https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_ad8e944394706acd4b7832252_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkiyə Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Birol Akgünü qəbul edib.
Milli Məclisin sədri qardaş Türkiyənin yeni təyin olunmuş səfirini təbrik edib, ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzu edib.
Görüşdə qardaş ölkələrimiz arasında əlaqələrin yüksək səviyyəsindən məmnunluq ifadə edilərək, münasibətlərimizin Ulu Öndər Heydər Əliyevin ifadə etdiyi kimi, "Bir millət, iki dövlət" prinsipinə uyğun olaraq, bütün sahələrdə uğurla inkişaf etdiyi qeyd olunub. İki ölkənin prezidentləri İlham Əliyev və Rəcəb Tayyib Ərdoğanın rəhbərliyi ilə Azərbaycan-Türkiyə qardaşlıq əlaqələrinin ən yüksək səviyyəyə çatdığı və bu gün dünya miqyasında Azərbaycan-Türkiyə əlaqələrinin bənzəri olmadığı vurğulanıb. Tarixi Şuşa Bəyannaməsi xalqlarımız arasında mövcud olan tarixi, ənənəvi qardaşlıq əlaqələrinin ifadəsi kimi qiymətləndirilib. Həmçinin bildirilib ki, Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığı və dostluğu regionumuzda da sülh və sabitliyin, təhlükəsizliyin təmin olunmasına mühüm amildir.
Söhbət zamanı Azərbaycanla Türkiyə arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də uğurlu əməkdaşlığa toxunulub. Qeyd olunub ki, iki qardaş dövlət hər zaman bir-birinin yanındadır və bütün beynəlxalq təşkilatlarda qarşılıqlı olaraq bir-birilərini dəstəkləyirlər.
Görüşdə ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli münasibətlərin iki ölkənin parlamentləri platformasında da uğurla davam etdirildiyi qeyd olunub. Bildirilib ki, qanunverici orqanlarımız arasında əlaqələr ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın ruhuna uyğundur və ildən-ilə möhkəmlənir. İkitərəfli əsasda əlaqələrimizin üçtərəfli platformalarda da inkişaf etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Türkiyənin yeni təyin olunmuş səfiri Birol Akgün səmimi qəbula və təbriklərə görə təşəkkür edib, Türkiyənin Azərbaycanda səfiri qismində fəaliyyəti zamanı mövcud müttəfiqlik münasibətlərinin daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətində səylərini əsirgəməyəcəyini diqqətə çatdırıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_ad8e944394706acd4b7832252_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова приняла нового Чрезвычайного и Полномочного Посла Турецкой Республики в нашей стране Бирола Акгюна.
Спикер Милли Меджлиса поздравила нового посла братской Турции и пожелала ему успехов в дальнейшей деятельности.
На встрече была отмечена удовлетворённость высоким уровнем отношений между нашими братскими странами, и сказано, что эти отношения, как подчёркивал Великий лидер Гейдар Алиев, успешно развиваются во всех сферах в соответствии с принципом «Один народ, два государства». Под руководством президентов Ильхама Алиева и Реджепа Тайипа Эрдогана азербайджано-турецкие братские связи достигли высочайшего уровня, и сегодня не имеют аналогов в мировом масштабе. Историческая Шушинская декларация была упомянута во время беседы как выражение традиционных братских уз между нашими народами. Кроме того, как затем было сказано, азербайджано-турецкое братство и дружба являются важным фактором обеспечения мира, стабильности и безопасности в нашем регионе.
В ходе беседы затрагивалась и тема плодотворного сотрудничества Азербайджана и Турции в международных организациях. Было отмечено, что два братских государства всегда поддерживают друг друга и оказывают взаимную поддержку во всех международных структурах.
Высокоуровневые отношения между нашими странами успешно продолжаются и в парламентском измерении. Связи между законодательными органами соответствуют духу сотрудничества между нашими странами и укрепляются с каждым годом. Вслед за этим собеседники коснулись развития двусторонних отношений и в трехсторонних форматах.
Новоназначенный посол Турции в Азербайджане Бирол Акгюн выразил благодарность за тёплый прием и поздравления, подчеркнув, при этом, что за время своей работы в качестве посла приложит все усилия для дальнейшего укрепления существующих союзнических отношений между двумя странами.