https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_fba8c3cd4c86589e39a63a070_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyindəki “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza “Elektron Hərrac Portalı”na inteqrasiya olunub.
İnteqrasiya nəticəsində herrac.gov.az portalında keçirilən elektron hərraclarda protokolların “SİMA İmza” mobil tətbiqi sayəsində məsafədən imzalanması mümkün olub. Vətəndaşlar portala daxil olduqdan sonra məhkəmə və digər orqanların qərarlarının icrası ilə bağlı hərraca çıxarılan avtomobil, mənzil, qeyri-yaşayış sahəsi, fərdi yaşayış evi və s. satışı ilə bağlı hərraclarda iştirak edə bilərlər.
Hərrac başa çatdıqdan sonra tərəflər qanunla müəyyən edilmiş müddətdə protokolu “SİMA İmza” ilə imzalayırlar. Protokol imzalandıqdan sonra bu barədə hərrac iştirakçılarına elektron bildiriş göndərilir.
Xatırladaq ki, buna qədər vətəndaşların herrac.gov.az portalına digital.login vahid giriş sistemi üzərindən “SİMA İmza” ilə girişi təmin edilmişdi. Sonuncu inteqrasiya sayəsində isə hərrac prosesində təqdim olunan protokolların heç yerə getmədən, sürətli, rahat və etibarlı şəkildə “SİMA İmza” ilə imzalanması təmin olunub.
SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə vətəndaşların xidmət mərkəzlərindən asılılığına son qoyulur, qurumların iş yükü və xərcləri azalır. “SİMA İmza” mobil tətbiqini yükləməklə əldə olunan yeni nəsil rəqəmsal imza vətəndaşlar üçün ödənişsizdir. Daha ətraflı məlumatı sima.az saytından və “157” Zəng mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə etmək olar.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_fba8c3cd4c86589e39a63a070_o.jpg
Цифровая подпись нового поколения SİMA, разработанная ООО "AzInTelecom", функционирующим при Министерстве цифрового развития и транспорта, интегрирована в "Электронный аукционный портал".
Благодаря данной интеграции, протоколы электронных аукционов, проводимых на портале "herrac.gov.az", теперь можно подписывать удаленно, через мобильное приложение "SİMA İmza." После входа на портал пользователи могут участвовать в аукционах по продаже автомобилей, квартир, нежилых помещений, частных домов и других объектов, выставленных на торги в связи с решениями судов и других органов.
После завершения аукциона стороны подписывают протокол с помощью "SİMA İmza" в установленный законом срок. После подписания протокола участникам аукциона отправляется электронное уведомление.
Следует отметить, что ранее пользователи могли воспользоваться порталом "herrac.gov.az" через "digital.login" — единую систему доступа с использованием "SİMA İmza." С помощью последней интеграции протоколы аукциона теперь можно подписывать быстро, удобно и безопасно, без необходимости личного присутствия.
С новой цифровой подписью SİMA пользователи не зависят от центров клиентского обслуживания, а учреждения сокращают нагрузку и расходы. Мобильное приложение "SİMA İmza" предоставляется гражданам бесплатно. Более подробную информацию можно получить на сайте "sima.az" или позвонив в контактный центр по номеру 157.