https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_4a2200cb539e866c39074b2a9_o.jpg
Fevralın 19-da Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bakıda keçirilən Asiya Parlament Assambleyasının (APA) 15-ci plenar sessiyasında iştirak etmək üçün Azərbaycanda səfərdə olan Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva ilə görüşüb.
Spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, Azərbaycan və Özbəkistan dost və qardaş ölkələrdir. Bizi ümumi tarixi, mədəni dəyərlər birləşdirir. İki ölkə arasında münasibətlər bu gün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Özbəkistan dövlətinin başçısı Şavkat Mirziyoyevin rəhbərliyi ilə uğurla inkişaf etdirilir. Ölkələrimiz arasındakı bu yaxınlıq siyasi, iqtisadi, mədəni və digər sahələrdə də özünü göstərir.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri dəvəti qəbul edərək ölkəmizdə keçirilən APA-nın 15-ci plenar sessiyasında iştirakına görə qonağa təşəkkür edib. Bildirib ki, dünyada baş verən mürəkkəb siyasi proseslər fonunda münasibətlərimizin inkişafı xalqlarımızın ümumi mənafelərinə xidmət edir. Vurğulanıb ki, ölkə başçılarımızın dostluğu qarşılıqlı əlaqələrimizin daha da yaxınlaşmasına mühüm töhfələr verir.
Sahibə Qafarova Özbəkistanın Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş Füzuli rayonunda məktəb tikintisi həyata keçirməsinin ölkəmizdə yüksək qiymətləndirildiyini və bunun qardaşlıq münasibətinin təzahürü olduğunu diqqətə çatdırıb.
Milli Məclisin sədri qanunverici orqanlar arasında da əməkdaşlığın uğurla inkişaf etməsindən məmnunluqla danışıb, bu sahədə Azərbaycan və Özbəkistan parlamentlərində fəaliyyət göstərən parlamentlərarası dostluq qruplarının xüsusi rolunu qeyd edib.
Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva APA-nın sessiyasına dəvətə görə təşəkkürünü bildirib.
Qonaq qeyd edib ki, Azərbaycanın Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazandığı uğurlar heyrətamizdir. Azərbaycanın təşəbbüsü ilə keçirilən tədbirlər qlobal xarakter daşıyır. Tənzilə Narbayeva COP29 kimi mühüm qlobal tədbirin Azərbaycan tərəfindən yüksək səviyyədə təşkilini və keçirilməsini yüksək dəyərləndirib. O, Özbəkistanda Parlamentlərarası İttifaqın 150-ci Baş Assambleyasının keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb və iclasda Azərbaycan nümayəndə heyətinin də iştirak edəcəyinə inamını ifadə edib.
Qonaq bildirib ki, iki ölkə başçısının yaxın şəxsi münasibətləri parlamentlərimizə də sirayət edir. Dil və mədəniyyət yaxınlığımız isə əməkdaşlığımızın daha da dərinləşməsinə möhkəm zəmin yaradır. Tənzilə Narbayeva qeyd edib ki, Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatındakı təcrübəsi Özbəkistan üçün də böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Söhbət zamanı qonaq Azərbaycanın təşkilata rəhbərliyi dövründə Qoşulmama Hərəkatının institusional inkişafı üçün mühüm işlər gördüyünü və onların qlobal xarakter daşıdığını qeyd edib.

Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан
19 февраля спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзилой Нарбаевой, прибывшей в Азербайджан для участия в 15-й пленарной сессии Азиатской Парламентской Ассамблеи (АПА), проходящей в Баку.
Спикер Сагиба Гафарова охарактеризовала Азербайджан и Узбекистан как дружественные и братские страны, объединённые общими историей и культурными ценностями. Она подчеркнула, что двусторонние отношения успешно развиваются под руководством президента Азербайджана Ильхама Алиева и главы узбекского государства Шавката Мирзиёева. Близость наших стран проявляется в политической, экономической, культурной и других сферах.
Во время беседы спикер Милли Меджлиса, поблагодарила гостью за то, что она приняла приглашение участвовать в 15-й пленарной сессии Азиатской Парламентской Ассамблеи (АПА), проходящей в нашей стране. Она отметила, что на фоне сложных политических процессов в мире развитие наших отношений служит общим интересам наших народов. А дружба глав наших государств вносит важный вклад в дальнейшее сближение наших взаимных связей.
По словам Сагибы Гафаровой, строительство Узбекистаном школы в освобожденном от оккупации Физулинском районе Азербайджана высоко оценивается в нашей стране и является проявлением братских отношений.
Спикер Милли Меджлиса с удовлетворением отметила успешное развитие сотрудничества между двумя парламентами, и подчеркнула особую роль в этом процессе групп межпарламентской дружбы в законодательных собраниях Азербайджана и Узбекистана.
Спикер Сената Олий Мажлиса Узбекистана Танзила Нарбаева поблагодарила за приглашение на сессию АПА.
Как заметила гостья, впечатляют успехи, достигнутые Азербайджаном под руководством Президента Ильхама Алиева. Проводимые по инициативе Азербайджана мероприятия носят глобальный характер. Танзила Нарбаева высоко оценила организацию и проведение на высоком уровне такого важного международного события, как COP29. Она также сообщила, что в Узбекистане пройдет 150-я Генеральная Ассамблея Межпарламентского Союза, и выразила уверенность в участии азербайджанской делегации в этом заседании.
Гостья отметила, что тёплые личные отношения лидеров двух стран положительно влияют на сотрудничество парламентов. Языковая и культурная близость создаёт прочную основу для дальнейшего углубления взаимодействия. Танзила Нарбаева подчеркнула, что опыт Азербайджана в Движении неприсоединения имеет большое значение и для Узбекистана.
За срок председательства Азербайджана в организации были предприняты важные шаги для институционального развития Движения неприсоединения, и эти инициативы носят глобальный характер.