AMADA-nın aparıcı mütəxəssisləri EUPC-də iştirak ediblər
AMADA-nın aparıcı mütəxəssisləri EUPC-də iştirak ediblər AMADA-nın aparıcı mütəxəssisləri EUPC-də iştirak ediblər
Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyi (AMADA) “Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə və narkomanlığa qarşı mübarizəyə dair 2019-2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı”nı icra edən dövlət orqanları siyahısında yer alıb. Agentlik Dövlət Proqramı çərçivəsində antinarkotik təbliğatı, ictimai maarifləndirmə işinin əhatəsinin genişləndirilməsi, müasir informasiya texnologiyalarının imkanlarından istifadə olunmaqla, narkotiklərin qanunsuz dövriyyəsinin və narkomanlığın yayılmasının maarifləndirmə yolu ilə qarşısının alınması məqsədi ilə mütəmadi olaraq tədbirlər və layihələr həyata keçirib. Silsilə layihələr fonunda AMADA tərəfindən Avropanın Profilaktika üzrə Tədris Proqramının (EUPC) təlimat kitabçası Azərbaycan dilinə tərcümə olunub. Bu proqramın davamı olaraq AMADA-nın aparıcı mütəxəssisləri EUPC-də iştirak ediblər.
Avropa İttifaqının Narkotiklər üzrə Agentliyi (EUDA) tərəfindən onlayn formatda təşkil olunan proqram psixoaktiv maddələrin istifadəsinin qarşısının alınması sahəsində sübutlara əsaslanan profilaktika yanaşmalarını öyrənmək məqsədilə geniş platforma təqdim edib.
Beş gün davam edən bu proqram iştirakçılara ailə, məktəb və icma əsaslı profilaktika strategiyalarını mənimsəmək və bu bilikləri Azərbaycanın profilaktika tədbirlərində tətbiq etmək imkanı yaradıb.
Proqramın birinci günü onlayn platformanın funksiyalarının təqdimatı və profilaktika sahəsində giriş mövzularını əhatə edib, iştirakçılara təşkilati məlumatlar və tədris prosesinin ümumi məqsədləri izah olunub. İkinci gün psixoaktiv maddələrin istifadəsinin epidemiologiyası və profilaktikasının əhəmiyyəti barədə müzakirə aparılıb, profilaktika terminologiyası və onun düzgün tətbiqi haqqında məlumat verilib. Növbəti günlərdə iştirakçılara BMT-nin Narkotiklərin Qarşısının Alınmasına dair Beynəlxalq Standartları və Avropanın Narkotik Asılılığın Qarşısının Alınmasına dair Keyfiyyət Standartları (EDPQS) barədə məlumat verilib, ailə, məktəb və iş yeri əsaslı profilaktikanın əsas prinsipləri istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin ətraf mühit və icma əsaslı profilaktika yanaşmaları ilə yanaşı, media vasitəsilə həyata keçirilən profilaktika müdaxilələrinin təsiri və effektivliyi haqqında məlumatlar təqdim olunub, habelə sübutlara əsaslanan profilaktika üzrə təbliğat strategiyaları, monitorinq və qiymətləndirmə mexanizmləri haqqında müzakirələr aparılıb.
AMADA-nın əməkdaşlarının bu proqramda iştirakı agentliyin beynəlxalq təcrübələrdən faydalanmaq və ölkə daxilində psixoaktiv maddələrin istifadəsinin qarşısını almaq üçün daha effektiv strategiyalar tətbiq etmək məqsədini bir daha vurğulayıb. Təlimdən əldə edilən biliklər AMADA-nın profilaktika üzrə milli strategiyalarının təkmilləşdirilməsində və dayanıqlı həllərin inkişafında mühüm rol oynayacaq. Agentlik sübutlara əsaslanan profilaktika yanaşmalarını həyata keçirmək və beynəlxalq standartlara uyğun təcrübələri genişləndirmək istiqamətində öz fəaliyyətini davam etdirəcək.

The Azerbaijan National Anti-Doping Agency (AMADA) has been recognized as one of the state institutions implementing the State Program on Combating Illicit Trafficking of Narcotic Drugs, Psychotropic Substances, and Their Precursors, and Drug Addiction for 2019–2024. Under this program, AMADA has actively contributed to raising public awareness, expanding educational initiatives, and preventing drug abuse and trafficking through targeted information campaigns and community outreach.
As part of these efforts, AMADA has translated the European Prevention Curriculum (EUPC) training manual into Azerbaijani, ensuring broader accessibility to evidence-based prevention approaches. In continuation of this initiative, AMADA’s leading experts participated in the EUPC training program, organized online by the European Union Drugs Agency (EUDA). This program provided a comprehensive platform to explore effective, research-backed strategies for preventing psychoactive substance use.
The five-day program introduced participants to the online platform’s functionalities and key themes in drug prevention. The initial sessions focused on the epidemiology of psychoactive substance use and the critical role of prevention, alongside discussions on prevention terminology and its correct application. Participants also studied the UN International Standards on Drug Use Prevention and the European Drug Prevention Quality Standards (EDPQS), gaining deeper insights into family-, school-, and workplace-based prevention strategies. The training further explored environmental and community-based approaches, the effectiveness of media-driven prevention campaigns, and evidence-based advocacy strategies. Additionally, participants examined monitoring and evaluation mechanisms essential for assessing the impact of prevention initiatives.
AMADA’s participation in this program underscores its commitment to adopting global best practices in drug prevention and enhancing national strategies to curb psychoactive substance use. The insights gained from this training will play a vital role in refining AMADA’s prevention efforts and fostering sustainable, evidence-based solutions. Moving forward, AMADA remains dedicated to implementing internationally recognized prevention methodologies and strengthening its role in protecting public health.