https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_0856d43d5b6ad98db6e97b65f_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Kimya mühəndisliyi ixtisasının III kurs tələbələri Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən keçirilən VI qrant müsabiqəsinin qalib olublar.
Layihənin rəhbəri Xəyalə Miriyeva və Fatimə Nəsirovanın birgə hazırladığı layihə “Təhsil, elm və tədqiqat vasitəsilə mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına dəstək” qrantı çərçivəsində 15,250.00 AZN məbləğində maliyyə dəstəyi qazanıb.
Layihə tullantı qida yağlarını iki mərhələli sintez prosesi ilə ekoloji cəhətdən təmiz və sağlam təmizləyici materiallara çevirir. Bu innovativ yanaşma kimyəvi maddələrin istifadəsinin azaldılmasına və ətraf mühitin qorunmasına töhfə verərək, davamlı və ekoloji təmiz məhsulların istehsalına imkan yaradır.

https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_0856d43d5b6ad98db6e97b65f_o.jpg
Third-year students of the Chemical Engineering Department of Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR have won the 6th Grant Competition held by the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA).
The project, jointly prepared by the project leader Khayala Miriyeva and the project participant Fatima Nasirova, received financial support in the amount of 15,250.00 AZN under the "Support for the development of micro, small and medium-sized enterprises through education, science and research" grant program.
The project converts waste edible oils into environmentally friendly and healthy cleaning materials through a two-step synthesis process. This innovative approach helps reduce the use of chemicals and protect the environment, allowing for the production of sustainable and environmentally friendly products.
The scientific leader of the project is Elmar Asgerzade, senior engineer at the Innovation and Research Center.