https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_9d12bb633f9e33a1988173d78_o.jpg
Milli Müdafiə Universitetinin Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutunda yeni qəbul olan kursantların təntənəli andiçmə mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Milli Müdafiə Universitetinin və hərbi institutun rəhbərliyi, Müdafiə Nazirliyinin hərbi qulluqçuları, şəxsi heyət, müəllimlər, valideynlər, eləcə də ictimaiyyət və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə hərbi orkestrin müşayiəti ilə hərbi institutun döyüş bayrağı təntənəli surətdə sıra meydanına gətirilib.
Xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin və Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutun rektoru general-mayor Fizuli Salahov təntənəli mərasimdə çıxış edərək əlamətdar gün münasibətilə kursantları və onların valideynlərini səmimi qəlbdən təbrik edib, Azərbaycan xalqına layiqli övlad, zabit olmağı, daim Vətənin keşiyində cəsarətlə dayanmağı arzulayıb.
Kursantlar təntənəli şəkildə Vətənə sədaqət andı içdikdən sonra hərbi marşın sədaları altında tribuna önündən keçiblər.
Sonra valideynlər hərbi təhsil ocağında kursantlar üçün yaradılan təlim-tədris, məişət şəraiti və ərazi ilə tanış olublar.

https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_9d12bb633f9e33a1988173d78_o.jpg
A solemn Military Oath taking ceremony for newly enrolled cadets was held at the Military Institute named after Heydar Aliyev of the National Defense University.
The ceremony was attended by the management of the National Defense University and the military institute, servicemen of the Ministry of Defense, military personnel, teachers, parents, as well as public and media representatives.
First, accompanied by a Military Orchestra, the Battle Flag of the military institute was solemnly brought to the parade ground.
The memory of the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev, and Shehids (Martyrs), who sacrificed their lives for the independence of Azerbaijan, was honored with observing a minute of silence.
The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was performed.
Speaking at the solemn ceremony, the rector of the Military Institute named after Heydar Aliyev, Major General Fizuli Salahov congratulated the cadets and their parents on the occasion of the significant day, wished the cadets to be courageous sons of the Azerbaijani people and worthy officers, as well as stand bravely in the defense of the Motherland.
Cadets solemnly took the oath of allegiance to the Motherland and marched in front of the podium.
Then the parents got acquainted with the training and education conditions, living conditions, created for the cadets at the military institute, and the territory.