https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_658db9d448ffdb68b40433f04_o.jpg
Bakıda ilk dəfə olaraq “Türk İnvestisiya Fondu və Türk Ticarət və Sənaye Palataları Birliyinin (TCCI) biznes liderləri ilə məlumatlandırma görüşü” keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının təşkil etdiyi görüşə ABB də dəstək verib. Belə bir görüşün məqsədi sahibkarlara Türk İnvestisiya Fondunun fəaliyyəti haqqında məlumat vermək, onlara fondun imkanlarından faydalanmaqda dəstək olmaqdır.
Tədbirdə energetika, infrastruktur, texnologiya, kənd təsərrüfatı, logistika, turizm və s. sektorlara investisiya imkanları barədə təqdimatlar olub. O cümlədən Türk Ticarət və Sənaye Palataları Birliyinə üzv ölkələrdə biznes və investisiya imkanları mövzusunda təqdimatlar dinlənilib. Həmçinin birliyin Qadın Sahibkarlar Şurasının fəaliyyəti haqqında məlumatlar təqdim edilib.
Tədbir çərçivəsində Türk İnvestisiya Fondu ilə Türk Ticarət və Sənaye Palataları Birliyi arasında anlaşma memorandumu imzalanıb. Memorandum gələcək əməkdaşlıq perspektivlərini nəzərdə tutur. Tədbirdə Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi Kubaniçbek Ömüralıyev, Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev, Türk İnvestisiya Fondunun prezidenti Bağdad Əmrəyev, TCCI təşkilatına üzv ölkələrin ticarət palatalarının rəhbərləri, bu dövlətlərin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfirləri də iştirak ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_658db9d448ffdb68b40433f04_o.jpg
В Баку впервые прошла встреча бизнес-лидеров «Тюркского инвестиционного фонда и Союза торгово-промышленных палат тюркских государств (TCCI)».
Мероприятие было организовано Конфедерацией предпринимателей (работодателей) Азербайджана при поддержке Банка ABB. Его целью было информирование предпринимателей о деятельности Тюркского инвестиционного фонда и оказание им поддержки в использовании возможностей Фонда.
На встрече обсуждались инвестиционные перспективы в таких секторах, как энергетика, инфраструктура, технологии, сельское хозяйство, логистика, туризм и другие. Также были заслушаны презентации о возможностях ведения бизнеса и инвестирования в странах, входящих в Союз торгово-промышленных палат тюркских государств. Кроме того, была представлена информация о деятельности Совета женщин-предпринимателей.
В рамках мероприятия был подписан меморандум о взаимопонимании между Тюркским Инвестиционным Фондом и Союзом торгово-промышленных палат тюркских государств. Документ предусматривает перспективы дальнейшего сотрудничества.
В мероприятии приняли участие генеральный секретарь Организации тюркских государств Кубанычбек Омуралиев, первый заместитель министра экономики Азербайджанской Республики Эльнур Алиев, президент Тюркского инвестиционного фонда Багдад Амреев, руководители торгово-промышленных палат стран – членов TCCI, а также чрезвычайные и полномочные послы этих государств в Азербайджане.