əsas iştirakçılardan biridir. Bankın təqdim etdiyi məhsul və xidmətlərlə bağlı ətraflı məlumatı 935 çağrı mərkəzinə zəng edərək, TuranBank-ın rəsmi veb səhifəsini və ya sosial şəbəkələrdəki səhifələrini izləyərək əldə edə bilərsiniz.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_3ab1eed3859d03d9bd12a1648_o.jpg
TuranBank OJSC, one of the leading banks in Azerbaijan supporting the real sector, continues to attract financial resources from international institutions due to its successful operations.
In this regard, a new loan agreement has been signed between TuranBank and the Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB) to further support the financing of small and medium-sized businesses. Under the terms of the agreement, the international financial institution has allocated a loan to the Bank in local currency, amounting to the equivalent of 6 million US dollars, for a period of 2 years.
“BSTDB is pleased to continue its partnership with TuranBank to empower SMEs in the country, giving them access to resources they need to grow, innovate and drive inclusive economic progress. This will help unlock employment opportunities and foster sustainable development both within the country and across the region. We are confident that our joint efforts will continue to deliver meaningful results in the future.”, said Dr. Serhat Köksal, BSTDB President.
“The funds raised in local currency under this agreement between TuranBank and the Black Sea Trade and Development Bank will be allocated to financing micro, small, and medium-sized enterprises (MSMEs), which are central to the Bank's strategic objectives. This initiative will help create favorable conditions to support entrepreneurs operating within the country. This agreement is yet another significant indication of the confidence that international financial institutions have in the long-term stability and sustainable development of our Bank as a reliable partner,” said Orkhan Garayev, Chairman of the Management of TuranBank OJSC.
It is worth noting that TuranBank has been successfully developing its cooperation with the BSTDB since 2011, providing financing across various business sectors. The Bank continues to support the development of small and medium-sized enterprises (SMEs) with the help of these funds.
BSTDB was established in 1999 to support regional development and cooperation in the Black Sea region. The Bank fosters economic development and regional cooperation by providing loans, credit lines, equity, and guarantees to finance projects and trade in both the public and private sectors of its member countries. BSTDB participates in the financing and equity of projects within member countries, guided by the principles of regional cooperation.
Since its establishment, TuranBank has continuously developed, expanding to 22 sales points over the course of 33 years, and has secured a significant position in Azerbaijan’s financial sector in terms of both quality and quantity of services. The Bank is one of the key participants in the country’s financial sector, distinguished by its stability and reliability. For detailed information about the products and services offered by the Bank, you can call the 935 call center, visit TuranBank's official website , or follow its social media pages.