https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_f5f73a014bc43707916f7c957_o.jpg
Sentyabrın 10-da Mərkəzi Komanda Məntəqəsində müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovun rəhbərliyi ilə xidməti müşavirə keçirilib.
Müşavirədə nazir müavinləri, qoşun növləri komandanları, nazirliyin baş idarə, idarə və xidmət rəisləri, eləcə də videobağlantı vasitəsilə azad edilmiş ərazilərdə dislokasiya olunan hərbi birlik və birləşmə komandirləri iştirak ediblər.
Müdafiə naziri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin Azərbaycan Ordusu qarşısında qoyduğu tapşırıqları müşavirə iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədində və Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi ərazidə əməliyyat şəraiti və mövcud vəziyyət geniş təhlil edilib.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin son dövrdə Kəlbəcər və Laçın rayonları istiqamətlərində Ordumuzun mövqelərini intensiv atəşə tutması nəticəsində yarana biləcək gərginliyi xüsusi vurğulayan müdafiə naziri istənilən təxribatın qarşısının dərhal və qətiyyətlə alınmasına daim hazır olmağı əmr edib.
Hərbi qulluqçuların xidmət və məişət şəraiti, mənəvi-psixoloji vəziyyətinin daha da yüksəldilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışan general-polkovnik Z.Həsənov qoşunların döyüş tapşırıqlarını yerinə yetirməyə daim hazır olmaları üçün ideoloji iş və mənəvi-psixoloji təminatın daha da gücləndirilməsi ilə bağlı müvafiq göstərişlər verib.
Müdafiə naziri şəxsi heyətin peşəkarlığına və qoşunların döyüş hazırlığına diqqət yetirilməsinə, təlimlərin və səhra məşğələlərinin intensivliyinin artırılmasına, eləcə də bölmələrin döyüşə hazırolma səviyyəsinin yüksək səviyyədə saxlanmasına dair tapşırıqlar verib.
Döyüş növbətçiliyi, eləcə də gündəlik xidməti fəaliyyət zamanı təhlükəsizlik qaydalarına ciddi əməl edilməsinin şəxsi heyətin sağlamlığının qorunmasında mühüm rol oynadığını bir daha xatırladan nazir hərbi qulluqçulara bu qaydaların müntəzəm olaraq çatdırılmasını, həmçinin riayət olunmasına daim nəzarət edilməsini tapşırıb.
General-polkovnik Z.Həsənov bölmələrdə qışa hazırlıq işlərinin plana əsasən tamamlanması, xüsusilə dağlıq ərazilərdə dislokasiya olunan bölmələrə lazımi ehtiyatların çatdırılması barədə aidiyyatı şəxslərə müvafiq tapşırıqlar verib.
Müşavirənin sonunda qoşun xidmətinin təşkili, xidməti və sosial-məişət şəraitinin daha da yaxşılaşdırılması, həmçinin mühəndis və tibbi təminat üzrə zəruri tədbirlərin davam etdirilməsi ilə əlaqədar vəzifəli şəxslər qarşısında konkret tapşırıqlar qoyulub.

An official meeting was held in the Ministry of Defense An official meeting was held in the Ministry of Defense
On September 10, the Minister of Defense, Colonel General Zakir Hasanov convened an official meeting at the Central Command Post.
Deputies of Minister of Defense, Commanders of types of troops, Chiefs of Main Departments, Departments and Services of the Ministry participated in the meeting. Commanders of the Army Corps and formations stationed in the liberated territories were also involved in the meeting via video teleconference.
The Minister of Defense delivered to the meeting participants the tasks assigned to the Azerbaijan Army by the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev.
The current operational situation on the Azerbaijani-Armenian state border, as well as in the territory of Azerbaijan, where the Russian peacekeeping contingent is temporarily stationed were extensively analyzed.
Emphasizing the tension that may arise as a result of the intensive firing by the Armenian armed forces in the direction of Kalbajar and Lachin regions, the Defense Minister ordered to be ready to suppress any provocation immediately and decisively.
The Defense Minister spoke about the work done in order to further improve the service and living conditions, moral and psychological condition of military personnel. Colonel General Z. Hasanov gave relevant instructions on further strengthening ideological work and moral-psychological support so that the troops were constantly ready to accomplish combat missions.
The Minister of Defense gave instructions to pay attention to the professionalism of the military personnel and the troops’ combat training, increase the intensity of exercises and field training sessions, as well as to maintain the level of units’ combat readiness at a high level.
Emphasizing once again that strict compliance with safety rules during combat duty and daily service activities is important in terms of protecting the health of military personnel, the Minister instructed to regularly convey these rules to servicemen and constantly control their observance.
Colonel General Z. Hasanov gave instructions to the relevant officers on completing the winter preparatory work in the units according to the plan, and delivering the necessary supplies to the units deployed in mountainous areas.
At the end of the official meeting, high-ranking officers were given specific instructions on organizing the troops’ service, further improving service and social and living conditions, as well as continuing the necessary measures for engineering and medical support.