https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_dd68fade377ea8e6767f2ee92_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Jurnalistika fakültəsində Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümünə həsr olunmuş “Xocalı BDU-nun Jurnalistika fakültəsinin müəllimlərinin gözü ilə” adlı tədbir keçirilib.
Əvvəlcə torpaqlarımızın azadlığı uğrunda həlak olan şəhidlərimizin və Xocalı faciəsi qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Jurnalistika fakültəsinin sosial məsələlər və tələbələrlə iş üzrə dekan müavini Samir Mirzəyev bildirib ki, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalıda baş verən soyqırım aktı təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bütün insanlığa qarşı törədilmiş bəşəri cinayətdir. Bu faciəni bütün dünyaya çatdırmaq üçün tələbə jurnalistlərin üzərinə xüsusi məsuliyyət düşür. Şəffaflığı, operativliyi və obyektivliyi əsas meyar kimi götürən gənc jurnalistlərin vətəndaşlıq borcu tarixi həqiqətlərimizi və xalqımızın başına gətirilən müsibətləri unutmamaq və unutdurmamaqdır.
BDU-nun Multimedia və elektron kommunikasiya kafedrasının müdiri, professor Qulu Məhərrəmli Xocalıdakı hadisələrin baş verdiyi mürəkkəb dövr, faciədən əvvəl və sonra yaşananlar barədə ətraflı məlumat verib. O, 1991-ci ilin dekabr-yanvar aylarında Azərbaycan Dövlət Televiziyasının (AZTV) əməkdaşı kimi Xocalıda ezamiyyətdə olarkən şahidi olduğu ağır blokada vəziyyəti, Xocalının müdafiəsiz qalması, şəhərdə yaşanan acınacaqlı durum və insanların pərişan vəziyyəti barədə təəssüratlarını tələbələrlə bölüşüb. Bildirib ki, həmin çətin dövrlərin qisasını aldığımız 44 günlük Vətən müharibəsi bütün dünyaya tarixi həqiqətimizi silinməyəcək şəkildə həkk etdirdi və bir dərs verdi: “Qisas dərsi”.

В БГУ Гулу Магеррамли поделился впечатлениями об увиденном в Ходжалы В БГУ Гулу Магеррамли поделился впечатлениями об увиденном в Ходжалы
На факультете журналистики Бакинского государственного университета (БГУ) состоялось мероприятие под названием «Ходжалы глазами преподавателей факультета журналистики БГУ», посвященное 33-й годовщине Ходжалинского геноцида.
Заместитель декана факультета Самир Мирзаев заявил, что акт геноцида, произошедший в Ходжалы, является преступлением не только против азербайджанского народа, но и против всего человечества. Студенты-журналисты несут особую ответственность за то, чтобы донести реалии этой трагедии до мировой общественности.
Заведующий кафедрой мультимедиа и электронных коммуникаций Гулу Магеррамли подробно рассказал о сложном периоде, когда происходили события в Ходжалы, и о том, что происходило до и после трагедии. Он поделился со студентами своими впечатлениями о безжалостной блокаде, свидетелем которой он стал во время командировки в Ходжалы в качестве сотрудника Азербайджанского государственного телевидения (АЗТВ) в декабре-январе 1991 года, о беззащитности Ходжалы, плачевном положении города и отчаянном положении людей. Гулу Магеррамли заявил, что 44-дневной Отечественной войной мы, отомстив за те тяжкие времена, преподали всему миру урок - «Урок мести».