https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_3ab1eed3859d03d9bd12a1648_o.jpg
Azərbaycanda real sektoru dəstəkləyən ölkənin aparıcı banklarından biri olan TuranBank ASC uğurlu fəaliyyəti sayəsində beynəlxalq qurumlardan maliyyə vəsaitləri cəlb etməyə davam edir.
Belə ki, TuranBank və Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı (QDTİB) arasında kiçik və orta biznesin maliyyələşdirilməsini genişləndirmək məqsədilə yeni kredit sazişi imzalanıb. Sazişə əsasən beynəlxalq maliyyə qurumu Banka 2 illik müddətə 6 milyon ABŞ dolları ekvivalentində Azərbaycan manatında kredit ayırıb.
“Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı olaraq ölkədə kiçik və orta sahibkarlıq sektorunun dəstəklənməsi istiqamətində TuranBank ilə tərəfdaşlığımızı davam etdirməkdən məmnunuq. Bu saziş sahibkarlara inkişaf etmək, yenilik etmək və inklüziv iqtisadi inkişafa nail olmaq üçün lazım olan resurslara çıxış imkanı verəcək, eyni zamanda ölkədə, xüsusilə regionlarda dayanıqlı iqtisadi artımın təmin edilməsi və yeni iş yerlərinin yaradılmasına töhfə verəcək. Birgə səylərimizin gələcəkdə əhəmiyyətli nəticələr verəcəyinə əminik”- deyə QDTİB-in prezidenti Serhat Köksal bildirib.
“TuranBank ilə Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf arasında bağlanan bu müqavilə üzrə yerli valyutada cəlb edilən vəsait Bankın fəaliyyət strategiyasında əsas hədəf olan mikro, kiçik və orta müəssisələrin maliyyələşdirilməsinə yönəldilərək, ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən sahibkarların dəstəklənməsinə şərait yaradacaq. Bu saziş beynəlxalq maliyyə institutlarının Bankımızın etibarlı tərəfdaş olaraq uzunmüddətli sabitliyi və davamlı inkişafına olan inamının daha bir mühüm göstəricisidir.” - deyə TuranBank ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Orxan Qarayev qeyd edib.
Məlumat üçün bildiririk ki, TuranBank 2011-ci ildən Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı ilə əməkdaşlıq əlaqələrini uğurla inkişaf etdirərək müxtəlif biznes sahələrinin maliyyələşdirməsini reallaşdırıb. Bank cəlb etdiyi bu vəsait hesabına Kiçik və Orta sahibkarlığın inkişafına dəstək göstərməkdə davam edəcək.
Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı (QDTİB) Qara dəniz bölgəsi ölkələrinin regional inkişafını və əməkdaşlığını dəstəkləmək məqsədilə 1999-cu ildə fəaliyyətə başlayıb. QDTİB üzv ölkələrdə dövlət və özəl sektorda layihələr və ticarətin maliyyələşdirilməsi məqsədi ilə kreditlər, kredit xətləri, səhmdar kapitalı və zəmanətlər verərək iqtisadi inkişafı və regional əməkdaşlığı dəstəkləyir. Bank regional əməkdaşlığın inkişafı prinsiplərini əsas tutaraq üzv ölkələrdə layihələrin maliyyələşdirilməsində və kapitalında iştirak edir.
Yarandığı tarixdən etibarən 33 il ərzində özünün 22 satış nöqtəsilə TuranBank daim inkişaf yolunu tutmuş, xidmətləri ilə həm keyfiyyət, həm də kəmiyyət baxımından maliyyə sektorunda önəmli mövqeyə sahib olmuşdur. Bank Azərbaycanın maliyyə sektorunda stabilliyi və etibarlılığı ilə seçilən əsas iştirakçılardan biridir. Bankın təqdim etdiyi məhsul və xidmətlərlə bağlı ətraflı məlumatı 935 çağrı mərkəzinə zəng edərək, TuranBank-ın rəsmi veb səhifəsini və ya sosial şəbəkələrdəki səhifələrini izləyərək əldə edə bilərsiniz.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_3ab1eed3859d03d9bd12a1648_o.jpg
“ТуранБанк”, являющийся одним из ведущих банков страны, поддерживающих реальный сектор экономики в Азербайджане, благодаря успешной деятельности продолжает привлекать финансовые средства от международных организаций.
Так, между ТуранБанк и Черноморским Банком Торговли и Развития (BSTDB) было подписано новое кредитное соглашение с целью расширения финансирования малого и среднего бизнеса. Согласно соглашению, международная финансовая организация выделила Банку кредит в размере эквивалента 6 миллионов долларов США в азербайджанских манатах на срок 2 года.
“Будучи Черноморским Банком Торговли и Развития, мы рады продолжать наше партнерство с ТуранБанк в поддержку сектора малого и среднего предпринимательства в стране. Это соглашение обеспечит доступ предпринимателей к необходимым ресурсам для развития, инноваций и достижения инклюзивного экономического роста, а также будет способствовать обеспечению устойчивого экономического роста в стране, особенно в регионах, и созданию новых рабочих мест. Мы уверены, что наши совместные усилия приведут к значимым результатам в будущем”, - отметил президент BSTDB Серхат Кёксал.
“Заключенное между ТуранБанк и Черноморским Банком Торговли и Развития соглашение о привлечении средств в местной валюте будет направлено на финансирование микро, малых и средних предприятий, что является основным направлением стратегической деятельности Банка. Это создаст условия для поддержки предпринимателей, работающих на территории страны. Это соглашение является еще одним важным показателем доверия международных финансовых институтов к стабильности и устойчивому развитию нашего банка как надежного партнера”, - отметил председатель правления ТуранБанка Орхан Гараев.
Отметим что, ТуранБанк с 2011 года успешно развивает сотрудничество с Черноморским Банком Торговли и Развития (BSTDB), реализуя финансирование различных бизнес-секторов. С помощью привлеченных средств банк продолжит поддерживать развитие малого и среднего предпринимательства.
Черноморский Банк Торговли и Развития (BSTDB) был основан в 1999 году с целью поддержки регионального развития и сотрудничества стран Черноморского региона. BSTDB предоставляет кредиты, кредитные линии, акционерный капитал и гарантии для финансирования проектов и торговли в государственном и частном секторах в странах-участниках, поддерживая экономическое развитие и региональное сотрудничество. Банк участвует в финансировании проектов и капитале в странах-участниках, основываясь на принципах развития регионального сотрудничества.
С момента своего основания, за 33 года, ТуранБанк всегда стремился к развитию, имея 22 точки продаж и занимая важное место на финансовом рынке как по качеству, так и по количеству своих услуг. Банк является одним из ключевых участников финансового сектора Азербайджана, отличаясь стабильностью и надежностью. Дополнительную информацию о продуктах и услугах банка можно получить, позвонив в контакт-центр по номеру 935 или посетив официальный веб-сайт ТуранБанк а также следя за страницами в социальных сетях.