https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_a36b8a3b811c5954db8b7bbca_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İtaliya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Deputatlar Palatasının sədri Lorenzo Fontana ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında münasibətlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycan Milli Məclisinin sədrini səmimiyyətlə salamlayan Lorenzo Fontana, inamını ifadə edib ki, bu səfər parlamentlərimiz arasında əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə və genişlənməsinə töhfə verəcək.
O, Azərbaycanla münasibətlərin İtaliya üçün əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirərək, bu çərçivədə parlamentlər arasında da əlaqələrin inkişafından məmnunluğunu bildirib. Lorenzo Fontana Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə əlaqələrinə böyük əhəmiyyət verdiklərini, İtaliyanın bu münasibətlərin daha da inkişafına hər cür dəstək verməyə hazır olduğunu söyləyib. O, Azərbaycanın güclü və sabit ölkə kimi inkişaf etməsindən məmnunluq ifadə edib.
Bu səfərin onun İtaliya Respublikasına ikinci rəsmi səfəri olduğunu deyən Milli Məclisin sədri bildirib ki, bu, ölkəmizin İtaliya Parlamenti ilə münasibətlərə nə qədər əhəmiyyət verdiyini göstərir.
İtaliyanın Azərbaycanın ən yaxın tərəfdaşlarından biri olduğunu bildirən spiker Sahibə Qafarovanın sözlərinə görə, ölkələrimiz arasında bir çox sahələri əhatə edən münasibətlər dostluq və əməkdaşlıq ruhunda inkişaf edir.
Söhbət zamanı əlaqələrimizin inkişafında siyasi təmasların, o cümlədən yüksək səviyyəli səfərlərin və görüşlərin müstəsna rolu qeyd edilərək, xüsusilə prezidentlər səviyyəsində baş tutan qarşılıqlı səfərlərin münasibətlərin keyfiyyətcə yeni mərhələyə yüksəlməsində vacib əhəmiyyət daşıdığı vurğulanıb.
Görüşdə tərəflər ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərə mühüm və müsbət təsir göstərən amillərdən biri kimi parlamentlərin qarşılıqlı fəaliyyətinin vacib rolunu vurğulayıblar. Diqqətə çatdırılıb ki, parlament dostluq qrupları, digər parlament nümayəndə heyətləri səviyyəsində qarşılıqlı səfərlərdə yaxşı təcrübə mövcuddur. Milli Məclisin nümayəndələrinin İtaliyaya səfərləri ilə yanaşı, ölkəmizdə keçirilən bir çox mühüm tədbirlərdə italiyalı parlament üzvləri iştirak ediblər. Qanunverici orqanlarımız arasında münasibətlərin daha da dərinləşməsində dostluq qruplarının birgə fəaliyyətinin vacibliyi də qeyd edilərək, onların müntəzəm təmaslar, dialoq və fikir mübadiləsi ilə parlamentlərimiz arasında körpü rolunu oynadığı diqqətə çatdırılıb.
Söhbət zamanı təhsil, elm və mədəniyyət sahələrində də əlaqələrin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyi, bu cür əməkdaşlığın ölkələrimiz arasında əlaqələrin gücləndirilməsinə, insanlar arasında təmasların möhkəmlənməsinə töhfə verdiyi qeyd edilib. Bu baxımdan Azərbaycanın, xüsusilə Heydər Əliyev Fondunun İtaliyada həyata keçirdiyi bir sıra mədəniyyət layihələrinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Deputatlar Palatasının sədri Lorenzo Fontananı Azərbaycana səfərə dəvət edib. Dəvət məmnunluqla qəbul edilib.
Görüşdə həmçinin qarşılıqlı maraq kəsb edən bir sıra məsələlər ətrafında, o cümlədən regionda və daha geniş coğrafiyada mövcud olan vəziyyət barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_a36b8a3b811c5954db8b7bbca_o.jpg
В рамках официального визита в Итальянскую Республику спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова провела встречу со спикером Палаты депутатов этой страны Лоренцо Фонтаной.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам отношений между нашими странами и парламентами. Тепло приветствовавший спикера Милли Меджлиса, Лоренцо Фонтана заявил о своей уверенности в том, что этот визит внесёт вклад в укрепление и расширение связей между нашими парламентами.
Он указал на важность для Италии отношений с Азербайджаном и выразил удовлетворение развитием связей между парламентами. Кроме того, Лоренцо Фонтана подчеркнул, что Италия придаёт большое значение отношениям Азербайджана с Европейским Союзом и готова оказывать всяческую поддержку их дальнейшему развитию. Также Лоренцо Фонтана выразил удовлетворение тем, что Азербайджан развивается как сильная и стабильная страна.
Как отметила спикер Милли Меджлиса, это её второй официальный визит в Итальянскую Республику, и он свидетельствует о высокой значимости, которую Азербайджан придаёт отношениям с парламентом Италии. Спикер Сагиба Гафарова заявила, что Италия является одним из ближайших партнёров Азербайджана. По её словам, охватывающие многие сферы отношения между странами развиваются в духе дружбы и сотрудничества.
В ходе беседы отмечалось исключительное значение политических контактов, включая визиты и встречи на высоком уровне, в развитии отношений между нашими странами. Особое внимание было уделено роли встречных визитов президентов, внёсших существенный вклад в перевод отношений на качественно новый уровень.
Собеседники отметили весомую роль межпарламентского сотрудничества как одного из ключевых факторов, оказывающих значительное позитивное влияние на двусторонние и многосторонние связи. Был упомянут имеющийся успешный опыт взаимных визитов на уровне парламентских групп дружбы и других парламентских делегаций.
Подчёркивалось, что, наряду с визитами представителей Милли Меджлиса в Италию, итальянские парламентарии тоже активно участвуют в различных значимых мероприятиях, проводимых в Азербайджане. Было также отмечено значение совместной работы групп дружбы в дальнейшем углублении отношений между законодательными органами, их регулярные контакты, диалог и обмен мнениями играют роль моста между нашими парламентами.
Отмечалось большое значение сотрудничества в сфере образования, науки и культуры. Подчёркивалось, что это взаимодействие способствует укреплению связей между нашими странами и сближению народов. В этой связи была упомянута важность культурных проектов, реализуемых Азербайджаном, в частности Фондом Гейдара Алиева, на территории Италии.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова пригласила спикера Палаты депутатов Лоренцо Фонтана посетить Азербайджан с визитом. Приглашение было принято с благодарностью.
На встрече также состоялся обмен мнениями по ряду вопросов, представляющих взаимный интерес, включая обсуждение текущей ситуации в регионе и на более широкой географической арене.