https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_5e8843569f0cb9c1731ecef7e_o.jpg
Lider mobil operator əhalinin rəqəmsal savadlılığının artırılmasına yönəlmiş təşəbbüslərini davam etdirir. Uşaqların rəqəmsal mühitdə mövcud təhlükələrdən qorunması məqsədilə həyata keçirilən layihənin növbəti mərhələsində 700-ə yaxın məktəbli və 100-ə yaxın valideyn xüsusi təlimlərdə iştirak edib.
Bu mərhələdə təlimlər Bakı, Sumqayıt, Quba, Xızı, Astara və Mingəçevirdə keçirilib. İnteraktiv dərslər zamanı şagird və valideynlər rəqəmsal təhlükəsizliyin əsas aspektləri ilə tanış olublar.
Mütəxəssislər tərəfindən təqdim edilən təlim proqramı virtual tanışlıqların təhlükələri, şəxsi məlumatların qorunması, onlayn fırıldaqçılıq, trollinq, kiberbullinq ilə mübarizə üsulları kimi bir çox vacib mövzuları əhatə edib.
Təlimlər beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə “GİD CSR Consulting” tərəfindən sertifikatlaşdırılmış beynəlxalq təhlükəsizlik məktəbinin proqramı əsasında keçirilib .
Qeyd edək ki, “Azercell” on ilə yaxındır ki, internet təhlükəsizliyi mövzusunda maarifləndirmə layihələri təşkil edir.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_5e8843569f0cb9c1731ecef7e_o.jpg
Лидирующий мобильный оператор страны продолжает активно содействовать повышению цифровой грамотности в обществе. В рамках очередного этапа проекта, нацеленного на формирование безопасных онлайн-привычек, около 700 школьников и 100 родителей прошли специализированные тренинги.
На этом этапе обучающие сессии были организованы в Баку, Сумгайыте, Губе, Астаре, Хызы и Мингячевире. В ходе интерактивных занятий участники программы были ознакомлены с ключевыми аспектами цифровой безопасности.
Программа охватывала такие важные темы, как проверка достоверности виртуальных знакомств, защита персональных данных в социальных сетях, выявление онлайн-мошенничества, а также противодействие троллингу, кибербуллингу и другим угрозам в интернете.
Обучение проводилось компанией GID CSR Consulting по программе, разработанной сертифицированной международной школой безопасности, что гарантирует соответствие программы мировым стандартам.
Отметим, что Azercell реализует образовательные проекты, направленные на повышение цифровой безопасности уже около 10 лет.