https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_96afd62eeefc7511624252bf5_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının 15-ci plenar iclasında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Bəhreyn Krallığının Şura Məclisinin sədri Əli Saleh Abdulla Əlsaleh ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan paytaxtında 15-ci plenar iclasın uğurla təşkil olunduğu qeyd edilərək, APA çərçivəsində əməkdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb. Bildirilib ki, bu təşkilat Asiya ölkələri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinə töhfə verən mühüm bir platformadır. Bu təşkilat üzv ölkələrin qanunverici orqanları arasında əməkdaşlığa və təmasların artmasına da imkan verir. Söhbət zamanı Azərbaycanın sədrliyi dövründə təşkilatın funksional inkişafı, üzvlərinin sıralarının genişləndirilməsi istiqamətində görülən işlər müsbət qiymətləndirilib.
Görüşdə Azərbaycan və Bəhreyn arasında münasibətlərin inkişafından da razılıq ifadə edilərək, xalqlarımız arasında mövcud olan ortaq dini və mədəni dəyərlərin ölkələrimiz arasında münasibətlərə müsbət töhfə verdiyi və ölkələrimizin bir sıra sahələrdə uğurlu əməkdaşlıq etdikləri bildirilib. Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan və Bəhreyn BMT, İslam Əməkdaşlığı Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı kimi beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində müsbət əməkdaşlıq əlaqələrinə malikdir.
Tərəflər beynəlxalq parlament təşkilatları, o cümlədən, Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində də əməkdaşlıqla bağlı fikirlərini ifadə ediblər. Qeyd olunub ki, Parlament Şəbəkəsi parlamentlərarası əməkdaşlığı təşviq etmək üçün mühüm platformaya çevrilməkdədir.
Görüşdə ölkələrimizin parlamentləri arasında münasibətlərə dair də fikir mübadiləsi aparılıb. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova özünün Bəhreyn Krallığına işgüzar səfərini, həmçinin, qarşı tərəflə bundan öncə keçirdiyi görüşləri məmnunluqla xatırlayaraq, qeyd edib ki, qanunverici orqanlarımız arasında əlaqələri daha da dərinləşdirmək üçün yaxşı imkanlar mövcuddur. Qarşılıqlı səfərlərin və sıx təmasların bu istiqamətdə vacib rol oynaya biləcəyi vurğulanıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_96afd62eeefc7511624252bf5_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a meeting with Speaker of the Consultative Council of the Kingdom of Bahrain Ali Saleh Abdullah Al-Saleh who had come to our country to take part in the 15th plenary session of the Asian Parliamentary Assembly.
The successful organisation of the 15th plenary session in the capital of Azerbaijan was brought up in the course of the meeting; also, they underscored the significance of co-operation within the APA frameworks. The Assembly itself was called an important platform promoting broadening co-operation amongst the Asian countries. It was stressed, besides, that the APA provided opportunities for interaction and solidification of contacts amongst the Member States’ legislatures. The steps taken during the Azerbaijani chairmanship to ensure the organisation’s functional growth and expansion member-wise were commended upon as well.
Pleasure was expressed with the advancement of relations between Azerbaijan and Bahrain. It was noted that the shared religious and cultural values of our nations have a positive impact on bilateral ties and contribute to successful cooperation between the two countries in various fields. It was emphasised that Azerbaijan and Bahrain maintain constructive relations within international and regional organisations such as the United Nations, the Organisation of Islamic Co-operation and the Non-Aligned Movement.
Additionally, they discussed the collaboration within international parliamentary organisations including the activities of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement, established at the initiative of the President of Azerbaijan. It was remarked that this network is gradually evolving into a key platform for fostering interparliamentary engagement.
There was an exchange of views then upon issues of our countries’ inter-parliamentary connexions. Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova fondly recalled her working trip to the Kingdom of Bahrain as well as the earlier meetings with the Bahraini side. She mentioned the sound opportunities present for a continued intensification of the links between the two countries’ legislative assemblies.
It was emphasised that reciprocal visits and energetic contacts could factor in this process importantly.