https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_04ee0d4c2c350020527d59378_o.jpg
31 yanvar 2025-ci il tarixində Gənc Avropa Səfirləri Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Bakıda Aİ “Yaşıl Gələcək” şüarı altında Avropa Gənclər Müsabiqəsinin dördüncü buraxılışını təşkil etdilər. Tədbir Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən “Planetimiz naminə” kampaniyası çərçivəsində həyata keçirildi.
Bu müsabiqə Azərbaycanın müxtəlif bölgələrindən olan orta məktəb şagirdlərindən universitet tələbələrinədək bir çox istedadlı gəncləri bir araya gətirdi. Müsabiqə dayanıqlılıq çağırışlarının həlli üçün innovativ biznes ideyalarının təqdim edilməsinə yönəlmiş, eyni zamanda komanda işini təşviq edərək biznes yönümlü düşüncə tərzinin və dayanıqlı fəaliyyətin formalaşmasına töhfə vermişdir.
Aİ-nin Azərbaycandakı səfiri, Zati-aliləri cənab Peter Michalko dedi: “Bərpa olunan enerji və yaşıl siyasət sahəsində qlobal lider olan Avropa İttifaqı Azərbaycan gənclərinin ideyalarını dəstəkləməyə xüsusi önəm verir. Bu gün gənclərdən öyrənmək və onların ətrafımızı əhatə edən real dayanıqlılıq çağırışlarına yönəlmiş dəyərli həll yollarını kəşf etmək bizim üçün böyük həyəcan doğurur. Mənim üçün tam aydındır ki, bu komandaların innovativ yanaşmaları Azərbaycanın və planetimizin gələcəyi üçün böyük ümid yaradır. Çəkdikləri zəhmətə və parlaq ideyalarına görə bütün komandalara təşəkkür edirəm”.
Aİ “Yaşıl Gələcək” müsabiqəsinə Ağdaş, Bakı, Xankəndi, İsmayıllı, Lənkəran və Şəmkirdən olan 512 nəfərin təmsil olunduğu 128 komanda qatılmışdır. Hər biri dörd üzvdən ibarət olan dörd komanda isə final mərhələsinə yüksəlmişdir.
Müsabiqənin münsiflər heyəti finalçıları qiymətləndirdi və qalib komandanı müəyyən etdi. Müsabiqənin sonunda “Times New Roman” komandası birinci, “Green Innovators” komandası ikinci, “Sustainable Synergy” komandası üçüncü, “Voyage” komandası isə dördüncü yerləri tutdular. Final mərhələsinə çatmış bütün iştirakçılar Aİ-nin səfiri tərəfindən sertifikat və hədiyyələrlə təltif edildilər.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_04ee0d4c2c350020527d59378_o.jpg
On Friday, 31 January 2025, the Young European Ambassadors (YEAs) in cooperation with the Delegation of the European Union to Azerbaijan, conducted the fourth edition of the European Youth Competition in Baku, under the title of “EU Green Future” and implemented as part of the EU funded “For Our Planet” campaign.
This competition united aspiring talents, ranging from high school to university students across Azerbaijan. The competition emphasized pitching innovative business solutions to address sustainability challenges, fostering teamwork while cultivating a business-oriented mindset and a commitment to sustainable action.
In his welcome speech, H.E. Mr. Peter Michalko, the EU Ambassador to Azerbaijan, stated: “As a global frontrunner on renewable energy and green policies, the EU is dedicated to supporting the ideas of Azerbaijani youth. We are excited to learn from young people today, and discover their valuable solutions for real life sustainability challenges that surround us. It is clear to me that the innovation within these teams gives us great hope for the future of Azerbaijan and the planet. I congratulate all the teams for their hard work and brilliant ideas.”
A total of 128 teams, representing 512 individuals from Agdash, Baku, Ismayilli, Khankendi, Shamkir and Lankaran, participated in the EU Green Future Competition. Four teams, each consisting of 4 participants, were selected to take part in the final competition.
The jury assessed all the finalists and decided on the winning team. As a result, the “Times New Roman” team was awarded first place in the competition, followed by “Green Innovators” team in second place, then and “Sustainable Synergy” team in third place and “Voyage” team in fourth place. The EU Ambassador awarded all finalists of the competition with certificates and various gifts.