https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_7216434c31c63fbd22fed251e_o.jpg
Sentyabrın 14-də Müdafiə Nazirliyinin Beynəlxalq Hərbi Əməkdaşlıq İdarəsində ölkəmizdə akkreditə olunmuş xarici ölkələrin hərbi attaşeləri üçün mövcud vəziyyətlə bağlı növbəti brifinq keçirilib.
İdarə rəisi general-mayor Hüseyn Mahmudov xarici ölkələrin hərbi nümayəndələrinə Ermənistan silahlı qüvvələrinin Daşkəsən, Kəlbəcər, Laçın və Zəngilan istiqamətlərində törətdiyi genişmiqyaslı təxribatların cari vəziyyəti ilə bağlı məlumatlar verib.
Qeyd olunub ki, qarşı tərəf müxtəlif çaplı silahlardan və artilleriya qurğularından istifadə edərək bölmələrimizin yerləşdiyi mövqeləri və mülki infrastrukturu atəşə tutub. Azərbaycan Ordusunun bölmələrinin zəruri cavab tədbirləri nəticəsində genişmiqyaslı təxribatın qarşısı qətiyyətlə alınıb.
General-mayor H.Mahmudov brifinq zamanı xüsusilə vurğulayıb ki, Azərbaycan tərəfi 10 noyabr 2020-ci ildə Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan rəhbərliyinin iştirakı ilə imzalanan üçtərəfli bəyanata sadiqdir və törədilən təxribat nəticəsində yaranan gərginlik, qarşıdurma və itkilərə görə bütün məsuliyyət Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşür.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_7216434c31c63fbd22fed251e_o.jpg
14 сентября в связи со сложившейся обстановкой в Управлении международного военного сотрудничества Министерства обороны состоялся очередной брифинг для военных атташе, аккредитованных в Азербайджанской Республике.
Начальник управления генерал-майор Гусейн Махмудов проинформировал военных представителей зарубежных стран о текущем состоянии широкомасштабных провокаций, совершенных вооруженными силами Армении на Дашкесанском, Кяльбаджарском, Лачинском и Зангиланском направлениях.
Отмечалось, что противник, применив оружие различного калибра и артиллерийские установки, подвергал обстрелу позиции подразделений Азербайджанской Армии и гражданскую инфраструктуру. Широкомасштабная провокация была решительно пресечена в результате надлежащих ответных мер, принятых подразделениями Азербайджанской Армии.
В ходе брифинга генерал-майор Г.Махмудов особо подчеркнул, что азербайджанская сторона привержена трехстороннему заявлению, подписанному 10 ноября 2020 года Президентом Азербайджанской Республики, Президентом Российской Федерации и премьер-министром Республики Армения, и вся ответственность за напряженность, противостояние и потери, возникшие в результате широкомасштабной провокации, лежит на военно-политическом руководстве Армении.