https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_34b8b83cfbe77cb7fc3d13820_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Belarusun ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Dmitri Pineviç ilə görüşüb.
Söhbət zamanı xalqlarımız və ölkələrimiz arasında etimada əsaslanan dostluq əlaqələrinin mövcud olmasından məmnunluq ifadə edilib. Azərbaycan və Belarus arasında əlaqələrin inkişafında iki ölkənin prezidentləri İlham Əliyev və Aleksandr Lukaşenko arasında mövcud olan münasibətlərin vacib rolu qeyd edilərək, bildirilib ki, dövlət başçılarının siyasi iradəsi, həmçinin yüksək səviyyəli dialoq və qarşılıqlı sıx təmaslar sayəsində son dövrlərdə əlaqələrimiz daha da inkişaf edərək, keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksəlib. Qeyd olunub ki, hazırda Azərbaycan və Belarus bir çox sahələrdə əməkdaşlıq edirlər.
Görüşdə münasibətlərin inkişafında qanunverici orqanların da mühüm rolu qeyd edilib. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova özünün Belarusa rəsmi səfərini xatırladaraq, həmçinin parlament rəhbərləri və deputatlarımız arasında sıx təmasların mövcud olduğunu vurğulayıb. Bildirilib ki, qanunverici orqanlarımız həm ikitərəfli əsasda, həm də beynəlxalq parlament təşkilatlarında uğurla əməkdaşlıq edirlər.
Spiker Sahibə Qafarova səfirə ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Azərbaycana səfir təyin olunmasından şərəf hissi duyduğunu deyən Dmitri Pineviç ölkəmizdə gördüyü yüksək səviyyəli qonaqpərvərlik və diqqəti qeyd edərək, Azərbaycan və Belarus arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün səylərini əsirgəməyəcəyini bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_34b8b83cfbe77cb7fc3d13820_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has met with the newly appointed Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Belarus to our country Dmitry Pinevich.
During their conversation, the existing friendship resting on the trust between the nations and states was referenced with satisfaction. They also underscored the crucial role of the relationship between the Presidents of the two countries, Ilham Aliyev and Alexander Lukashenko, in developing bilateral co-operation. Besides, it was pointed out that the Azerbaijan-Belarus relations have significantly strengthened and reached a qualitatively new level in recent years thanks to the political will of the Heads of State as well as to the high-level dialogue and close contacts. Azerbaijan and Belarus co-operate in many areas at present.
The significant role of the legislative bodies in the development of bilateral relations was highlighted during the meeting. Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova recalled her official visit to Belarus and emphasised the robust contacts between the leadership of the Parliaments and MPs of both countries. The legislatures collaborate both on a bilateral basis and within international parliamentary organisations successfully.
Speaker Sahiba Gafarova wished the Ambassador success in his diplomatic mission in our country.
Dmitry Pinevich said he considered his appointment as Ambassador to Azerbaijan an honour before mentioning the heartfelt hospitality and care he had been met with in the country. He stressed that he would make every effort to further expand co-operation between Azerbaijan and Belarus.