https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_3b1258982c474b2faf86ef1ab_o.jpg
2 fevral Gənclər Günü münasibəti ilə Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təşəbbüsü ilə konsert keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyinin əməkdaşları, ölkənin elm, mədəniyyət və incəsənət xadimləri, diasporumuzun üzvləri, ictimaiyyətin nümayəndələri, tələbələr iştirak ediblər.
Azərbaycanın Özbəkistandakı səfiri Hüseyn Quliyev əsası 1997-ci ildə Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan Gənclər Günü haqqında məlumat verib, həm Azərbaycanda, həm də Özbəkistanda gənclərin dövlətin böyük diqqət və qayğısı ilə əhatə olunduğunu bildirib. Səfir Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dövlətimizin nailiyyətləri, qazanılan uğurlar haqqında söhbət açıb, dövlət başçısının gənclərə qayğısından danışıb, son illərdə onların müxtəlif vəzifələrə irəli çəkildiyini vurğulayıb. Hüseyn Quliyev cəmiyyətimizin aparıcı qüvvəsi olan gənc nəslin yüksək səviyyədə, milli dəyərlərə uyğun yetişdirilməsinin dövlətimiz üçün vacib məsələlərdən olduğunu vurğulayıb.
Özbəkistan Dövlət Xoreoqrafiya Akademiyasının rektoru Şuxrat Toxtasimov son illərdə Özbəkistanla əlaqələrin inkişafından danışıb, Bakı Xoreoqrafiya Akademiyası ilə əməkdaşlığın yaradılması və birgə layihələr haqqında məlumat verib, bu sahədə kitabların çapı ilə bağlı təşəbbüslərdən söz açıb.
Yunus Rəcəbi adına Özbəkistan Musiqi Sənəti İnstitutunun rektoru Eldor Şermanov Azərbaycanın gənclər siyasətinin təqdirəlayiq və uğurlu olduğunu, Özbəkistanda da bu istiqamətdə dövlət tərəfindən mühüm işlərin həyata keçirildiyini qeyd edib. O, 2024-cü ilin Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin Sərəncamı ilə ölkədə Gənclərə və biznesə dəstək ili elan olunduğunu diqqətə çatdırmışdır.
Tədbirin bədii hissəsində Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin nəzdindəki “Azərbaycan” rəqs ansamblının və "Navbahor" Özbəkistan Dövlət rəqs ansamblının üzvləri həmçinin Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının tələbəsi Aslanə Əliyeva xalqımızın milli rəqslərini, özbək müğənnisi Dilnoza Əkbərova, azərbaycanlı ifaçılar Vahid Əliyev və Fatimə İsgəndərova Azərbaycan və Özbək mahnılarını ifa ediblər. Onların ifaları alqışlarla qarşılanıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_3b1258982c474b2faf86ef1ab_o.jpg
По инициативе Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане состоялся концерт, посвященный 2 февраля - Дню молодежи.
На мероприятии приняли участие сотрудники посольства Азербайджана в Узбекистане, деятели науки, культуры и искусства страны, члены нашей диаспоры, представители общественности и студенты.
Посол Азербайджана в Узбекистане Гусейн Гулиев рассказал о Дне молодежи, который был учрежден в 1997 году Общенациональным лидером азербайджанского народа Гейдаром Алиевым, и отметил, что молодежь как в Азербайджане, так и в Узбекистане окружена государством большим вниманием и заботой. Посол сообщил о достижениях и успехах нашего государства под руководством Президента Азербайджана Ильхама Алиева, о заботе главы страны о молодежи, подчеркнул, что за последние годы они были выдвинуты на различные должности. Гусейн Гулиев также отметил, что воспитание молодого поколения, которая является ведущей силой нашего общества, на высоком уровне и их воспитание в соответствии с национальными ценностями является важным вопросом для нашего государства.
Ректор Государственной академии хореографии Узбекистана Шухрат Тохтасимов рассказал о развитии отношений с Узбекистаном за последние годы, предоставил информацию о создании сотрудничества с Бакинской академией хореографии и совместных проектах, а также сообщил об инициативах, связанных с изданием книг в этой области.
Ректор Узбекского национального института музыкального искусства имени Юнуса Раджаби Элдор Шерманов отметил, что молодежная политика Азербайджана успешна и достойна похвалы, подчеркнул, что в Узбекистане государство также проводит важную работу в этом направлении. Он осведомил, что Указом Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева 2024 год был объявлен в стране Годом поддержки молодёжи и бизнеса.
В художественной части мероприятия выступили участники танцевального ансамбля «Азербайджан» при Азербайджанском Культурном Центре и Узбекского государственного ансамбля танца «Навбахор». Также студентка Бакинской академией хореографии Аслана Алиева исполнила национальные танцы нашей страны, узбекская певица Дильноза Акбарова и азербайджанские исполнители Вахид Алиев и Фатима Искандерова исполнили азербайджанские и узбекские песни. Их выступления были встречены бурными аплодисментами.