Ermənistan silahlı qüvvələrinin təxribatı nəticəsində iki mülki şəxs yaralanıb
Ermənistan silahlı qüvvələrinin təxribatı nəticəsində iki mülki şəxs yaralanıb Ermənistan silahlı qüvvələrinin təxribatı nəticəsində iki mülki şəxs yaralanıb
Sentyabrın 12-si gecə saatlarından başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Daşkəsən, Kəlbəcər, Laçın və Zəngilan istiqamətlərində genişmiqyaslı təxribatı nəticəsində iki mülki şəxs yaralanıb.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri tərəfindən açılan atəş nəticəsində Kəlbəcər rayonu ərazisində heyvandarlıqla məşğul olan Goranboy rayonunun Veyisli kəndində yaşayan Kəlbəcər rayonu Bozlu kənd sakini 1975-ci il təvəllüdlü Musayev Asim İsa oğlu və Goranboy rayonunun Qaraçinar kəndində yaşayan Kəlbəcər rayonu Ağdaban kənd sakini 1984-cü il təvəllüdlü Orucov Arzuman İman oğlu yaralanıblar.
Hazırda A.Musayev Gəncə şəhəri A.Səhhət adına 1 nömrəli xəstəxanada müalicə alır, onun vəziyyəti orta-ağır qiymətləndirilir. A.Orucova isə ilkin tibbi yardım göstərildikdən sonra evə buraxılıb.

Two civilians were wounded as a result of the provocation committed by the Armenian armed forces Two civilians were wounded as a result of the provocation committed by the Armenian armed forces
Two civilians were wounded as a result of a large-scale provocation committed on the night of September 12 by the Armenian armed forces in the Dashkasan, Kalbajar, Lachin, and Zangilan directions of the Azerbaijani-Armenian state border.
As a result of the fire opened by the Armenian armed forces units, Musayev Asim Isa, a resident of Bozlu village of Kalbajar region, born in 1975, living in the Veyisli village of Goranboy region, and Orujov Arzuman Iman, a resident of Aghdaban village of Kalbajar region, born in 1984, living in Garachinar village of Goranboy region, were wounded. The civilians are engaged in animal husbandry in the territory of the Kalbajar region.
Currently, A.Musayev is receiving treatment at the Abbas Sahhat city hospital No. 1 in Ganja, and his state is assessed as moderately severe. A. Orujov received first medical aid and was discharged.
The Military Prosecutor's Office initiated a criminal case, the facts are currently being investigated.