UNEC Özbəkistanın aparıcı elm və təhsil müəssisələri ilə strateji əməkdaşlıqlara imza atıb
UNEC Özbəkistanın aparıcı elm və təhsil müəssisələri ilə strateji əməkdaşlıqlara imza atıb UNEC Özbəkistanın aparıcı elm və təhsil müəssisələri ilə strateji əməkdaşlıqlara imza atıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru professor Ədalət Muradovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində rəsmi səfəri çərçivəsində bir sıra mühüm görüşlər keçirib və əməkdaşlıq sahələrində yeni perspektivlərə imza atıb.
Səfər zamanı UNEC ilə Daşkənd Beynəlxalq Universiteti (DBU), Bank-Maliyyə Akademiyası (BMA), Daşkənd Dövlət İqtisad Universiteti (DDİU) və Özbəkistan Milli Universiteti (ÖMU) arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində müqavilələr imzalanıb.
İlk olaraq, UNEC nümayəndə heyəti Daşkənd Beynəlxalq Universitetində (DBU) olub. UNEC rektoru prof. Ədalət Muradov və DBU-nun İcraçı Direktoru İskandar Yuldaşev arasında keçirilən müzakirələrdə universitetlərarası əməkdaşlıq və ortaq layihələr barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Görüşün nəticəsi olaraq, tərəflər arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
Daha sonra UNEC nümayəndə heyətinin Özbəkistanın Bank-Maliyyə Akademiyasında (BMA) görüşü keçirilib. BMA-nın rektoru professor Elmurod Hoshimov ilə təşkil olunan görüşdə ali təhsil sahəsindəki qlobal çağırışlar və rəqəmsal transformasiya barədə müzakirələr aparılıb. Müzakirələrin sonunda UNEC və BMA arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqsədilə memorandum imzalanıb.
Növbəti işgüzar səfər isə 50 minə yaxın tələbə heyəti ilə Özbəkistanın ən nüfuzlu və perspektivli ali təhsil ocaqlarından biri olan Daşkənd Dövlət İqtisad Universitetinə (DDİU) olub. UNEC rektoru Ədalət Muradov və DDİU-nun rektoru professor Tulkin Teşabayev arasında əməkdaşlıq sahələri müzakirə olunub və mümorandum imzalanıb. Memoranduma əsasən, UNEC və DDİU arasında ilkin olaraq, MBA proqramları üzrə ikili diplom proqramının həyata keçirilməsi qərara alınıb.
UNEC ilə Özbəkistanın Dayanıqlı İnkişaf Mərkəzi arasında da önəmli əməkdaşlıq əlaqələri qurulub. Belə ki, Özbəkistan Dayanıqlı İnkişaf Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Marifcan Usmanovun iştirakı ilə keçirilən görüşdə UNEC-in Nizami Gəncəvi adına Davamlı İnkişaf və Yaşıl İqtisadiyyat Tədqiqat Mərkəzi ilə əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
Memorandumda Azərbaycan və Özbəkistanla yanaşı, Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv olan digər ölkələrdə qlobal və milli inkişaf məqsədlərinin tətbiqi vəziyyətinin öyrənilməsi məqsədilə birgə elmi layihələrin hazırlanması, beynəlxalq konfransların keçirilməsi, təcrübə mübadiləsi, müştərək elmi məqalə və jurnalların nəşri nəzərdə tutulub.
UNEC-in növbəti əməkdaşlığı Özbəkistan Milli Universiteti (ÖMU) ilə baş tutub. Belə ki, ÖMU-nun rektoru, professor İnom Məcidov ilə UNEC nümayəndələri arasında əməkdaşlıq istiqamətlərində geniş müzakirələr aparılıb. Görüşdə təhsil sektorunun müasir çağırışları, bu sahədəki uğurlu yanaşmalar, həmçinin, təhsil və elmin rəqəmsallaşması, müasir təhsil texnologiyalarının tətbiqi və beynəlxalq əməkdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb.
Müzakirələrin yekunu olaraq, UNEC və ÖMU arasında elm və təhsil sahəsində yeni imkanların yaradılmasını və gələcəkdə daha sıx əməkdaşlıq imkanlarını özündə ehtiva edən əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Memorandumda hər iki universitet arasında ikili diplom proqramının həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_5d65975361622e72a0ff5e849_o.jpg
Делегация, возглавляемая ректором Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) профессором Адалатом Мурадовым, в рамках официального визита в столицу Узбекистана Ташкент провела ряд важных встреч и подписала новые перспективы в сферах сотрудничества.
В ходе визита между UNEC и Ташкентским международным университетом (ТМУ), Банковско-финансовой академией (БФА), Ташкентским государственным экономическим университетом (ТГЭУ) и Национальным университетом Узбекистана (НУУ) были подписаны соглашения о расширении сотрудничества.
Вначале делегация UNEC посетила Ташкентский международный университет (ТМУ). Ректор UNEC проф. В ходе переговоров между ректором UNEC, проф. Адалатом Мурадовым и исполнительным директором ТМУ Искандаром Юлдашевым состоялся обмен мнениями по межвузовскому сотрудничеству и совместным проектам. По итогам встречи между сторонами был подписан меморандум о сотрудничестве.
Позже в Банковско-финансовой академии (БФА) Узбекистана состоялась встреча делегации UNEC. На встрече, организованной ректором БФА, профессором Эльмуродом Хошимовым обсуждались глобальные вызовы в сфере высшего образования и цифровой трансформации. По итогам обсуждений был подписан меморандум о расширении сотрудничества между UNEC и БФA.
Очередной деловой визит состоялся с около 50 тысяч студентами в Ташкентском государственном экономическом университете (ТГЭУ), одном из самых престижных и перспективных высших учебных заведений Узбекистана. Между ректором UNEC Адалатом Мурадовым и ректором ТГЭУ профессором Тулкином Тешабаевым были обсуждены направления сотрудничества и подписан меморандум. Согласно меморандуму, первоначально было решено реализовать программу двойного диплома по программам MBA между UNEC и ТГЭУ.
Важные отношения сотрудничества установлены между UNEC и Центром устойчивого развития Узбекистана. Так, на встрече, состоявшейся с участием председателя правления Центра устойчивого развития Узбекистана Марифжана Усманова, был подписан меморандум о сотрудничестве с Центром исследований устойчивого развития и зеленой экономики имени Низами Гянджеви UNEC.
В меморандуме помимо Азербайджана и Узбекистана с целью изучения состояния реализации глобальных и национальных целей развития предусмотрена подготовка совместных научных проектов, международных конференций, обмен опытом, издание совместных научных статей и журналов и т.д. в других странах, являющихся членами Организации тюркских государств.
Следующее сотрудничество UNEC состоялось с UNEC с Национальным университетом Узбекистана (НУУ).
Так, между ректором НУУ профессором Иномом Меджидовым и представителями UNEC состоялись обширные дискуссии о направлениях сотрудничества. На встрече было подчеркнуто о значении современных вызовов сферы образования, успешных подходов в этой сфере, а также цифровизации образования и науки, применении современных образовательных технологий и международного сотрудничества.
По итогам обсуждений между UNEC и НУУ был подписан меморандум о сотрудничестве, включающий создание новых возможностей в сфере науки и образования и возможностей для более тесного сотрудничества в будущем. В меморандуме также предусматривается реализация программы двойных дипломов между двумя университетами.