Daşkənddə Xocalı faciəsinin 33-cü ildönümü qeyd olunub
Daşkənddə Xocalı faciəsinin 33-cü ildönümü qeyd olunub Daşkənddə Xocalı faciəsinin 33-cü ildönümü qeyd olunub
Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyinin nəzdindəki Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümü ilə bağlı anım mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Özbəkistanın elm, mədəniyyət və incəsənət xadimləri, Azərbaycandan gəlmiş qonaqlar, diasporumuzun fəalları, ziyalılar, ictimaiyyət nümayəndələri, jurnalistlər iştirak ediblər.
Mərasimin əvvəlində iştirakçılar foyedə Xocalı faciəsini özündə əks etdirən foto və kitab sərgisinə baxıblar.
Mərkəzin Heydər Əliyev Muzeyində keçirilən mərasimdə soyqırım qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub, faciə haqqında sənədli film nümayiş etdirilib.
Azərbaycanın Özbəkistandakı səfiri Hüseyn Quliyev çıxışında 1992-ci il fevral ayının 25-dən 26-na keçən gecə erməni işğalçı qüvvələrinin blokada şəraitində olan köməksiz bir şəhərə - Xocalıya ağır texnika, tank və iriçaplı silahlarla hücuma keçdiklərini bildirib. Səfir faciə zamanı həlak olanlarla bağlı konkret faktları göstərib, Xocalı soyqırımının yalnız Azərbaycan xalqına deyil, bütün bəşəriyyətə qarşı törədilmiş ağır cinayət olduğunu xatırladıb. H.Quliyev deyib ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin səriştəsi, uzaqgörən siyasəti sayəsində nəhayət ki, torpaqlarımız işğaldan azad edilib, işğalçılar layiqli cəzalarını alıblar.
Səfir bildirib ki, 2008-ci ildən başlayaraq Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə Xocalı soyqırımının dünya ictimaiyyətinə çatdırılması məqsədilə “Xocalıya ədalət” adlı beynəlxalq kampaniya keçirilir. Heydər Əliyev Fondu Avropa, Asiya, Afrika, Şimali və Cənubi Amerikanın bir sıra ölkələrində Xocalı soyqırımı ilə bağlı tədbirlər keçirib və bu istiqamətdə fəaliyyət davam edir.
“Özbəkistan-Azərbaycan” Dostluq Cəmiyyətinin icraçı direktoru, professor Erkin Nuriddinov Xocalıda dinc əhalinin qəddarlıqla qətlə yetirilməsini pisləyib, qardaş Azərbaycan xalqına qarşı törədilən cinayətin təşkilatçılarının hamısının məsuliyyətə cəlb olunmasının vacibliyini qeyd edib.
Daşkənd şəhər şurasının deputatı Cəmilə Şermuxammedova, Daşkənd Dövlət Şərqşünaslıq Universitetinin professoru Adxambek Alimbekov, şair və tərcüməçi Şəhla Qasımova, özbək şairi Kərim Bəhriyev və başqaları bildirib ki, həmin dəhşətli gecə azyaşlı uşaqlar, ahıllar da daxil olmaqla yüzlərlə mülki insan xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilib, minlərlə insan yaralanıb, əsir götürülüb və ya itkin düşüb.
Sonra şair İradə Əlilinin Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin dəstəyi ilə  özbək dilində tərcümə olunan “Xocalı: Şahidlər danışır” kitabının təqdimatı olub. Kitabın müəllifi İradə Əlili Xocalı faciəsini əsrin ən böyük soyqırımlarından biri kimi xarakterizə edib, kitabın yaranması zəruriliyindən danışıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_637042e5494becbda85bb434d_o.jpg
В Азербайджанском Культурном Центре имени Гейдара Алиева при посольстве Азербайджана в Узбекистане состоялась церемония, посвящённая памяти 33-ей годовщины Ходжалинского геноцида.
На мероприятии приняли участие деятели науки, культуры и искусства Узбекистана, гости из Азербайджана, активисты нашей диаспоры, интеллигенция, представители общественности, журналисты.
В начале мероприятия участники ознакомились фото-книжной выставкой, отражающую Ходжалинскую трагедию.
На церемонии, состоявшейся в Музее Гейдара Алиева Центра, память жертв геноцида была почтена минутой молчания, был показан документальный фильм о трагедии.
В своем выступлении посол Азербайджана в Узбекистане Гусейн Гулиев сообщил, что в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года армянские оккупационные силы с применением тяжелой техники, танков и крупнокалиберного оружия атаковали находившийся в блокаде беззащитный город Ходжалы. Посол привел факты о погибших во время трагедии и напомнил, что Ходжалинский геноцид был тягчайшим преступлением, совершенным не только против азербайджанского народа, но и против всего человечества. Г.Гулиев заявил, что благодаря компетентности и дальновидной политике Президента Азербайджана Ильхама Алиева наши земли освобождены от оккупации, а оккупанты понесли заслуженное наказание.
Посол сообщил, что с 2008 года по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой с целью информирования мировой общественности о Ходжалинском геноциде проводится международная кампания «Справедливость к Ходжалы». Фонд Гейдара Алиева провел мероприятия, связанные с Ходжалинским геноцидом, в ряде стран Европы, Азии, Африки, Северной и Южной Америки, и его деятельность в этом направлении продолжается.
Исполнительный директор Общества дружбы «Узбекистан-Азербайджан», профессор Эркин Нуриддинов осудил зверскую расправу над мирными жителями Ходжалы и отметил важность привлечения к ответственности всех организаторов преступления, совершенного против братского азербайджанского народа.
Депутат Ташкентского городского совета Джамиля Шермухаммедова, профессор Ташкентского государственного университета востоковедения Адхамбек Алимбеков, поэт и переводчик Шахло Касымова, узбекский поэт Карим Бахриев и другие отметили, что в ту страшную ночь с особой жестокостью были убиты сотни мирных жителей, в том числе маленькие дети и старики, тысячи людей получили ранения, попали в плен или пропали без вести.
Далее состоялась презентация книги «Ходжалы: Рассказывают свидетели» поэтессы Ирады Алили, переведенной на узбекский язык при поддержке Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане. Автор книги Ирада Алили охарактеризовала Ходжалинскую трагедию как один из величайших геноцидов века и рассказала о необходимости создания книги.