https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_f3435064394f3257a915f5f79_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova tərəfindən Parlamentlərarası İttifaqın Prezidentinə və Baş katibinə, Avropa Parlamentinə, ATƏT PA-ya, MDB PA-ya, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Parlament Assambleyasına, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Parlament Assambleyasına, Asiya Parlament Assambleyasına, Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Parlament Assambleyasına, GUAM PA-ya ünvanlanmış məktublarda bildirilir ki, 12 sentyabr 2022-ci il tarixində gecə saatlarından başayaraq, Ermənistan Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təxribata başlamışdır. Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Daşkəsən, Kəlbəcər və Laçın rayonları istiqamətində Azərbaycan Ordusunun mövqelərini intensiv atəşə tutmuşdur. Ermənistan tərəfinin bu təxribatına cavab olaraq Azərbaycan tərəfindən cavab tədbirləri görülmüşdür. Təxribatın qarşısının alınması zamanı 50 nəfər hərbçimiz şəhid olmuşdur.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Ermənistan üçtərəfli bəyanatların müddəalarını və əldə olunmuş razılıqları kobud şəkildə pozaraq öz silahlı birləşmələrini Azərbaycan ərazisindən tam çıxarmamış, Azərbaycanın ərazilərinin minalanmasını davam etdirmiş, bölgəyə ağır texnika və müxtəlif tipli silahlar yerləşdirərək, sərhədboyu mövqelərimizi atəşə tutmuşdur.
Müraciətdə vurğulanıb ki, Azərbaycanın regionda uzunmüddətli sülh və sabitliyin təmin olunması istiqamətində səylərinə və təkliflərinə zidd olaraq, Ermənistan normallaşma prosesini müxtəlif bəhanələrlə ləngidir, beynəlxalq səylərlə aparılan danışıqlarda destruktiv mövqe nümayiş etdirir, regionda kommunikasiyaların və nəqliyyat marşrutlarının açılması prosesinə maneələr yaradır. Bütün bunlar Ermənistanın sülh prosesində maraqlı olmadığını və prosesə zərbə vurulması məqsədlərini nümayiş etdirir.
Sənəddə qeyd olunur ki, hazırda Azərbaycan işğaldan azad edilmiş ərazilərində külli miqdarda sərmayələr hesabına genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri həyata keçirir. Artıq bu ərazilərə bir qrup məcburi köçkün ailələrinin geri qayıtması prosesinə başlanmışdır. Ermənistan öz təxribatları ilə bu prosesə əngəl törədir.
Bildirilir ki, Azərbaycanın vəziyyətin sabitləşdirilməsi və gərginliyin aradan qaldırılması üçün zəruri addımlar atmasına baxmayaraq, Ermənistan əldə olunmuş atəşkəsi pozmağa davam edir. Baş vermiş təxribat, qarşıdurma və itkilərə görə bütün məsuliyyət Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşür.
Spikerin müraciətində qeyd olunur ki, Azərbaycan tərəfi beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanın regionda uzunmüddətli sülh və sabitliyin təmin olunması istiqamətindəki səylərə qarşı yönəlmiş bu addımlarını qınamağa çağırır.

https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_f3435064394f3257a915f5f79_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has appealed to the President and Secretary General of the Inter-Parliamentary Union, the European Parliament, the OSCE PA, the CIS IPA, the parliamentary assemblies of the Organisation of Islamic Co-operation, Economic Co-operation Organisation, Black Sea Economic Co-Operation and GUAM as well as to the Asian Parliamentary Assembly.
In her address, the Chair of the Milli Majlis says that Armenia had unleashed yet another provocation against Azerbaijan beginning in the night hours on 12 September 2022. Namely, the Armenian armed forces had subjected the positions of the Azerbaijani Army along the Azerbaijani-Armenian border’s Dashkasan, Kalbajar and Lachin sections to intensive fire. The Azerbaijani Side acted in reprisal; 50 Azerbaijani military personnel had fell shahids while the provocation was being curbed.
Further to the address, Sahiba Gafarova draws its recipients’ attention to the fact that Armenia has not withdrawn its armed detachments from Azerbaijan, continues mining territories of our country, is deploying heavy equipment and various armaments in the region and is firing upon our positions all along the border in blatant violation of the paragraphs of the Trilateral Declaration and the arrangements secured since.
It is emphasised in Chair Gafarova’s address that, contrary to Azerbaijan being at pains to establish lasting peace and stability in the region, Armenia stretches out the normalisation of the relations on various pretexts, demonstrates a destructive stance at the conversations arranged thanks to international efforts and hinders the opening of regional communications and transport routes. All those testify to Armenia’s being uninterested in the peace process as much as they do to Armenia’s intention to harm this process.
Azerbaijan is busy with the large-scope restoration of its de-occupied lands with reliance upon very substantial investments in the cause. A group of the former IDPs have been returning to those territories already. Meanwhile, Armenia is hampering all that with its provocations.
According to the address of the Chair of the Milli Majlis, Armenia continues breaking the ceasefire in place whereas Azerbaijan is taking the steps necessary for stabilisation of the situation and alleviation of the tensions. The military and political administration of Armenia are wholly liable for this provocation as well as the antagonism and the losses sustained consequently.
The Azerbaijani Side urges the international community to condemn such steps on Armenia’s behalf – the steps that are meant to dampen the efforts to maintain lasting peace and stability in the region, goes the address by Sahiba Gafarova.