https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_516d000f2ae9702d3db247d6d_o.jpg
Fevralın 20-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının 15-ci plenar sessiyasında iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Pakistan Senatının sədri Syed Yusuf Raza Gilaninin rəhbərlik etdiyi parlament nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonağı və rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisində salamlamaqdan məmnunluğunu ifadə edən spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, bu səfər Azərbaycan və Pakistan arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin növbəti təzahürüdür. Milli Məclisin sədri qonağa Asiya Parlament Assambleyasının (APA)15-ci plenar sessiyasında şəxsən iştirakına görə təşəkkürünü bildirib.
Sahibə Qafarova qeyd edib ki, Azərbaycan və Pakistan arasında strateji münasibətlər dostluq və qardaşlıq prinsipləri əsasında qurulub. Hər iki ölkə həm ikitərəfli, həm də beynəlxalq müstəvilərdə bir-birini daim dəstəkləyir və 1992-ci ildə diplomatik əlaqələrimiz qurulandan ötən dövrdə ölkələrimiz arasındakı əlaqələr bütün sahələrdə yüksələn xətt üzrə inkişaf edir.
İki ölkə arasında münasibətlərin inkişafında yüksək səviyyəli səfərlərin xüsusi rolunu qeyd edən Milli Məclisin sədri Prezident İlham Əliyevin Pakistana səfərlərinin, Pakistanın Baş nazirlərinin Azərbaycana səfərlərinin və imzalanmış sənədlərin xüsusi rolundan danışıb. Bildirilib ki, Pakistanın Baş naziri Şahbaz Şərif ölkəmizdə keçirilmiş COP29 konfransında iştirak edib və onun ölkəmizə növbəti səfərinin yaxın günlərdə baş tutması planlaşdırılır.
Spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, parlamentlərimiz arasındakı qarşılıqlı əlaqə dövlətlərimiz arasında münasibətlərin inkişafına mühüm və müsbət təsir göstərir. Bu baxımdan hər iki ölkənin parlamentlərində fəaliyyət göstərən qarşılıqlı dostluq qruplarının üzərinə mühüm vəzifə düşür. Bu gün qanunverici orqanlarımız arasında çox səmərəli əməkdaşlıq qurulub. Parlamentlərimiz bir sıra beynəlxalq təşkilatlarda sıx əməkdaşlıq edirlər. Qeyd olunub ki, Azərbaycan, Pakistan və Türkiyə parlamentlərinin üçtərəfli formatda əməkdaşlığı strateji müttəfiq ölkələrimizin əldə etdikləri nailiyyətlərdən biridir. Bildirilib ki, Pakistan İslam Respublikası həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli formatlarda Azərbaycan xalqını narahat edən məsələlərdə Azərbaycanın ədalətli mövqeyini davamlı olaraq dəstəkləyir. Pakistanın qəti mövqeyi beynəlxalq səviyyədə tanınmış Azərbaycan ərazilərinin 30 illik Ermənistan işğalına son qoymuş 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı açıq şəkildə nümayiş etdirildi. Azərbaycan xalqı Pakistanın ölkəmizin beynəlxalq hüquq normalarına və prinsiplərinə əsaslanan ədalətli mövqeyini dəstəkləməsini yüksək qiymətləndirir. Milli Məclisin sədri Azərbaycanın haqq işinə göstərilən ədalətli mövqeyə görə bir daha minnətdarlığını bildirib.
Söhbət zamanı spiker Sahibə Qafarova Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılmış Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyəti, Azərbaycanın sədrliyi dövründə bu qurumun institusional inkişafı üçün görülən işlər, Ermənistanla sülh prosesinin gedişi, Azərbaycanın öz suverenliyini və ərazi bütövlüyünü tam bərpa etdikdən sonra bəzi Avropa təşkilatlarının və ölkələrinin ölkəmizə qarşı qərəzli münasibəti barədə qonaqlara məlumat verib.
Pakistan Senatının sədri Syed Yusuf Raza Gilani qonaqpərvərliyə və ölkəmizə dəvətə görə təşəkkürünü ifadə edərək bildirib ki, bu, onun Azərbaycana ilk səfəridir. O, diqqətə çatdırıb ki, Pakistan və Azərbaycan həmişə bir-birilərini dəstəkləyən qardaş ölkələrdir və xalqlarımız ortaq dəyərləri bölüşürlər. Bildirib ki, Pakistan Ermənistanla diplomatik münasibət qurmayan nadir ölkələrdəndir. Pakistanın Azərbaycanla 1992-ci ildən yaradılmış diplomatik münasibətlərindən ötən illər ərzində bütün sahələrdə, o cümlədən parlamentlərimiz arasında yüksək səviyyəli əlaqələr formalaşıb. Bu baxımdan mütəmadi həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlər mühüm rol oynayır. Azərbaycan, Türkiyə və Pakistan parlament sədrlərinin ikinci üçtərəfli görüşünün də bu il Pakistanda keçirilməsi planlaşdırılır. Bununla yanaşı, ticarət, müdafiə, enerji, mədəniyyət, təhsil sahələrində əlaqələrimizi daha da inkişaf etdirmək üçün geniş imkanlar var.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_516d000f2ae9702d3db247d6d_o.jpg
20 февраля спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с парламентской делегацией во главе с председателем Сената Пакистана Сейедом Юсуфом Резой Гилани, прибывшей в нашу страну для участия в 15-й пленарной сессии Азиатской Парламентской Ассамблеи.
В ходе встречи отмечалось, что данный визит и существующие между нашими странами тесные политические контакты являются очередным проявлением дружеских и братских отношений между Азербайджаном и Пакистаном. Стратегические отношения между Азербайджаном и Пакистаном основаны на принципах дружбы и братства, и развиваются по восходящей линии во всех сферах.
Говоря об особой роли визитов на высоком уровне в развитии отношений между двумя странами, спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова подчеркнула значимость визитов Президента Ильхама Алиева в Пакистан, визитов премьер-министров Пакистана в Азербайджан, а также подписанных документов.
В русле беседы также было отмечено, что взаимодействие между нашими парламентами оказывает важное благотворное влияние на развитие отношений государств; между законодательными органами установлено очень эффективное сотрудничество. Наши парламенты тесно сотрудничают в ряде международных организаций. Сотрудничество парламентов Азербайджана, Пакистана и Турции в трехстороннем формате было оценено как одно из достижений наших стратегически союзных стран.
Далее в ходе встречи спикер Сагиба Гафарова рассказала гостям о деятельности Парламентской сети Движения Неприсоединения, созданной по инициативе Президента Ильхама Алиева, о проделанной работе над институциональным развитием структуры в период председательства Азербайджана, о ходе мирного процесса с Арменией, и о предвзятом отношении некоторых европейских организаций и государств к Азербайджану после полного восстановления им собственных суверенитета и территориальной целостности.
Спикер Сената Пакистана Сайед Юсуф Реза Гилани поблагодарил за гостеприимство и высокий уровень организации 15-й пленарной сессии Азиатской Парламентской Ассамблеи, и заметил, что это его первый визит в Азербайджан. По его словам, Пакистан и Азербайджан – братские страны, неизменно поддерживающие друг друга, а наши народы разделяют общие ценности. Пакистан является одной из немногих стран, не установивших дипломатических отношений с Арменией. За годы, прошедшие с момента установления дипломатических отношений между Пакистаном и Азербайджаном в 1992 году, сформировались высокоуровневые связи во всех сферах – в том числе между нашими парламентами.
Исламская Республика Пакистан последовательно поддерживает справедливую позицию Азербайджана по вопросам, вызывающим обеспокоенность азербайджанского народа, и делает это как в двустороннем, так и в многостороннем форматах. Азербайджанский народ высоко ценит поддержку Пакистаном справедливой позиции нашей страны, основанной на нормах и принципах международного права, и в свою очередь, Азербайджан всегда демонстрирует свою поддержку Пакистану, говорилось в ходе беседы.
На встрече также состоялся обмен мнениями по другим вопросам, представляющим интерес для обеих сторон.