https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_17149833ab3c7d7ebfd83f4dc_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev və Buxara Dövlət Universitetinin rektoru Obidjon Həmidov arasında görüş keçirilib.
Görüşdə hər iki universitet arasında mövcud əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi, yeni birgə layihələrin icrası və elmi-tədqiqat sahəsində təcrübə mübadiləsinin artırılması məsələləri müzakirə olunub.
Görüş zamanı rektor Elçin Babayev BDU-nun tarixi, beynəlxalq əlaqələri və prioritet istiqamətləri haqqında ətraflı məlumat verib. O, Universitetin Azərbaycan elmi və təhsilindəki lider mövqeyini vurğulayaraq, beynəlxalq əməkdaşlıqların əhəmiyyətini qeyd edib. Rektor, həmçinin, Buxara Dövlət Universiteti ilə əməkdaşlığın hər iki ali təhsil müəssisəsinin akademik və elmi fəaliyyətinə yeni töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Buxara Dövlət Universitetinin rektoru Obidjon Həmidov isə öz növbəsində rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyət istiqamətləri, beynəlxalq layihələrdə iştirakı və elmi nailiyyətləri haqqında məlumat verib. O, BDU ilə əməkdaşlığı strateji əhəmiyyətli bir addım kimi qiymətləndirərək, bu əlaqələrin inkişaf etdirilməsi üçün bir sıra təkliflər irəli sürüb.
Görüşdə iki universitet arasında tələbə və müəllim mübadiləsinin təşkili, birgə tədqiqatların aparılması, ortaq tədris proqramlarının hazırlanması və beynəlxalq konfransların keçirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Tərəflər, həmçinin, elm, təhsil və innovasiya sahələrində qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər üzrə əməkdaşlıq haqqında əməkdaşlıq sənədlərinin hazırlanması və imzalanması barədə razılığa gəliblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_17149833ab3c7d7ebfd83f4dc_o.jpg
Состоялась встреча ректора Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчина Бабаева с ректором Бухарского государственного университета Обиджоном Гамидовым.
На встрече обсуждались такие вопросы, как расширение сотрудничества между двумя вузами, реализация новых совместных проектов, а также расширение обмена опытом в сфере научных исследований.
В ходе встречи ректор Эльчин Бабаев предоставил подробную информацию об истории, международных связях и приоритетных направлениях деятельности БГУ. Он подчеркнул лидирующие позиции вуза в азербайджанской науке и образовании и отметил важность международного сотрудничества. Эльчин Бабаев также выразил уверенность, что интеграция с Бухарским государственным университетом внесет новый вклад в академическую и научную деятельность обоих вузов.
В свою очередь ректор Бухарского государственного университета Обиджон Гамидов предоставил информацию о деятельности руководимого им вуза, его участии в международных проектах, научных достижениях. Гость оценил сотрудничество с БГУ как стратегически важный шаг и выдвинул ряд предложений по развитию этих связей.
На встрече обсуждались вопросы организации обмена студентами и преподавателями, проведения совместных исследований, разработки совместных образовательных программ, проведения международных конференций. Стороны договорились подготовить и подписать документы об интеграции по вопросам, представляющим взаимный интерес.