https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_2ef2f85b413390ee58ab74ed9_o.jpg
Avstriyanın paytaxtı Vyanada BMT-nin Kosmosdan Dinc Məqsədlərlə İstifadə üzrə Komitəsinin (COPUOS) 62-ci sessiyası çərçivəsində Beynəlxalq Kosmik Hava Təşəbbüsü (ISWI) üzrə proqramın rəhbər heyətinin illik yığıncağı keçirilib.
Tədbirin əsas məqsədi müxtəlif ölkələrdə kosmosdan istifadə sahəsində elmi-tədqiqat cihazları və alətlərinin yerləşdirilməsi, eləcə də kadr hazırlığı üzrə beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsidir. Yığıncaqda Beynəlxalq Kosmik Hava Təşəbbüsü proqramının ölkə üzrə milli koordinatorları hesabatlarını təqdim edib, həmçinin müvafiq sahələrdə yeni əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru, Azərbaycan üzrə milli koordinator Elçin Babayev "Azərbaycanda kosmik hava fəaliyyətləri" mövzusunda çıxış edərək, ölkəmizin bu sahədəki inkişafı və gələcək hədəfləri barədə ətraflı məlumat verib. Çıxışda Azərbaycanın kosmik tədqiqatlar sahəsindəki strateji addımları, elmi potensialı və beynəlxalq aləmdəki nüfuzu vurğulanıb. Rektor Elçin Babayev çıxışında BDU-nun gələcəkdə kosmik hava fəaliyyətləri ilə bağlı daha çox beynəlxalq əməkdaşlıq qurmağı və bu sahədə dünya səviyyəli layihələr həyata keçirməyi hədəflədiyini qeyd edib. Bu məqsədlə Universitetin müxtəlif beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələrinin genişləndirilməsi, müasir elmi-texniki cihaz və avadanlıqların qurulması və işə salınaraq beynəlxalq elmi məlumat bazalarına inteqrasiya edilməsi istiqamətində işlərin davam etdiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Yığıncaq çərçivəsində həmçinin, iştirakçı ölkələr arasında kosmos və kosmik hava tədqiqatları sahəsində birgə layihələrin həyata keçirilməsi, elmi məlumatların mübadiləsi və yeni tədqiqat istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi barədə müzakirələr aparılıb. Bu, beynəlxalq səviyyədə elmi tərəfdaşlıqların genişlənməsinə və kosmos tədqiqatlarının inkişafına mühüm töhfələr verir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_2ef2f85b413390ee58ab74ed9_o.jpg
В Вене (Австрия) в рамках 62-й сессии Комитета ООН по использованию космического пространства в мирных целях (COPUOS) состоялось ежегодное заседание руководящего состава программы Международной инициативы по космической погоде (ISWI).
Основная цель мероприятия — укрепление сотрудничества в области установления приборов и инструментов в сфере использования космического пространства, а также подготовки кадров. На встрече национальные координаторы программы ISWI представили свои доклады и обсудили возможности интеграции.
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ), национальный координатор по Азербайджану Эльчин Бабаев выступил на мероприятии с докладом на тему «Деятельность Азербайджана в сфере космической погоды» и предоставил информацию о развитии и целях страны в этой сфере. В своей речи Эльчин Бабаев затронул стратегические шаги Азербайджана в области космических исследований, научный потенциал страны и международную репутацию.
Отмечено, что БГУ нацелен на налаживание более тесного международного сотрудничества в сфере космической погоды и реализацию соответствующих проектов мирового уровня. Ректор БГУ отметил, что для этого будет продолжена работа по расширению связей вуза с международными организациями, установке и эксплуатации приборов и оборудования, а также их интеграции в международные базы данных.
В рамках заседания состоялись обсуждения вопросов реализации совместных проектов в области исследования космоса и космической погоды, обмена научной информацией, определения новых направлений исследований.