Bakı Dövlət Universiteti (BDU) ilə Qazaxıstan Respublikasının Süleyman Dəmirəl Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Müqaviləni BDU-nun rektoru Elçin Babayev və Qazaxıstanın Süleyman Dəmirəl Universitetinin rektoru Alimjan İgenbayev imzalayıb.
Anlaşma memorandumu akademik, elmi və mədəni mübadilə imkanlarının inkişafını, elmi-tədqiqat işlərində əməkdaşlıq kimi məqamları özündə əks etdirir. Memorandum çərçivəsində birgə konfrans, seminar, simpoziumların keçirilməsi, elmi jurnallarda məqalələrin çap edilməsi, ortaq tədqiqat layihələri, mədəni proqramların təşkili, tələbə, tədqiqatçıların, akademik və inzibati heyətin mübadiləsi kimi məsələlər nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, Qazaxıstanın Süleyman Dəmirəl Universitetinin əsası 1996-cı ildə qoyulub. 4 fakütənin fəaliyyət göstərdiyi universitetdə 9000-ə yaxın tələbə təhsil alır.

Подписан меморандум взаимопонимания по сотрудничеству между Бакинским государственным университетом (БГУ) и Университетом имени Сулеймана Демиреля Казахстана.
Соглашение подписали ректор БГУ Эльчин Бабаев и ректор Университета имени Сулеймана Демиреля Алимжан Игенбаев.
Меморандум отражает такие аспекты, как развитие возможностей академического, научного и культурного обмена, а также сотрудничество в области научных исследований. Меморандум предусматривает проведение совместных конференций, семинаров, симпозиумов, публикацию статей в научных журналах, реализацию совместных исследовательских проектов, организацию культурных программ, обмен студентами, исследователями, академическим и административными сотрудниками.
Университет имени Сулеймана Демиреля основан в 1996 году. На 4 факультетах вуза обучается около 9000 студентов.