https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_c7219d6e878ecfe106addd87f_o.jpg
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası milli yarışlar mövsümünə start verib. Ənənəvi yarış məkanı olan Milli Gimnastika Arenasının köməkçi zalında “Batut gimnastikası üzrə 9-cu, tamblinq üzrə 21-ci ölkə çempionatı və Bakı birinciliyi” yarışı keçirilib.
İki gün ərzində müxtəlif yaş kateqoriyalarında idmançılar hər iki gimnastika növü üzrə qalibiyyət uğrunda mübarizə aparıblar. Batut gimnastikası üzrə yarışlarda gimnastlar balacalar (2016-2018), uşaqlar (2013-2015), yeniyetmələr (2011-2012), gənclər (2009-2010) və böyüklər (2008 və daha böyük) yaş kateqoriyalarında fərdi və sinxron proqramlar üzrə çıxış ediblər.
Tamblinq yarışlarında isə iştirakçılar balacalar (2016-2018), uşaqlar (2013-2015), yeniyetmələr (2011-2012), gənclər (2009-2010) və böyüklər (2008 və daha böyük) yaş kateqoriyaları üzrə performanslarını sərgiləyiblər.
Bəzi iştirakçılar üçün bu yarış 22 və 23 fevral tarixlərində Bakıda keçiriləcək “Batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya kuboku”na hazırlıq baxımından əhəmiyyətli olub. Xüsusilə, Selcan Mahsudova və Əli Niftəliyev ilk dəfə olaraq qarışıq sinxron proqramda çıxış edərək Dünya kuboku üçün özlərini hazırlayıblar. Şəfiqə Hümbətova və Nicat Mirzəyev də qarışıq sinxron proqram üzrə yarışıblar. Məhz bu cütlüklər Azərbaycan tarixində ilk dəfə qarışıq sinxron proqram üzrə Dünya kubokunda iştirak edəcəklər.
Tamblinq üzrə milli yarış da maraqlı keçib. Böyüklər yaş kateqoriyasında əsas favoritlər olan Tofiq Əliyev və Adil Hacızadəyə Elnur Məmmədov, Aleksey Karataşov və Hüseyn Əsədullayev ciddi rəqib olublar. 22 və 23 fevral tarixlərində keçiriləcək Dünya kubokunda Azərbaycanı beynəlxalq arenada Tofiq və Adillə yanaşı, Aleksey və Hüseyn də təmsil edəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_c7219d6e878ecfe106addd87f_o.jpg
На Национальной арене гимнастики (вспомогательный зал), являющейся традиционным местом проведения соревнований, состоялись «9-й чемпионат страны по прыжкам на батуте, 21-й чемпионат страны и первенство Баку по тамблингу».
На протяжении двух дней за победу в обеих дисциплинах боролись спортсмены в различных возрастных категориях. Победители в соревнованиях по прыжкам на батуте определялись в индивидуальной и синхронной программах в возрастных категориях малышей (2016-2018 гг.), детей (2013-2015 гг.), пре-юниоров (2011-2012 гг.), юниоров (2009-2010 гг.) и взрослых (2008 г. и старше).
Что касается соревнований по тамблингу, то тут спортсмены выступили в программе среди детей (2016-2018 гг.), малышей (2013-2015 гг.), пре-юниоров (2011-2012 гг.), юниоров (2009-2010 гг.) и взрослых (2008 и старше).
Для некоторых участников этот турнир стал хорошей подготовкой к Кубку мира по прыжкам на батуте и на акробатической дорожке (тамблинг), который состоится в Баку 22-23 февраля. В частности, Сельджан Магсудова выступила в смешанной синхронной программе по прыжкам на батуте с Али Нифталиевым, а Шафига Гумбатова - с Ниджатом Мирзоевым. Именно эти пары представят страну в смешанной синхронной программе на Кубке мира, которая будет представлена впервые в истории. Интересным выдалось и национальное соревнование по тамблингу, где зрители также увидели состязание будущих участников Кубка мира.
Во взрослой возрастной категории конкуренцию главным фаворитам Тофигу Алиеву и Адилю Гаджизаде составили Эльнур Мамедов, Алексей Караташев и Гусейн Асадуллаев. Помимо Тофика и Адиля, 22-23 февраля Азербайджан на международной арене представят и Алексей с Гусейном. Одним словом, праздник спорта удался. Молодые спортсмены набрались необходимого опыта, опытные стали еще более уверенными в своих силах, а зрители получили удовольствие, став свидетелями настоящей борьбы за призовые места.