AZAL-ın təyyarəsi Şərqi Zəngəzurda Zəngilan Beynəlxalq Hava Limanına texniki eniş icra etdi
AZAL-ın təyyarəsi Şərqi Zəngəzurda Zəngilan Beynəlxalq Hava Limanına texniki eniş icra etdi AZAL-ın təyyarəsi Şərqi Zəngəzurda Zəngilan Beynəlxalq Hava Limanına texniki eniş icra etdi
9 sentyabr 2022-ci il, Zəngilan – Sentyabrın 9-da “Azərbaycan Hava Yolları”nın ən böyük sərnişin təyyarəsi Airbus A340-500 ilk texniki uçuşunu müvəffəqiyyətlə yerinə yetirmiş və Şərqi Zəngəzurun ilk hava limanı olan Zəngilan Beynəlxalq Hava Limanındakı yeni uçuş-enmə zolağına enmişdir.
Sərnişin təyyarəsində Bakı-Zəngilan marşrutu üzrə uçuş müddəti təqribən 45 dəqiqə təşkil edib.
“Uzunillik işğaldan azad olunmuş Azərbaycan ərazisində beynəlxalq hava limanlarının tikintisi və fəaliyyəti ölkə Prezidenti İlham Əliyevin qərarı və tapşırığı sayəsində mümkün olub. Dövlət başçısının yaxın günlərdəki bəyanatına əsasən, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə artıq ilk beynəlxalq hava limanı fəaliyyət göstərir, tezliklə açılışı nəzərdə tutulan ikinci beynəlxalq hava limanının uçuş-enmə zolağı istifadəyə verilib. Əlverişli coğrafi mövqeyi nəzərə alaraq Zəngilan hava limanı çoxfunksiyalı hava limanı olaraq, regionun iqtisadi, nəqliyyat və sosial məsələlərinin həlli üçün mühüm alət olacaq. Ölkənin digər beynəlxalq hava limanları kimi, müasir tipli böyük təyyarələri qəbul edə bilən bu hava limanı da bütün yüksək dünya standartlarına və tələblərinə cavab verir”, - deyə AZAL-ın prezidenti Cahangir Əsgərov bildirib.
Zəngilandakı yeni hava limanı üçün ICAO və IATA-nın beynəlxalq kodları (müvafiq olaraq UBBZ və ZZE), həmçinin EUROCONTROL təşkilatının naviqasiya vasitələrinin bütün çağırış siqnalları təyin edilib.
Qeyd etməliyik ki, Zəngilan hava limanında uçuş-enmə zolağının uzunluğu və eni müvafiq olaraq 3000 metr və 60 metrdir. Aerodrom ICAO-nun bütün tələblərinə əsasən uçuşların təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün cihazlar üzrə enmə və naviqasiya sistemləri, işıq-texniki sistemlər, birincili və ikincili müşahidə radiolokasiya stansiyası ilə tam təchiz edilmişdir.
Perronun sahəsi 60 min kvadrat metrdir.
Zəngilan hava limanı texniki cəhətdən tam komplektləşdirilib və bütün tələb olunan aeronaviqasiya avadanlıqları ilə təmin edilib, hava hərəkətini avtomatlaşdırılmış idarəetmə sistemləri ilə təchiz edilən HHİ qülləsinin tikintisi başa çatdırılıb.
Zəngilan Beynəlxalq Hava Limanı işğaldan azad edilən Azərbaycan ərazisində Füzuli Beynəlxalq Hava Limanından sonra inşa olunmuş ikinci hava limanıdır.

September 9th, 2022, Zangilan - On September 9, the largest passenger aircraft of “Azerbaijan Airlines”, Airbus A340-500, successfully completed its first technical flight and landed on the new runway at Zangilan International Airport, the first airport in East Zangezur.
The flight time on the Baku-Zangilan route on a passenger plane was about 45 minutes.
“The construction and operation of international airports on the territory of Azerbaijan, liberated from many years of occupation, became possible thanks to the decision and order of President Ilham Aliyev. As the head of state said the other day, the first international airport is already operating in the liberated territories, the runway of the second international airport has been put into operation, the opening of which is scheduled in the near future. Given its favorable geographical location, the airport in Zangilan will be multifunctional and will become an important tool for solving the economic, transport and social issues of the region. This airport, like other international airports of the country, capable of receiving large modern-type aircraft, meets all high international standards and requirements,” said Jahangir Askerov, President of AZAL.
The new airport in Zangilan has been assigned international ICAO and IATA codes (UBBZ and ZZE respectively) and has received all EUROCONTROL navaid call signs.
It should be noted that the length and width of the runway at the Zangilan airport are 3,000 meters and 60 meters, respectively. The airfield is fully equipped with instrumental landing and navigation systems, lighting systems, primary and secondary radar station to ensure flight safety in accordance with all ICAO requirements.
The platform area is 60 thousand square meters.
The airport in Zangilan is fully equipped with all necessary air navigation equipment. It completed the construction of an ATC tower equipped with an automated air traffic control system.
Zangilan International Airport is the second after Fuzuli International Airport, built on the territory of Azerbaijan liberated from occupation.