https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_516d000f2ae9702d3db247d6d_o.jpg
Fevralın 20-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının 15-ci plenar sessiyasında iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Pakistan Senatının sədri Syed Yusuf Raza Gilaninin rəhbərlik etdiyi parlament nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonağı və rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisində salamlamaqdan məmnunluğunu ifadə edən spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, bu səfər Azərbaycan və Pakistan arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin növbəti təzahürüdür. Milli Məclisin sədri qonağa Asiya Parlament Assambleyasının (APA)15-ci plenar sessiyasında şəxsən iştirakına görə təşəkkürünü bildirib.
Sahibə Qafarova qeyd edib ki, Azərbaycan və Pakistan arasında strateji münasibətlər dostluq və qardaşlıq prinsipləri əsasında qurulub. Hər iki ölkə həm ikitərəfli, həm də beynəlxalq müstəvilərdə bir-birini daim dəstəkləyir və 1992-ci ildə diplomatik əlaqələrimiz qurulandan ötən dövrdə ölkələrimiz arasındakı əlaqələr bütün sahələrdə yüksələn xətt üzrə inkişaf edir.
İki ölkə arasında münasibətlərin inkişafında yüksək səviyyəli səfərlərin xüsusi rolunu qeyd edən Milli Məclisin sədri Prezident İlham Əliyevin Pakistana səfərlərinin, Pakistanın Baş nazirlərinin Azərbaycana səfərlərinin və imzalanmış sənədlərin xüsusi rolundan danışıb. Bildirilib ki, Pakistanın Baş naziri Şahbaz Şərif ölkəmizdə keçirilmiş COP29 konfransında iştirak edib və onun ölkəmizə növbəti səfərinin yaxın günlərdə baş tutması planlaşdırılır.
Spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, parlamentlərimiz arasındakı qarşılıqlı əlaqə dövlətlərimiz arasında münasibətlərin inkişafına mühüm və müsbət təsir göstərir. Bu baxımdan hər iki ölkənin parlamentlərində fəaliyyət göstərən qarşılıqlı dostluq qruplarının üzərinə mühüm vəzifə düşür. Bu gün qanunverici orqanlarımız arasında çox səmərəli əməkdaşlıq qurulub. Parlamentlərimiz bir sıra beynəlxalq təşkilatlarda sıx əməkdaşlıq edirlər. Qeyd olunub ki, Azərbaycan, Pakistan və Türkiyə parlamentlərinin üçtərəfli formatda əməkdaşlığı strateji müttəfiq ölkələrimizin əldə etdikləri nailiyyətlərdən biridir. Bildirilib ki, Pakistan İslam Respublikası həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli formatlarda Azərbaycan xalqını narahat edən məsələlərdə Azərbaycanın ədalətli mövqeyini davamlı olaraq dəstəkləyir. Pakistanın qəti mövqeyi beynəlxalq səviyyədə tanınmış Azərbaycan ərazilərinin 30 illik Ermənistan işğalına son qoymuş 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı açıq şəkildə nümayiş etdirildi. Azərbaycan xalqı Pakistanın ölkəmizin beynəlxalq hüquq normalarına və prinsiplərinə əsaslanan ədalətli mövqeyini dəstəkləməsini yüksək qiymətləndirir. Milli Məclisin sədri Azərbaycanın haqq işinə göstərilən ədalətli mövqeyə görə bir daha minnətdarlığını bildirib.
Söhbət zamanı spiker Sahibə Qafarova Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılmış Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyəti, Azərbaycanın sədrliyi dövründə bu qurumun institusional inkişafı üçün görülən işlər, Ermənistanla sülh prosesinin gedişi, Azərbaycanın öz suverenliyini və ərazi bütövlüyünü tam bərpa etdikdən sonra bəzi Avropa təşkilatlarının və ölkələrinin ölkəmizə qarşı qərəzli münasibəti barədə qonaqlara məlumat verib.
Pakistan Senatının sədri Syed Yusuf Raza Gilani qonaqpərvərliyə və ölkəmizə dəvətə görə təşəkkürünü ifadə edərək bildirib ki, bu, onun Azərbaycana ilk səfəridir. O, diqqətə çatdırıb ki, Pakistan və Azərbaycan həmişə bir-birilərini dəstəkləyən qardaş ölkələrdir və xalqlarımız ortaq dəyərləri bölüşürlər. Bildirib ki, Pakistan Ermənistanla diplomatik münasibət qurmayan nadir ölkələrdəndir. Pakistanın Azərbaycanla 1992-ci ildən yaradılmış diplomatik münasibətlərindən ötən illər ərzində bütün sahələrdə, o cümlədən parlamentlərimiz arasında yüksək səviyyəli əlaqələr formalaşıb. Bu baxımdan mütəmadi həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlər mühüm rol oynayır. Azərbaycan, Türkiyə və Pakistan parlament sədrlərinin ikinci üçtərəfli görüşünün də bu il Pakistanda keçirilməsi planlaşdırılır. Bununla yanaşı, ticarət, müdafiə, enerji, mədəniyyət, təhsil sahələrində əlaqələrimizi daha da inkişaf etdirmək üçün geniş imkanlar var.

Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova, Speaker of Pakistani Senate Meet
Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova, Speaker of Pakistani Senate Meet Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova, Speaker of Pakistani Senate Meet
On 20 February, the Speaker of the Milli Majlis, Sahiba Gafarova, met with a parliamentary delegation led by the Chairman of the Senate of Pakistan, Syed Yusuf Raza Gilani, who is visiting the country to participate in the 15th Plenary Session of the Asian Parliamentary Assembly.
It was pointed out in the course of the conversation that this visit, along with the close political ties between the two countries, is yet another manifestation of the friendship and brotherhood between Azerbaijan and Pakistan. The strategic relations between Azerbaijan and Pakistan are built on the principles of friendship and brotherhood and continue to develop progressively across all the areas.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova talked of the special role of high-status visits in promoting the relations between the two countries; as she did, she underscored the significance of the visits of President Ilham Aliyev to Pakistan, of the Pakistani and Azerbaijani PMs’ trips and of the documents signed so far.
During the conversation, it was also said that co-operation between the parliaments of both countries plays an important and beneficial role in the development of interstate relations. A highly effective partnership has been established between the legislative bodies, and the parliaments closely co-operate within various international organisations. The trilateral co-operation between the parliaments of Azerbaijan, Pakistan, and Turkey was highlighted as one of the achievements of these strategically allied nations.
As the conversation continued, Speaker Sahiba Gafarova told the guests of the work done by the Non-Aligned Movement’s Parliamentary Network established upon the instance of President Aliyev, the work carried out during the Azerbaijani chairmanship to ensure the entity’s institutional growth, the progress of the peace process with Armenia and the biased attitude of certain European institutions and countries towards Azerbaijan after Azerbaijan had restored her sovereignty and territorial wholeness.
Speaker of the Senate of Pakistan Sayed Yusuf Reza Gilani expressed his gratitude for the hospitality and the exalted organisational standards of the 15th plenary session of the Asian Parliamentary Assembly before remarking that this was his first ever visit to Azerbaijan. What else he said was that Pakistan and Azerbaijan are fraternal nations that consistently support each other, with their peoples sharing common values. Pakistan is one of the few countries that have not established diplomatic relations with Armenia. Since the establishment of diplomatic ties between Pakistan and Azerbaijan in 1992, high-level relations have developed across all areas including the robust co-operation of their parliaments.
The Islamic Republic of Pakistan consistently supports Azerbaijan’s just position on issues of concern to the Azerbaijani people, doing so both in bilateral and multilateral formats. The Azerbaijani people highly appreciate Pakistan’s support for their country’s fair stance, which is based on international legal norms and principles. In turn, Azerbaijan has always demonstrated its support for Pakistan, as was noted during the discussion.