https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_066b6afe294c5381eb5f66f4b_o.jpg
“AzerGold” QSC tərəfindən Daşkəsən rayonunda sahibkarlıq fəaliyyəti göstərən hüquqi və fiziki şəxslərlə görüş keçirilib.
Daşkəsən Rayon İcra Hakimiyyətində təşkil olunan görüşdə rayon icra hakimiyyəti başçısının müavini Vüqar Məmmədov, “AzerGold” QSC-nin Satınalmalar və təchizat zəncirinin idarəolunması şöbəsinin müdiri Əminağa Dadaşov, Dövlət Məşğulluq Agentliyinin Gəncə-Daşkəsən Regional Məşğulluq filialı, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin nümayəndələri, eləcə də yerli sahibkarlar iştirak ediblər.
Görüş Daşkəsən rayonunda aktiv hasilat və istehsalat fəaliyyəti həyata keçirən “AzerGold” QSC-nin milli qanunvericiliyin tələbləri, mütərəqqi beynəlxalq təcrübə əsasında təşkil etdiyi satınalma müsabiqələrində yerli sahibkarların iştirakının təşviq edilməsi məqsədilə təşkil edilib.
Görüşdə Səhmdar Cəmiyyətinin tətbiq etdiyi “Satınalma qaydaları” haqqında sahibkarlara geniş məlumat verilib, müsabiqələrə müraciət qaydası, iştirak proseduru ətraflı izah edilib. Tədbir iştirakçılarına, həmçinin satınalmalarda iştirakın planlaşdırılması, ixtisas uyğunluğu göstəriciləri, müqavilənin icrası, satınalma sənədləri, təkliflərin təqdim edilməsi və qiymətləndirilməsi, nəticələrin öyrənilməsi və prosesə nəzarət mexanizmləri barədə müfəssəl məlumatlar verilib.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ölkəmizdə sahibkarlığın inkişafı istiqamətində həyata keçirilən sistemli və ardıcıl tədbirlər, qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsi, inzibati prosedurların sadələşdirilməsi və vergi güzəştlərinin tətbiqi istiqamətində görülmüş işlər nəticəsində sahibkarlar üçün geniş imkanlar yaradılıb. Bu imkanlardan maksimum yararlanmaq, regionlarda məşğulluğun, iqtisadi aktivliyin artırılması, bölgənin iqtisadi rifahına davamlı töhfələrin verilməsi üçün mikro, kiçik, orta və iri sahibkarlıq subyektləri satınalma proseslərində daim fəal iştirak etməlidirlər.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_066b6afe294c5381eb5f66f4b_o.jpg
ЗАО "AzerGold" провела встречу с юридическими и физическими лицами, осуществляющими предпринимательскую деятельность в Дашкесанском районе.
На встрече, организованной в исполнительной власти Дашкесанского района, присутствовали заместитель главы исполнительной власти района Вугар Мамедов, начальник отдела закупок и управления цепочкой поставок ЗАО “AzerGold” Аминага Дадашов, представители Гянджа-Дашкесанского регионального филиала Государственного агентства занятости, Агентства по развитию малого и среднего бизнеса, а также местные предприниматели.
Встреча была организована с целью поощрения участия местных предпринимателей в конкурсах на закупки, организованных ЗАО “AzerGold”, осуществляющим активную добывающую и производственную деятельность в Дашкесанском районе, на основе требований национального законодательства и прогрессивного международного опыта.
На встрече предпринимателям была предоставлена обширная информация о правилах закупок, применяемых акционерным обществом, подробно описаны порядок подачи заявок на конкурсы, порядок участия. Участникам мероприятия также была предоставлена подробная информация о планировании участия в закупках, показателях квалификационного соответствия, исполнении контракта, закупочной документации, представлении и оценке предложений, изучении результатов и механизмах контроля процесса.
Было отмечено, что в результате системных и последовательных мер, проводимых под руководством Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева в направлении развития предпринимательства в нашей стране, работы по совершенствованию законодательной базы, упрощению административных процедур и применению налоговых льгот для предпринимателей созданы широкие возможности. Чтобы максимально использовать эти возможности, повысить занятость, экономическую активность в регионах, внести устойчивый вклад в экономическое благополучие региона, субъекты микро, малого, среднего и крупного предпринимательства должны постоянно активно участвовать в процессах закупок.