https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_0735e6cb5a83050d94a31f3a8_o.jpg
Fevralın 18-də Bakıda Asiya Parlament Assambleyasının (APA) 15-ci plenar sessiyası çərçivəsində qurumun İcraedici Şurasının iclası keçirilib.
İclası giriş nitqi ilə APA-da parlament nümayəndə heyətinin rəhbəri, qurumun İcraedici Şurasının sədri Rizvan Nəbiyev açıb. Azərbaycanın sədrliyi ilə 26 ölkəni təmsil edən 250-dən çox nümayəndə və 7 beynəlxalq təşkilatın təmsilçisinin qatıldığı APA-nın 15-ci sessiyasının Bakıda keçirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edən nümayəndə heyətinin rəhbəri, İcraedici Şuranın iclasının iştirakçılarını Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın adından salamlayıb və tədbirin təşkilinə yaradılan şəraitə görə ona təşəkkürünü bildirib.
Rizvan Nəbiyev, ötən il Azərbaycanın bütün suveren ərazilərində baş tutmuş növbədənkənar prezident və parlament seçkiləri haqqında məlumat verib, həmçinin Bakıda keçirilmiş COP29 – BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası və onun çərçivəsində qəbul edilmiş mühüm qərarların əhəmiyyəti barədə danışıb. O, COP29 çərçivəsində qəbul edilən qərarların ətraf mühitin mühafizəsi, yaşıl enerji keçidi və dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə nail olunması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. Azərbaycanın bu istiqamətdə həyata keçirdiyi layihələr və beynəlxalq əməkdaşlığa verdiyi töhfələr xüsusi qeyd edilib. Bildirilib ki, Azərbaycanın irəli sürdüyü təkliflər iqlim dəyişmələri ilə mübarizədə önəmli addım olmaqla yanaşı, qlobal miqyasda davamlı inkişafın təmin edilməsinə töhfə verəcək.
İclasda APA-nın Baş katibi Məhəmməd Reza Məcidi qurumun ötən dövrdəki fəaliyyəti ilə bağlı hesabat təqdim edib. O, bu müddət ərzində görülən işlərdən bəhs edib, 2026-2027-ci illər üçün APA prezidentliyi və vitse-prezidentliyinə namizədliklər, bəzi ölkələrə tam hüquqlu və müşahidəçi statusunun verilməsi məsələləri, eləcə də qurumun komitələrində müzakirə olunan qətnamə layihələri üzrə fikir və təkliflər barədə məlumat verib. Baş katib ev sahibliyinə görə Azərbaycana təşəkkürünü bildirib.
Sonra APA-nın 15-ci Plenar sessiyasının gündəliyi müzakirə olunub. Tədbirdə qurumun Siyasi məsələlər üzrə, İqtisadi və davamlı inkişaf üzrə, Büdcə və planlaşdırma üzrə, Sosial və mədəni məsələlər üzrə daimi komitələri tərəfindən irəli sürülən qətnamə layihələri nəzərdən keçirilib, təşkilati və digər məsələlərə baxılıb.
İclasda Milli Məclisin APA-dakı nümayəndə heyətinin üzvləri İlham Məmmədov, Naqif Həmzəyev, Aydın Hüseynov, Günay Ağamalı, deputat Zaur Şükürov, APA-ya üzv ölkələrin nümayəndə heyətləri və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.

A meeting of the Executive Council of the Asian Parliamentary Assembly (APA) was held in Baku as part of the 15th plenary session of the organisation on 18 February.
The meeting was opened with an inaugural speech by Rizvan Nabiyev, Head of the Parliamentary Delegation to the APA and Chairman of the Executive Council. Highlighting the significance of holding the 15th APA session in Baku under Azerbaijan’s presidency and with the participation of over 250 delegates from 26 countries and representatives from 7 international organisations, he welcomed the Executive Council meeting participants on behalf of Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova and expressed gratitude for the conditions provided for the event to take place.
Rizvan Nabiyev spoke about the extraordinary presidential and parliamentary elections held last year across all sovereign territories of Azerbaijan, as well as the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) in Baku and the significance of the key decisions adopted there. He emphasised that the decisions made at COP29 are crucial for environmental protection, the transition to green energy, and the achievement of sustainable development goals. Azerbaijan’s on-going projects in this field and its contribution to international cooperation were particularly highlighted. It was noted that the initiatives put forward by Azerbaijan are not only an important step in combating climate change but also contribute to ensuring global sustainable development.
Secretary-General of the APA Mohammad Reza Majidi tabled a report on the organisation’s activities over the past period. He spoke about the work carried out, the nomination of candidates for the positions of APA President and Vice Presidents for 2026–2027, the issue of granting full membership and observer status to certain countries as well as the draft resolutions under discussion in the organisation’s committees, providing relevant comments and proposals. The Secretary-General expressed his gratitude to Azerbaijan for hospitality.
The agenda of the 15th APA Plenary Session was then discussed. Draft resolutions proposed by the organisation’s standing committees on political affairs, the economy and sustainable development, budgeting and planning, and social and cultural issues were reviewed, along with organisational and other matters.
Members of the Milli Majlis Delegation to the APA Ilham Mammadov, Naghif Hamzayev, Aydin Huseynov and Gunay Agamali, MP Zaur Shukurov as well as members of the APA Member States’ Delegations and other officials took part in the meeting.