https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_f47eb3fcbbbb37e737284c692_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılığı ilə parlament nümayəndə heyəti Tacikistan Respublikasına rəsmi səfərə gəlib.
Nümayəndə heyətinə Milli Məclisin Azərbaycan-Tacikistan parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Aydın Mirzəzadə, qrupun üzvləri Azər Badamov, Anatoliy Rafailov və digər rəsmi şəxslər daxildirlər.
Düşənbə Beynəlxalq Hava Limanında nümayəndə heyətini Tacikistan Ali Məclisi Milli Məclisi sədrinin birinci müavini Rajabbəy Ahmadzadə, Azərbaycanın Tacikistandakı səfiri Əlimirzamin Əsgərov, Tacikistanın Azərbaycandakı səfiri Rustam Soli və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
Səfər çərçivəsində Milli Məclisin sədrinin Tacikistan Ali Məclisinin yuxarı və aşağı palatalarının sədrləri və digər ölkə rəsmiləri ilə görüşləri nəzərdə tutulub.
Görüşlərdə parlamentlərarası əlaqələrimizin inkişaf perspektivləri, əməkdaşlığın genişləndirilməsi və digər məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparılacaq.

https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_f47eb3fcbbbb37e737284c692_o.jpg
The parliamentary delegation led by Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova have arrived in Tajikistan on an official visit.
Amongst others, the delegation includes the leader of the Milli Majlis working group for the Azerbaijan-Tajikistan inter-parliamentary connexions Aydin Mirzazade and the group members Azer Badamov and Anatoliy Rafailov.
The arrivals were welcomed at the Dushanbe International Airport by First Deputy Chairman of the Majlisi Milli of the Majlisi Oli of Tajikistan Rajabbay Ahmadzade, Azerbaijan’s ambassador to Tajikistan Alimirzamin Asgarov, Tajikistan’s ambassador to Azerbaijan Rustam Soli and other officials.
It should be mentioned that the visit itinerary includes meetings of the Chair of the Milli Majlis with the Chairmen of both the Upper and the Lower Chambers of the Supreme Assembly of Tajikistan. Growth prospects of our inter-parliamentary connexions, strengthening the co-operation and other matters will be discussed at those meetings.