https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_f3435064394f3257a915f5f79_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova tərəfindən Parlamentlərarası İttifaqın Prezidentinə və Baş katibinə, Avropa Parlamentinə, ATƏT PA-ya, MDB PA-ya, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Parlament Assambleyasına, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Parlament Assambleyasına, Asiya Parlament Assambleyasına, Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Parlament Assambleyasına, GUAM PA-ya ünvanlanmış məktublarda bildirilir ki, 12 sentyabr 2022-ci il tarixində gecə saatlarından başayaraq, Ermənistan Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təxribata başlamışdır. Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Daşkəsən, Kəlbəcər və Laçın rayonları istiqamətində Azərbaycan Ordusunun mövqelərini intensiv atəşə tutmuşdur. Ermənistan tərəfinin bu təxribatına cavab olaraq Azərbaycan tərəfindən cavab tədbirləri görülmüşdür. Təxribatın qarşısının alınması zamanı 50 nəfər hərbçimiz şəhid olmuşdur.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Ermənistan üçtərəfli bəyanatların müddəalarını və əldə olunmuş razılıqları kobud şəkildə pozaraq öz silahlı birləşmələrini Azərbaycan ərazisindən tam çıxarmamış, Azərbaycanın ərazilərinin minalanmasını davam etdirmiş, bölgəyə ağır texnika və müxtəlif tipli silahlar yerləşdirərək, sərhədboyu mövqelərimizi atəşə tutmuşdur.
Müraciətdə vurğulanıb ki, Azərbaycanın regionda uzunmüddətli sülh və sabitliyin təmin olunması istiqamətində səylərinə və təkliflərinə zidd olaraq, Ermənistan normallaşma prosesini müxtəlif bəhanələrlə ləngidir, beynəlxalq səylərlə aparılan danışıqlarda destruktiv mövqe nümayiş etdirir, regionda kommunikasiyaların və nəqliyyat marşrutlarının açılması prosesinə maneələr yaradır. Bütün bunlar Ermənistanın sülh prosesində maraqlı olmadığını və prosesə zərbə vurulması məqsədlərini nümayiş etdirir.
Sənəddə qeyd olunur ki, hazırda Azərbaycan işğaldan azad edilmiş ərazilərində külli miqdarda sərmayələr hesabına genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri həyata keçirir. Artıq bu ərazilərə bir qrup məcburi köçkün ailələrinin geri qayıtması prosesinə başlanmışdır. Ermənistan öz təxribatları ilə bu prosesə əngəl törədir.
Bildirilir ki, Azərbaycanın vəziyyətin sabitləşdirilməsi və gərginliyin aradan qaldırılması üçün zəruri addımlar atmasına baxmayaraq, Ermənistan əldə olunmuş atəşkəsi pozmağa davam edir. Baş vermiş təxribat, qarşıdurma və itkilərə görə bütün məsuliyyət Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşür.
Spikerin müraciətində qeyd olunur ki, Azərbaycan tərəfi beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanın regionda uzunmüddətli sülh və sabitliyin təmin olunması istiqamətindəki səylərə qarşı yönəlmiş bu addımlarını qınamağa çağırır.

https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_f3435064394f3257a915f5f79_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова направила обращение к президенту и генсеку Межпарламентского союза, Европейскому парламенту, ОБСЕ ПА, МПА СНГ, парламентским ассамблеям Организации Исламского Сотрудничества, Организации Экономического Сотрудничества, Организации Черноморского Экономического Сотрудничества и ГУАМ, а также к Азиатской Парламентской Ассамблее.
В обращении председателя Милли Меджлиса говорится, что 12-го сентября 2022-го года, начиная с ночи, Армения инициировала очередную провокацию против Азербайджана. А именно, вооружённые силы Армении подвергли позиции азербайджанской армии интенсивному обстрелу вдоль азербайджано-армянской границы в направлении Дашкесанского, Кельбаджарского и Лачынского районов Азербайджана. Азербайджанская сторона приняла ответные меры; при пресечении провокации погибло 50 человек наших военнослужащих.
В том же послании Сагиба Гафарова обращает внимание адресатов на то, что Армения до сих пор не вывела свои вооружённые части из Азербайджана, продолжает минировать территории нашей страны, размещает в регионе тяжёлую технику и разнообразные вооружения, а также обстреливает наши позиции вдоль всей границы в грубейшее нарушение пунктов Трёхстороннего заявления и достигнутых договорённостей.
Далее подчёркивается, что, противно усилиям Азербайджана по установлению длительного мира и стабильности в регионе, Армения, прибегая к различным отговоркам, затягивает нормализацию отношений, демонстрирует деструктивную позицию на созываемых благодаря международным усилиям переговорах и, наконец, препятствует открытию региональных коммуникаций и транспортных маршрутов. Всё это говорит о незаинтересованности Армении в мирном процессе – как и о её намерении нанести урон этому процессу.
Азербайджан занят крупномасштабной работой над восстановлением своих освобождённых от оккупации земель за счёт существеннейших инвестиций в это дело. Уже началось возвращение на эти территории одной группы бывших вынужденных переселенцев. Армения, между тем, своими провокациями мешает этому.
В обращении председателя Милли Меджлиса сказано, что, хотя Азербайджан делает шаги, необходимые для стабилизации положения и снятия напряжённости, Армения продолжает нарушать достигнутый режим прекращения огня. Военно-политическое руководство Армении несёт полную ответственность за совершённую провокацию, противостояние и понесённые потери.
Азербайджанская сторона призывает международное сообщество осудить подобные шаги Армении, направленные против усилий по обеспечению длительного мира и стабильности в регионе, подчёркивается в обращении Сагибы Гафаровой.