https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_a5a921ff5f6c13e0709b8bd94_o.jpg
“Times Higher Education” (THE) reytinq təşkilatı 2025-ci il üçün dünyanın ən nüfuzlu ali təhsil müssəsisələrinin ixtisaslar üzrə reytinq siyahısını açıqlayıb.
Reytinq nəticələrinə əsasən, Bakı Dövlət Universiteti (BDU) yer aldığı kateqoriyaların sayına və mövqeyinə görə Azərbaycanda lider mövqeyini qorumaqda davam edir.
Belə ki, BDU fiziki elmlər (fizika, kimya, geologiya, astronomiya, riyaziyyat və s.) sahəsində 1001+ mövqeyində yer alaraq, Azərbaycanda bu kateqoriya üzrə reytinqə daxil olan yeganə ali təhsil müəssisəsi olub. Həmçinin, mühəndislik elmləri (kimya mühəndisliyi, geologiya mühəndisliyi, hidrogeologiya mühəndisliyi, geofizika mühəndisliyi və s.) sahəsində 1001-1250-ci mövqedə qərarlaşaraq, bu kateqoriya üzrə reytinqdə ölkədə lider mövqeyini möhkəmləndirib.
Ümumilikdə BDU-nun qiymətləndirmə nəticələri əvvəlki illə müqayisədə fiziki elmlər sahəsində 10%, mühəndislik elmləri sahəsində isə 14% artıb.
Məlumat üçün qeyd edək ki, nüfuzlu THE təşkilatının əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri dünyanın ali təhsil müəssisələrinin və ixtisaslarının reytinqini tərtib etmək və universitetlərin reytinqinin yüksəldilməsi üçün tövsiyələr verməkdir. Universitetlərin reytinq nəticələri tədris keyfiyyəti, elmi-tədqiqat fəaliyyəti, istinad indeksi, beynəlxalq reputasiya, sənaye gəlirləri və digər meyarlar əsasında müəyyən edilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_a5a921ff5f6c13e0709b8bd94_o.jpg
Рейтинговая организация Times Higher Education (THE) опубликовала рейтинг высших учебных заведений по специальностям на 2025 год.
По результатам рейтинга Бакинский государственный университет (БГУ) продолжает сохранять лидирующие позиции в Азербайджане. Так, БГУ занял 1001+ место в области физических наук (физика, химия, геология, астрономия, математика и т. д.), став единственным высшим учебным заведением Азербайджана, включенным в рейтинг в этой категории. БГУ также укрепил свои лидирующие позиции в стране, заняв 1001–1250-е места в области инженерных наук (химическая инженерия, геологическая инженерная, гидрогеологическая инженерия, геофизическая инженерия и т. д.).
В целом результаты БГУ по сравнению с предыдущим годом выросли на 10% в области физических наук и на 14% в области инженерных наук.
Следует отметить, что одним из направлений деятельности организации THE является составление рейтингов высших учебных заведений и специальностей, а также выработка рекомендаций по улучшению рейтингов вузов. Результаты рейтинга определяются на основе качества преподавания, научно-исследовательской деятельности, индекса цитирования, международной репутации, промышленных доходов и других критериев.