https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_ca78a8aa564d665e9895eef05_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Avropa İttifaqı-Ermənistan Parlament Tərəfdaşlığı Komitəsinin 25 fevral 2025-ci il tarixli bəyanatını şiddətlə qınayır, bu sənədi Avropa Parlamenti ilə Ermənistanın Azərbaycana qarşı apardığı qarayaxma kampaniyasının növbəti nümunəsi kimi qiymətləndirir.
Ermənistan tərəfindən Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş Xocalı soyqırımının növbəti ildönümü ərəfəsində qəbul edilmiş bu bəyanat, Azərbaycan əleyhinə səsləndirilmiş absurd və tamamilə əsassız ittihamlar həm Ermənistanın, həm də Avropa Parlamentinin əsl mahiyyətini bir daha ortaya qoyur.
Nəticə etibarilə, bu bəyanat Ermənistan tərəfinin Azərbaycanla danışıqlar prosesində qeyri-səmimiliyini yenidən nümayiş etdirmiş oldu. Ermənistan parlamentinin, o cümlədən Komitənin işində iştirak edən hakim partiyanın nümayəndələrinin Ermənistan rəhbərliyinin Azərbaycanın suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün tanınması, habelə dövlətlərarası münasibətlərin normallaşdırılması ilə bağlı çıxışlarına birbaşa zidd olan birgə bəyanatı dəstəkləməsi bunun bariz göstəricisidir.
Digər tərəfdən, bu bəyanat Avropa Parlamentində Azərbaycana münasibətdə dərin kök salmış nifrət siyasətinin növbəti təzahürüdür.
Bəyanatda Ermənistanı israrla qurban kimi qələmə verməyə çalışanlara xatırlatmaq istərdik ki, Ermənistan onilliklər boyu faşist ideologiyasını bəsləyən bir ölkədir. Bu ideologiya da onun Azərbaycana qarşı 30 illik təcavüzünün əsasını təşkil edir. İşğal dövründə Ermənistan ağır cinayətlər, o cümlədən hərbi cinayətlər, insanlığa qarşı cinayətlər və soyqırım aktları törədib. Ermənistan etnik təmizləmə həyata keçirib və bir milyona yaxın azərbaycanlını öz doğma yurdlarından, o cümlədən Zəngəzur, Dərələyəz, Göyçə və digər ərazilərdən qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə salıb. Ermənistan Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin 20 faizini yerlə-yeksan edərək talan edib, dövlət və şəxsi mülkiyyətə milyardlarla ABŞ dolları dəyərində maddi ziyan vurub, işğal olunmuş ərazilərdə və Ermənistan ərazisində azərbaycanlılara məxsus mədəni irsi məhv edib və özününküləşdirib.
Ermənistan sonrakı rəhbərliyi dövründə hərbi cinayətlərin araşdırılması üçün heç bir addım atmayıb. Onilliklər ərzində günahsız azərbaycanlılara qarşı törədilmiş ağır cinayətlərə görə heç bir erməni məsuliyyətə cəlb olunmayıb. Bu vəziyyət səhvən demokratik və insan haqlarının müdafiəçisi kimi təqdim edilən Ermənistanın indiki hökuməti dövründə də davam etməkdədir.
Təəssüflər olsun ki, Azərbaycan ərazilərinin işğalı ilə bağlı çoxsaylı beynəlxalq sənədlərə, o cümlədən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinə baxmayaraq, nə Avropa İttifaqı, nə də onun parlament strukturu heç bir zaman Ermənistana qarşı sanksiyaların tətbiqinə çağırış etməyib və bununla da, faktiki olaraq, Azərbaycan ərazilərinin qanunsuz işğalının davam etməsini təşviq edib. Bu isə Azərbaycana qarşı sanksiyaların tətbiqinə səsləyən avropalı parlamentarilərdə dərin kök salmış azərbaycanofobiya meyllərini ifşa edir.
Ermənistanın onilliklər boyu Azərbaycan ərazilərini minalarla çirkləndirməsinə, ölkəmizə qarşı bu irqçi siyasətin nəticələrinin aradan qaldırılması istiqamətində əməkdaşlıqdan yayınmasına münasibətdə də Avropa Parlamentindən hər hansı bir mövqe bildirilməməsi təəssüf doğuran digər bir məqamdır. Belə görünür, avropalı parlamentarilər günahsız insanların həyatını itirməyə davam etməsini, bu minaların Azərbaycanın yalnız öz imkanları hesabına apardığı yenidənqurma və bərpa işlərinə ciddi əngəllər törətməsini dərk etməkdə acizdirlər.
Avropa Parlamenti keçmiş münaqişə dövründə itkin düşmüş 4000 azərbaycanlının taleyinə də eyni dərəcədə biganəlik nümayiş etdirir. Halbuki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə tapılan kütləvi məzarlıqlar Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı törətdiyi qeyri-insani hərəkətlərin miqyasını və vəhşiliyini bir daha təsdiq edir.
Avropalı parlamentarilər insan haqları, o cümlədən geri qayıtmaq hüququ haqqında danışarkən, nədənsə 1980-ci illərin sonlarında indiki Ermənistandan zorla qovulmuş təxminən 250.000 azərbaycanlı qaçqının geri qayıtmaq hüququnu rahatlıqla gözardı edirlər. Sağlam məntiq Avropa Parlamentinin bu fundamental insan haqlarına məsələsinə ədalətli yanaşma nümayiş etdirməsini, Ermənistanı bu insanların öz ata-baba torpaqlarına qayıtması üçün lazımi şərait yaratmağa çağırmasını tələb edir. Təəssüf ki, həm Ermənistan, həm də Avropa Parlamenti iki ölkə arasında etimadın qurulmasına müsbət töhfə verəcək bu məsələni görməzlikdən gəlməyə israr edirlər. Bu cür davranış isə Avropa İttifaqının qoruduğunu iddia etdiyi liberal dəyərlərə tamamilə ziddir.
Azərbaycanın Ermənistanın Konstitusiyası və digər hüquqi sənədləri ilə bağlı narahatlığı qanuni və əsaslıdır. Reallıq budur ki, Ermənistan Konstitusiyasında Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları mövcuddur. Bu vəziyyət isə həmin ölkənin ali sənədinə zidd olan istənilən beynəlxalq sazişin qanuniliyini şübhə altına alır. Belə olan halda, Ermənistanın Konstitusiyasına düzəlişlər edilməsinin zəruriliyinə dair Azərbaycanın mövqeyi heç bir halda maksimalist mövqe deyil, eyni zamanda Ermənistanın özü üçün də sadəcə daxili məsələ deyil. Ermənistanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tam şəkildə tanıması təmin olunmalıdır.
Aİ-nin Ermənistandakı Missiyası (EUMA) ilə bağlı qeyd etmək lazımdır ki, bu missiya Azərbaycan tərəfinə verilən vədlərə zidd olaraq yaradılıb və Ermənistanla Azərbaycan arasında regional sabitliyin və etimadın gücləndirilməsinə dair öncədən bəyan edilmiş məqsədə xidmət etmir. Müşahidlər göstərir ki, EUMA faktiki olaraq, düşmənçilik yaymaq və əsassız azərbaycanofobiyanı qızışdırmaq üçün təbliğat vasitəsi kimi geniş şəkildə istifadə edilir. Ötən dövr ərzində bu missiya Azərbaycana qarşı qərəzini açıq şəkildə nümayiş etdirib, saxta və yalan xəbərlərin yayılması aləti kimi tətbiq olunub. Təəssüf ki, EUMA-nın təxribatçı fəaliyyəti Ermənistanı cəsarətləndirməyə davam edir və onu Azərbaycanla münasibətləri birdəfəlik normallaşdırmaq səylərindən çəkindirir. Belə fəaliyyət sərhəd boyu gərginliyi süni şəkildə artırmaq potensialına malikdir.
Aİ-nın öz qonşusunun ərazisini 30 il ərzində işğal altında saxlamış Ermənistana Avropa Sülh Mexanizmi və digər proqramlar vasitəsilə hərbi dəstək vermək qərarı isə dərin narahatlıq doğurur. Bunun regionda sülh və sabitliyə töhfə vermək səyləri ilə heç bir əlaqəsi yoxdur. Təcavüzkar ölkəyə göstərilən bu yardım regionda sabitliyi pozmağa və potensial olaraq silahlanma yarışını alovlandırmağa yönəlmiş addımdır.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, Aİ-nın Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşdırılması prosesindəki roluna dair bəyanatda səsləndirilən iddiaların da heç bir əsası yoxdur. Aİ öz qurumlarının və bəzi üzv dövlətlərin bir sıra hərəkətləri nəticəsində bu prosesdəki rolunu itirib. Avropa Parlamenti bu məsələdə xüsusi fəallıq göstərib və beləliklə, bu məsələdə təəssüf hiss keçirməyə heç bir mənəvi haqqı yoxdur.
Bütün bunlar fonunda, Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Avropa İttifaqı-Ermənistan Parlament Tərəfdaşlığı Komitəsinin tarixi faktları təhrif edən və Azərbaycanı ədalətsiz şəkildə ittiham edən qərəzli və birtərəfli bəyanatını qəti şəkildə rədd edir. Belə addımlar yalnız fikir ayrılıqlarını dərinləşdirməyə xidmət edir, sülh və barışığı təmin etmək səylərini sarsıdır. Əgər Avropa Parlamenti həqiqətən də Cənubi Qafqazda sabitliyi təşviq etməyə çalışırsa, bu qurum ötən dövrlərdəki haqsızlıqları etiraf edən, Ermənistanın revanşist siyasətini və militarizasiya cəhdlərini təşviq etməyən tarazlı və ədalətli yanaşmanı rəhbər tutmalıdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_ca78a8aa564d665e9895eef05_o.jpg
The Milli Mejlis of the Republic of Azerbaijan resolutely condemns the statement issued by the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee (PPC) on 25 February 2025 and rejects this statement as yet another example of the on-going smear campaign against Azerbaijan that is orchestrated and promoted jointly by the European Parliament and Armenia.
The statement, which is adopted ahead of another anniversary of the Khojali Genocide of the Azerbaijani people that Armenian committed, and the absurd and utterly unfounded accusations levelled at Azerbaijan once again divulge the true essence of Armenia as well as of the European Parliament.
Consequently, this document is another demonstration of the insincerity of the Armenian side in the conversations with Azerbaijan. The support for the joint statement by representatives of the Armenian parliament, including members of the ruling party participating in the work of the Committee, is a clear indication that the Armenian parliament contradicts the country's leadership's statements on recognising Azerbaijan's sovereignty and territorial integrity, as well as on the normalisation of interstate relations.
On the other hand, this statement is yet another manifestation of the policy of hatred of Azerbaijan that is deeply embedded in the European Parliament.
We would like to remind those who persist in their attempts to portray Armenia as a victim that for decades, Armenia was a state that nurtured a fascist ideology. It was precisely this ideology that formed the basis of its 30-year aggression against Azerbaijan. During the occupation period, Armenia committed grave crimes, including war crimes, crimes against humanity and acts of genocide. Armenia pursued a policy of ethnic cleansing, forcing around a million Azerbaijanis to leave their native lands, including Zangazur, Dereleyez, Gioycha and other territories, turning them into refugees and internally displaced persons. Armenia completely destroyed and pillaged 20% of Azerbaijan’s internationally recognised territories, inflicted material damage worth billions of US dollars to state and private property and annihilated or appropriated Azerbaijani cultural heritage both in the occupied territories and within its own borders.
Armenia never took action to investigate the war crimes during the term of its next state administration, either. Not a single Armenian person was brought to account, over decades for the grave crimes committed against the innocent Azerbaijanis. The situation remains the same under the current Government of Armenia, which is mistakenly painted as a democratic one, one that defends human rights.
Regrettably, and despite the numerous international documents on the occupation of the Azerbaijani territories, including the four resolutions of the UN Security Council, neither the European Union nor its parliamentary institutions have ever called for sanctions to be imposed on Armenia, thus, in effect, having promoted continuation of the unlawful occupation of the Azerbaijani lands. That, in turn, unmasks the Azerbaijanophobic sentiment deeply rooted amongst the MEPs who insist on sanctions against Azerbaijan.
Another deplorable aspect is the complete lack of any stance on the part of the European Parliament regarding Armenia’s decades-long contamination of Azerbaijani territories with landmines and Armenia’s refusal to collaborate in addressing the consequences of this racist policy against our country. It seems that MEPs are either incapable of understanding of noticing or deliberately ignoring the fact that innocent people continue dying as a result, and that these mines pose serious obstacles to the reconstruction and restoration efforts carried out by Azerbaijan entirely at its own expense.
The European Union is equally as indifferent to the fate of the 4,000 Azerbaijanis who went missing during the erstwhile conflict. Meanwhile, the mass burials discovered in the de-occupied territories reaffirm the scale and atrocity of the inhuman crimes that Armenia had inflicted upon Azerbaijanis.
Whilst speaking about human rights, including the right of return, MEPs somehow easily ignore the right of return for the approximately 250,000 Azerbaijani refugees who were forcibly evicted in the late 1980s from what is now the territory of Armenia. Common sense demands that the European Parliament adopt a fair approach to this fundamental human rights issue and call on Armenia to provide for those people’s return to their ancestral lands. Unfortunately, both Armenia and the European Parliament stubbornly ignore this issue whereas its resolution could contribute favourably to building trust between the two countries. Such behaviour is utterly contradictory to the liberal values that the European Union claims to uphold.
Azerbaijan's concerns regarding Armenia’s Constitution and other legal documents are legitimate and well-founded. The fact remains that Armenia’s Constitution contains territorial claims to Azerbaijan. Such provisions call into question the validity of any international agreement that contradicts this fundamental document of the country. In the context, Azerbaijan’s stance on the necessity of amending Armenia’s Constitution is by no means excessive and, moreover, cannot be considered solely an internal matter for Armenia. Full recognition of Azerbaijan’s territorial integrity by Armenia must be ensured.
As regards the EU Mission in Armenia (EUMA), it should be mentioned that it was established in contradiction of the promises given to Azerbaijan and fails to serve the originally declared goal of strengthening regional stability and trust between Armenia and Azerbaijan. It is clear from observations that the EUMA is in fact used widely as a propaganda tool to inflame animosity and baseless Azerbaijanophobia. Over the past period, the Mission has openly demonstrated its bias against Azerbaijan and has been used as a means of spreading false and misleading narratives. Unfortunately, the provocative actions of the EUMA continue encouraging Armenia and distracting it from efforts towards the final normalisation of relations with Azerbaijan. Such actions have the potential to artificially escalate tensions along the border.
It is deeply disturbing that the EU has decided to extend military assistance to Armenia – the Armenia which kept in occupation territories of its neighbour for 30 years – via the European Peace Mechanism and other programmes. Such assistance to the aggressor is demonstrably a move intended to destabilise the region and, potentially, incite an arms race.
Given the above, the claims made in the statement regarding the EU’s role in the process of normalising Azerbaijani-Armenian relations are entirely unfounded. The EU has lost its role in this process due to the actions of its institutions and certain member states. The European Parliament has been particularly active in this matter and, as a result, has no moral right to express regret on the issue.
It is to this backdrop that the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan firmly refutes the biased and one-sided statement of the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee, which distorts historical facts and accuses Azerbaijan unfairly. Such actions only deepen divisions and undermine efforts to ensure peace and reconciliation. If the European Parliament truly seeks to promote stability in the South Caucasus, it should adopt a balanced and fair approach complete with acknowledging past injustices and refraining from encouraging Armenia’s revanchist policies and attempts at militarisation.