https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_34b8b83cfbe77cb7fc3d13820_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Belarusun ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Dmitri Pineviç ilə görüşüb.
Söhbət zamanı xalqlarımız və ölkələrimiz arasında etimada əsaslanan dostluq əlaqələrinin mövcud olmasından məmnunluq ifadə edilib. Azərbaycan və Belarus arasında əlaqələrin inkişafında iki ölkənin prezidentləri İlham Əliyev və Aleksandr Lukaşenko arasında mövcud olan münasibətlərin vacib rolu qeyd edilərək, bildirilib ki, dövlət başçılarının siyasi iradəsi, həmçinin yüksək səviyyəli dialoq və qarşılıqlı sıx təmaslar sayəsində son dövrlərdə əlaqələrimiz daha da inkişaf edərək, keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksəlib. Qeyd olunub ki, hazırda Azərbaycan və Belarus bir çox sahələrdə əməkdaşlıq edirlər.
Görüşdə münasibətlərin inkişafında qanunverici orqanların da mühüm rolu qeyd edilib. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova özünün Belarusa rəsmi səfərini xatırladaraq, həmçinin parlament rəhbərləri və deputatlarımız arasında sıx təmasların mövcud olduğunu vurğulayıb. Bildirilib ki, qanunverici orqanlarımız həm ikitərəfli əsasda, həm də beynəlxalq parlament təşkilatlarında uğurla əməkdaşlıq edirlər.
Spiker Sahibə Qafarova səfirə ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Azərbaycana səfir təyin olunmasından şərəf hissi duyduğunu deyən Dmitri Pineviç ölkəmizdə gördüyü yüksək səviyyəli qonaqpərvərlik və diqqəti qeyd edərək, Azərbaycan və Belarus arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün səylərini əsirgəməyəcəyini bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_34b8b83cfbe77cb7fc3d13820_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с назначенным в нашу страну новым Чрезвычайным и Полномочным Послом Беларуси Дмитрием Пиневичем.
В ходе их беседы была выражена удовлетворённость существующей дружбой, опирающейся на доверие между народами и государствами. Отмечалась важная роль взаимоотношений президентов двух стран – Ильхама Алиева и Александра Лукашенко – в развитии двустороннего сотрудничества. Собеседники подчеркнули, что в последние годы взаимодействие между Азербайджаном и Беларусью значительно укрепилось и вышло на качественно новый уровень благодаря политической воле глав государств, а также высокоуровневому диалогу и тесным контактам. Сейчас Азербайджан и Беларусь сотрудничают во многих сферах.
На встрече отмечалась значительная роль законодательных органов в развитии двусторонних отношений. Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова упомянула свой официальный визит в Беларусь и подчеркнула наличие тесных контактов между руководством парламентов и депутатами двух стран. Законодательные органы успешно сотрудничают как на двусторонней основе, так и в рамках международных парламентских организаций.
Спикер Сагиба Гафарова пожелала послу успехов в его дипломатической деятельности в нашей стране.
Дмитрий Пиневич заявил, что почитает своё назначение послом в Азербайджан за честь, и затронул оказанные ему в нашей стране высокое гостеприимство и заботу. Он подчеркнул, что приложит все усилия для дальнейшего расширения сотрудничества между Азербайджаном и Беларусью.