"Aztelekom" MMC Quba rayonunda GPON texnologiyasının tətbiqinə başlayıb
"Aztelekom" MMC Quba rayonunda GPON texnologiyasının tətbiqinə başlayıb "Aztelekom" MMC Quba rayonunda GPON texnologiyasının tətbiqinə başlayıb
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən “Aztelekom” MMC “Onlayn Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində telekommunikasiya infrastrukturunun yenilənməsi və müasir beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması istiqamətində işləri davam etdirir. Növbəti mərhələdə Quba rayonunun Vladimirovka və Xınalıq kəndlərində sürətli və kəsintisiz internet xidməti göstərən fiber-optik GPON (Gigabit Passive Optical Networks) şəbəkəsinin tikintisi ilə əlaqədar zəruri avadanlıqlar montaj olunaraq istifadəyə verilib.
Vladimirovka kəndində 780, Xınalıq kəndində isə 537 ev təsərrüfatı yüksək sürətli internetlə tam əhatə edilib.
Bundan əlavə, Quba şəhəri ərazisində 1700 abunəlik şəbəkə tikilib. Hazırda 600 abunəçi internet xidmətindən istifadə edir.
Qəçrəş kəndində aparılan tikinti işlərinin isə yaxın 2 ay ərzində başa çatdırılması nəzərdə tutulur.
Yeni GPON texnologiyasının tətbiqi ilə abunəçilərə daha yüksək sürətli (30 mbit/s-dən 100 mbit/s-dək) internet paketləri təklif olunur. Həmin paketlər aşağıdakı kimidir:
-  internet
-  internet+telefoniya
-  internet+televiziya
-  internet+telefoniya+televiziya paketi (3-ü birində)
Xidmət haqqı seçilmiş tarifdən və müştəri tələbatından asılı olaraq 20 AZN-dən 45 AZN-dək dəyişir.
Vətəndaşlar xidmətlərə qoşulmaq üçün “Aztelekom” MMC-nin 170 qaynar xəttinə zəng edə, region üzrə Telekommunikasiya qovşağına (Şimal-Şərq Regional Filialının Quba Şöbəsi – ünvan: Quba şəhəri, Fətəli xan küçəsi 57 A, əlaqə nöm.:511-64; 512-069), həmçinin https://aztelekom.az/ saytı vasitəsilə müraciət edə bilərlər.
Qeyd edək ki, müasir texnologiyaların tətbiqi istiqamətində Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin həyata keçirdiyi “Onlayn Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində ölkənin digər bölgələrində də yüksəksürətli internetin təmin edilməsi üçün müvafiq işlər planlı şəkildə davam etdirilir.

https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_b642bf4d596969162c18e5a57_o.jpg
ООО «Азтелеком», действующее в подчинении Министерства цифрового развития и транспорта, продолжает работу по обновлению телекоммуникационной инфраструктуры и приведению ее в соответствие с международными стандартами в рамках проекта «Онлайн Азербайджан». На очередном этапе в селах Владимировка и Хыналыг Губинского района было смонтировано и введено в эксплуатацию необходимое оборудование для строительства оптоволоконной сети GPON (Gigabit Passive Optical Networks), обеспечивающей быстрый и бесперебойный доступ в интернет.
780 домашних хозяйств в селе Владимировка и 537 в селе Хыналыг были полностью охвачены высокоскоростным интернетом.
Кроме того, на территории города Губа построена сеть, рассчитанная на 1700 абонентов. В настоящее время интернет-услугой пользуются 600 абонентов.
А завершение строительных работ, проводимых в селе Гачраш, планируется в течение следующих 2 месяцев.
С внедрением новой технологии GPON абонентам предлагаются более высокоскоростные интернет-пакеты (от 30 Мбит/с до 100 Мбит/с). Эти пакеты следующие:
- интернет
- интернет+телефония
- интернет+телевидение
- пакет интернет+телефония+телевидение (3 в одном)
Стоимость услуг варьируется от 20 до 45 манатов, в зависимости от выбранного тарифа и требований пользователя.
Для подключения к услугам граждане могут позвонить на «горячую линию» 170 ООО «Азтелеком», обратится в телекоммуникационный узел по региону (Губинское отделение Северо-Восточного регионального филиала – адрес: г. Губа, улица Фатали хана, 57 А, контактный телефон: 511- 64; 512-069), а также подать заявку посредством сайта https://aztelekom.az/.
Отметим, что в рамках реализуемого Министерством цифрового развития и транспорта проекта «Онлайн Азербайджан» по применению современных технологий в плановом порядке также продолжаются соответствующие работы по обеспечению высокоскоростным интернетом других регионов страны.