https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_9e091a34a035eaebb9ce50e74_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində sentyabrın 8-də Parlamentlərarası İttifaqın (İPU) prezidenti Duarte Paçeko ilə görüşüb. Ölkəmizin bu təşkilatla əməkdaşlığa böyük əhəmiyyət verdiyini bildirən spiker Sahibə Qafarova İPU-nun parlamentlərarası əlaqələrin və qlobal parlament diplomatiyasının inkişafındakı rolunu yüksək qiymətləndirib.
Azərbaycanın üzv olduğu beynəlxalq təşkilatlarda fəal təmsilçiliyi və təşəbbüskarlığı haqqında danışan Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi Hərəkatın parlament ölçüsünü inkişaf etdirmək təklifini irəli sürüb və 2021-ci ildə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi təsis olunub. Sahibə Qafarova Parlament Şəbəkəsinin təsis iclasında iştirakına və Bakıda keçirilən birinci konfransa müraciətinə görə Duarte Paçekoya təşəkkürünü bildirib.
Azərbaycan parlamentinin spikeri xatırladıb ki, bu ilin 30 iyun-1 iyul tarixlərində isə Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərində 40 ölkədən və 8 beynəlxalq parlament təşkilatından parlament nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin ilk konfransı keçirilib. Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, konfransın yekununda qəbul olunan Bakı Bəyannaməsi ümumi mövqeyimizi və baxışlarımızı əks etdirməklə, Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin institusional inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. O deyib ki, Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi ümumi məqsədlərə töhfə verməyə, digər parlament təşkilatları, o cümlədən Parlamentlərarası İttifaqla hamını narahat edən məsələlərin həllində birgə işləməyə hazırdır.
Parlamentlərarası İttifaqın prezidenti Duarte Paçeko təmsil etdiyi qurumla Azərbaycanın bu təşkilatın fəal üzvlərindən biri olmasından məmnunluğunu qeyd edərək, Azərbaycanın İPU-nun üzvü kimi əhəmiyyətli rolunu vurğulayıb. O, Parlamentlərarası İttifaqın qarşıdakı dövrdə fəaliyyət istiqamətləri, nəzərdə tutulan tədbirlər haqqında məlumat verib.
O, həmçinin əvvəlki dövrlərdə ölkəmizdə səfərdə olduğunu, Azərbaycan xalqının multikultural dəyərlərinin onda böyük təəssürat yaratdığını qeyd edib.
Duarte Paçeko müasir dövrdə parlament diplomatiyasının, qanunverici orqanlar arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyətini bildirərək, Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi ilə əməkdaşlığa hazır olduqlarını diqqətə çatdırıb.
Görüşdə Parlamentlərarası İttifaqla Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi arasında əməkdaşlıqla bağlı bir sıra məsələlər ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.

Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с президентом Межпарламентского союза
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с президентом Межпарламентского союза Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с президентом Межпарламентского союза
В рамках своего текущего рабочего визита в Ташкент председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 8-го сентября провела встречу с президентом Межпарламентского союза (МПС) Дуарте Пашеку. Г-жа Гафарова подчеркнула во время беседы то большое значение, которое Азербайджан придаёт сотрудничеству с МПС, и дала высокую оценку роли этой организации в развитии межпарламентских связей и всемирной парламентской дипломатии.
Азербайджан неизменно активен и инициативен в международных организациях, в которых он состоит; например, как председатель Движения Неприсоединения наше государство предложило развивать парламентское измерение ДН, и вот, по инициативе президента страны Ильхама Алиева в 2021-м году была учреждена Парламентская сеть ДН, продолжала г-жа Гафарова. Затем она поблагодарила Дуарте Пашеку за его участие в учредительном собрании ПС ДН и обращение к проведённой в Баку первой конференции ПС.
Эта первая конференция ПС прошла в азербайджанской столице с 30-го июня по 1-е июля с участием парламентских делегаций 40 стран и представителей 8 международных парламентских организаций. Принятая по итогам того съезда Бакинская декларация отразила наши общие позиции и взгляды и, при этом, была очень важной с точки зрения институционального развития Сети, по словам г-жи Гафаровой. Она сказала затем, что ПС ДН готова вносить свой вклад в дело достижения общих целей и к решению волнующих всех вопросов во взаимодействии с иными парламентскими структурами в целом и с МПС в частности.
Президент Межпарламентского союза Дуарте Пашеку выразил удовлетворение тем, что Азербайджан – один из активнейших участников МПС, и подчеркнул значительное место, занимаемое нашей страной в этой организации. Он также информировал Сагибу Гафарову о направлениях деятельности МПС в предстоящем периоде и о намеченной работе.
Кроме того, г-н Пашеку упомянул свои прежние приезды в нашу страну и то, как сильно на него повлияли устои мультикультурализма азербайджанского народа.
Были отмечены необходимость расширения в наше время парламентской дипломатии и сотрудничества между законодательными органами разных стран, а также готовность Межпарламентского союза к сотрудничеству с Парламентской сетью Движения Неприсоединения.
Также состоялся обмен мнениями касательно ряда вопросов, связанных как раз-таки с этим двусторонним сотрудничеством.