https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_ca78a8aa564d665e9895eef05_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Avropa İttifaqı-Ermənistan Parlament Tərəfdaşlığı Komitəsinin 25 fevral 2025-ci il tarixli bəyanatını şiddətlə qınayır, bu sənədi Avropa Parlamenti ilə Ermənistanın Azərbaycana qarşı apardığı qarayaxma kampaniyasının növbəti nümunəsi kimi qiymətləndirir.
Ermənistan tərəfindən Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş Xocalı soyqırımının növbəti ildönümü ərəfəsində qəbul edilmiş bu bəyanat, Azərbaycan əleyhinə səsləndirilmiş absurd və tamamilə əsassız ittihamlar həm Ermənistanın, həm də Avropa Parlamentinin əsl mahiyyətini bir daha ortaya qoyur.
Nəticə etibarilə, bu bəyanat Ermənistan tərəfinin Azərbaycanla danışıqlar prosesində qeyri-səmimiliyini yenidən nümayiş etdirmiş oldu. Ermənistan parlamentinin, o cümlədən Komitənin işində iştirak edən hakim partiyanın nümayəndələrinin Ermənistan rəhbərliyinin Azərbaycanın suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün tanınması, habelə dövlətlərarası münasibətlərin normallaşdırılması ilə bağlı çıxışlarına birbaşa zidd olan birgə bəyanatı dəstəkləməsi bunun bariz göstəricisidir.
Digər tərəfdən, bu bəyanat Avropa Parlamentində Azərbaycana münasibətdə dərin kök salmış nifrət siyasətinin növbəti təzahürüdür.
Bəyanatda Ermənistanı israrla qurban kimi qələmə verməyə çalışanlara xatırlatmaq istərdik ki, Ermənistan onilliklər boyu faşist ideologiyasını bəsləyən bir ölkədir. Bu ideologiya da onun Azərbaycana qarşı 30 illik təcavüzünün əsasını təşkil edir. İşğal dövründə Ermənistan ağır cinayətlər, o cümlədən hərbi cinayətlər, insanlığa qarşı cinayətlər və soyqırım aktları törədib. Ermənistan etnik təmizləmə həyata keçirib və bir milyona yaxın azərbaycanlını öz doğma yurdlarından, o cümlədən Zəngəzur, Dərələyəz, Göyçə və digər ərazilərdən qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə salıb. Ermənistan Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin 20 faizini yerlə-yeksan edərək talan edib, dövlət və şəxsi mülkiyyətə milyardlarla ABŞ dolları dəyərində maddi ziyan vurub, işğal olunmuş ərazilərdə və Ermənistan ərazisində azərbaycanlılara məxsus mədəni irsi məhv edib və özününküləşdirib.
Ermənistan sonrakı rəhbərliyi dövründə hərbi cinayətlərin araşdırılması üçün heç bir addım atmayıb. Onilliklər ərzində günahsız azərbaycanlılara qarşı törədilmiş ağır cinayətlərə görə heç bir erməni məsuliyyətə cəlb olunmayıb. Bu vəziyyət səhvən demokratik və insan haqlarının müdafiəçisi kimi təqdim edilən Ermənistanın indiki hökuməti dövründə də davam etməkdədir.
Təəssüflər olsun ki, Azərbaycan ərazilərinin işğalı ilə bağlı çoxsaylı beynəlxalq sənədlərə, o cümlədən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinə baxmayaraq, nə Avropa İttifaqı, nə də onun parlament strukturu heç bir zaman Ermənistana qarşı sanksiyaların tətbiqinə çağırış etməyib və bununla da, faktiki olaraq, Azərbaycan ərazilərinin qanunsuz işğalının davam etməsini təşviq edib. Bu isə Azərbaycana qarşı sanksiyaların tətbiqinə səsləyən avropalı parlamentarilərdə dərin kök salmış azərbaycanofobiya meyllərini ifşa edir.
Ermənistanın onilliklər boyu Azərbaycan ərazilərini minalarla çirkləndirməsinə, ölkəmizə qarşı bu irqçi siyasətin nəticələrinin aradan qaldırılması istiqamətində əməkdaşlıqdan yayınmasına münasibətdə də Avropa Parlamentindən hər hansı bir mövqe bildirilməməsi təəssüf doğuran digər bir məqamdır. Belə görünür, avropalı parlamentarilər günahsız insanların həyatını itirməyə davam etməsini, bu minaların Azərbaycanın yalnız öz imkanları hesabına apardığı yenidənqurma və bərpa işlərinə ciddi əngəllər törətməsini dərk etməkdə acizdirlər.
Avropa Parlamenti keçmiş münaqişə dövründə itkin düşmüş 4000 azərbaycanlının taleyinə də eyni dərəcədə biganəlik nümayiş etdirir. Halbuki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə tapılan kütləvi məzarlıqlar Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı törətdiyi qeyri-insani hərəkətlərin miqyasını və vəhşiliyini bir daha təsdiq edir.
Avropalı parlamentarilər insan haqları, o cümlədən geri qayıtmaq hüququ haqqında danışarkən, nədənsə 1980-ci illərin sonlarında indiki Ermənistandan zorla qovulmuş təxminən 250.000 azərbaycanlı qaçqının geri qayıtmaq hüququnu rahatlıqla gözardı edirlər. Sağlam məntiq Avropa Parlamentinin bu fundamental insan haqlarına məsələsinə ədalətli yanaşma nümayiş etdirməsini, Ermənistanı bu insanların öz ata-baba torpaqlarına qayıtması üçün lazımi şərait yaratmağa çağırmasını tələb edir. Təəssüf ki, həm Ermənistan, həm də Avropa Parlamenti iki ölkə arasında etimadın qurulmasına müsbət töhfə verəcək bu məsələni görməzlikdən gəlməyə israr edirlər. Bu cür davranış isə Avropa İttifaqının qoruduğunu iddia etdiyi liberal dəyərlərə tamamilə ziddir.
Azərbaycanın Ermənistanın Konstitusiyası və digər hüquqi sənədləri ilə bağlı narahatlığı qanuni və əsaslıdır. Reallıq budur ki, Ermənistan Konstitusiyasında Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları mövcuddur. Bu vəziyyət isə həmin ölkənin ali sənədinə zidd olan istənilən beynəlxalq sazişin qanuniliyini şübhə altına alır. Belə olan halda, Ermənistanın Konstitusiyasına düzəlişlər edilməsinin zəruriliyinə dair Azərbaycanın mövqeyi heç bir halda maksimalist mövqe deyil, eyni zamanda Ermənistanın özü üçün də sadəcə daxili məsələ deyil. Ermənistanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tam şəkildə tanıması təmin olunmalıdır.
Aİ-nin Ermənistandakı Missiyası (EUMA) ilə bağlı qeyd etmək lazımdır ki, bu missiya Azərbaycan tərəfinə verilən vədlərə zidd olaraq yaradılıb və Ermənistanla Azərbaycan arasında regional sabitliyin və etimadın gücləndirilməsinə dair öncədən bəyan edilmiş məqsədə xidmət etmir. Müşahidlər göstərir ki, EUMA faktiki olaraq, düşmənçilik yaymaq və əsassız azərbaycanofobiyanı qızışdırmaq üçün təbliğat vasitəsi kimi geniş şəkildə istifadə edilir. Ötən dövr ərzində bu missiya Azərbaycana qarşı qərəzini açıq şəkildə nümayiş etdirib, saxta və yalan xəbərlərin yayılması aləti kimi tətbiq olunub. Təəssüf ki, EUMA-nın təxribatçı fəaliyyəti Ermənistanı cəsarətləndirməyə davam edir və onu Azərbaycanla münasibətləri birdəfəlik normallaşdırmaq səylərindən çəkindirir. Belə fəaliyyət sərhəd boyu gərginliyi süni şəkildə artırmaq potensialına malikdir.
Aİ-nın öz qonşusunun ərazisini 30 il ərzində işğal altında saxlamış Ermənistana Avropa Sülh Mexanizmi və digər proqramlar vasitəsilə hərbi dəstək vermək qərarı isə dərin narahatlıq doğurur. Bunun regionda sülh və sabitliyə töhfə vermək səyləri ilə heç bir əlaqəsi yoxdur. Təcavüzkar ölkəyə göstərilən bu yardım regionda sabitliyi pozmağa və potensial olaraq silahlanma yarışını alovlandırmağa yönəlmiş addımdır.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, Aİ-nın Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşdırılması prosesindəki roluna dair bəyanatda səsləndirilən iddiaların da heç bir əsası yoxdur. Aİ öz qurumlarının və bəzi üzv dövlətlərin bir sıra hərəkətləri nəticəsində bu prosesdəki rolunu itirib. Avropa Parlamenti bu məsələdə xüsusi fəallıq göstərib və beləliklə, bu məsələdə təəssüf hiss keçirməyə heç bir mənəvi haqqı yoxdur.
Bütün bunlar fonunda, Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Avropa İttifaqı-Ermənistan Parlament Tərəfdaşlığı Komitəsinin tarixi faktları təhrif edən və Azərbaycanı ədalətsiz şəkildə ittiham edən qərəzli və birtərəfli bəyanatını qəti şəkildə rədd edir. Belə addımlar yalnız fikir ayrılıqlarını dərinləşdirməyə xidmət edir, sülh və barışığı təmin etmək səylərini sarsıdır. Əgər Avropa Parlamenti həqiqətən də Cənubi Qafqazda sabitliyi təşviq etməyə çalışırsa, bu qurum ötən dövrlərdəki haqsızlıqları etiraf edən, Ermənistanın revanşist siyasətini və militarizasiya cəhdlərini təşviq etməyən tarazlı və ədalətli yanaşmanı rəhbər tutmalıdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_ca78a8aa564d665e9895eef05_o.jpg
Милли Меджлис Азербайджанской Республики решительно осуждает заявление Комитета парламентского партнерства ЕС-Армения от 25 февраля 2025 года, и расценивает данный документ как очередное проявление проводимой Европейским Парламентом и Арменией против Азербайджана кампании клеветы.
Заявление, сделанное накануне очередной годовщины Ходжалинского геноцида, совершённого Арменией против азербайджанского народа, а также выдвинутые против Азербайджана абсурдные и совершенно необоснованные обвинения в очередной раз раскрывают истинную сущность как Армении, так и Европейского Парламента.
В итоге, этот документ вновь продемонстрировал неискренность армянской стороны в процессе переговоров с Азербайджаном. Поддержка совместного заявления представителями парламента Армении, в том числе, участвующими в работе Комитета представителями правящей партии, является ярким показателем того, что парламент Армении противоречит заявлениям руководства страны о признании суверенитета и территориальной целостности Азербайджана, и о нормализации межгосударственных отношений.
С другой стороны, данное заявление является очередным проявлением глубоко укоренившейся в Европейском Парламенте политики ненависти к Азербайджану.
Хотелось бы напомнить тем, кто настойчиво пытается представить Армению жертвой, что Армения десятилетиями была государством, питающим фашистскую идеологию. Именно эта идеология легла в основу её 30-летней агрессии против Азербайджана. В период оккупации Армения совершала тяжкие преступления, включая военные преступления, преступления против человечности и акты геноцида. Армения проводила политику этнических чисток, вынудив около миллиона азербайджанцев покинуть родные земли, включая Зангезур, Дерелейаз, Гёйча и другие территории, что превратило их в беженцев и вынужденных переселенцев. Армения разрушила до основания и разграбила 20% международно признанных территорий Азербайджана, нанесла материальный ущерб государственному и частному имуществу на миллиарды долларов США, а также уничтожила и присвоила азербайджанское культурное наследие – как на оккупированных территориях, так и на своей территории.
И в срок работы последующего своего руководства Армения не предприняла никаких шагов для расследования военных преступлений. Десятилетиями ни один армянин не был привлечён к ответственности за тяжкие преступления, совершенные против невинных азербайджанцев. Эта ситуация продолжается и при нынешнем правительстве Армении, которое ошибочно представляется как демократичное и защищающее права человека.
К сожалению, невзирая на многочисленные международные документы, касающиеся оккупации азербайджанских территорий, в том числе четыре резолюции Совета Безопасности ООН, ни Европейский Союз, ни его парламентские структуры никогда не призывали к введению санкций против Армении, тем самым, по сути, поощряя продолжение незаконной оккупации азербайджанских земель. Это, в свою очередь, разоблачает глубоко укоренившиеся среди призывающих к санкциям против Азербайджана европейских парламентариев азербайджанофобские настроения.
Ещё одним прискорбным моментом является отсутствие какой-либо позиции Европейского Парламента в отношении загрязнения Арменией на протяжении десятилетий азербайджанских территорий минами, а также её уклонения от сотрудничества для устранения последствий этой расистской политики в отношении нашей страны. Похоже, европейские парламентарии либо не в состоянии осознать, либо намеренно игнорируют то, что из-за этого продолжают гибнуть невинные люди, а также, что эти мины создают серьёзные препятствия для восстановительных и реконструкционных работ, проводимых Азербайджаном исключительно за счёт собственных ресурсов.
Столь же безразличен Европейский Парламент и к судьбе 4000 азербайджанцев, пропавших без вести во время прошлого конфликта. Между тем, обнаруженные на освобождённых от оккупации территориях массовые захоронения вновь подтверждают масштаб и жестокость бесчеловечных преступлений, творившихся Арменией против азербайджанцев.
Говоря о правах человека, в том числе о праве на возвращение, европейские парламентарии при этом почему-то легко игнорируют право на возвращение примерно 250.000 азербайджанских беженцев, насильственно изгнанных из нынешней территории Армении в конце 1980-х годов. Здравый смысл требует от Европейского Парламента справедливого подхода к этому фундаментальному вопросу прав человека, требует от него призвать Армению создать необходимые условия для возвращения этих людей на земли предков. К сожалению, как Армения, так и Европейский Парламент упорно игнорируют этот вопрос, решение которого могло бы внести позитивный вклад в установление доверия между двумя странами. Подобное поведение полностью противоречит либеральным ценностям, о своей приверженности которым заявляет Европейский Союз.
Обеспокоенность Азербайджана по поводу Конституции и других правовых документов Армении является законной и обоснованной. Реальность такова, что в Конституции Армении содержатся территориальные претензии к Азербайджану. Подобное положение ставит под сомнение законность любого международного соглашения, противоречащего этому основному документу страны. В этом контексте позиция Азербайджана относительно необходимости внесения поправок в Конституцию Армении ни в коем случае не является максималистской и, более того, не может рассматриваться исключительно как внутренний вопрос самой Армении. Должно быть обеспечено полное признание Арменией территориальной целостности Азербайджана.
Что до Миссии ЕС в Армении (EUMA), необходимо отметить, что она была создана в противоречие данным Азербайджану обещаниям и не служит заранее заявленной цели укрепления региональной стабильности и доверия между Арменией и Азербайджаном. Как показывают наблюдения, EUMA, фактически, широко используется в качестве пропагандистского инструмента для разжигания вражды и необоснованной азербайджанофобии. За истёкший период эта миссия открыто демонстрировала свою предвзятость к Азербайджану и применялась как средство распространения ложной и дезинформационной повестки. К сожалению, провокационная деятельность EUMA продолжает поощрять Армению и отвлекать её от усилий по окончательной нормализации отношений с Азербайджаном. Такая деятельность обладает потенциалом искусственного обострения напряжённости вдоль границы.
Глубокую обеспокоенность вызывает решение ЕС об оказании военной поддержки Армении, которая удерживала территорию своего соседа под оккупацией в течение 30 лет, через Европейский механизм мира и другие программы. Это не имеет никакого отношения к усилиям по содействию миру и стабильности в регионе. Такая помощь агрессору является шагом, направленным на дестабилизацию региона и потенциальное разжигание гонки вооружений.
С учётом вышеизложенного, совершенно безосновательны прозвучавшие в заявлении утверждения о роли ЕС в процессе нормализации азербайджано-армянских отношений. ЕС утратил свою роль в этом процессе вследствие действий своих институтов и отдельных государств-членов. Европейский Парламент проявил особую активность в этом вопросе и, таким образом, не имеет никакого морального права выражать сожаление по данному поводу.
На фоне всего этого, Милли Меджлис Азербайджанской Республики решительно отвергает предвзятое и одностороннее заявление Комитета парламентского партнерства ЕС-Армения, которое искажает исторические факты и несправедливо обвиняет Азербайджан. Подобные шаги только лишь усугубляют разногласия и подрывают усилия по обеспечению мира и согласия. Если Европейский Парламент действительно стремится содействовать стабильности на Южном Кавказе, ему следует придерживаться сбалансированного и справедливого подхода, с признанием допущенных в прошлом несправедливостей и без поощрения реваншистской политики Армении, также её попыток милитаризации.