"Bank Respublika"dan 2024-cü ilin nəzərəçarpan göstəriciləri - YENİ REKORD
"Bank Respublika"dan 2024-cü ilin nəzərəçarpan göstəriciləri - YENİ REKORD "Bank Respublika"dan 2024-cü ilin nəzərəçarpan göstəriciləri - YENİ REKORD
Bank Respublika 2024-cü ili möhtəşəm maliyyə nəticələri ilə başa vurdu
Bank Respublika 2024-cü ili onun dayanıqlılığını və etibarlılığını təsdiqləyən möhtəşəm maliyyə nəticələri ilə başa vurub.
Hesabata əsasən, Bank, Azərbaycanda bank xidmətləri bazarındakı lider mövqelərini daha da gücləndirib və ötən illə müqayisədə bütün maliyyə göstəriciləri üzrə dinamik inkişaf nümayiş etdirib:
- Bankın aktivləri artaraq 2,18 milyard manat təşkil edib ki, bu da ölkə bankları arasında ən yüksək göstəricilərdən biridir.
- Bankın məcmu kapitalı 34% artaraq 222,23 milyon manat təşkil edib, bu isə tənzimləyici normadan 4 dəfə çoxdur.
- Bankın kredit portfeli 25% artaraq 1,47 milyard manat təşkil edib.
- Bankın xalis faiz gəliri 29% artaraq 150,54 milyon manat olub.
- Bankın xalis əməliyyat mənfəəti 31%-dən çox artaraq 68,66 milyon manat olub.
- Bankın xalis mənfəəti 26% artaraq 50,57 milyon manat təşkil edib.
2024-cü ildə Bank Respublika, həm bank, həm də ölkə iqtisadiyyatı üçün prioritet sahə olan real sektorun kreditləşməsini davam etdirmişdir. Bank, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (IFC), Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD), Avropa İnvestisiya Bankı (EIB Global), Niderland İnkişaf Bankı (FMO) və Cənub-Şərqi Avropa Fondu (EFSE) kimi nüfuzlu beynəlxalq maliyyə institutları ilə kredit müqaviləsi bağlamışdır.
Ötən il rəqəmsal texnologiyaların inkişafı sahəsində də mühüm bir il olmuşdur. Rəqəmsal həllərin uğurlu tətbiqi və bank xidmətləri çeşidinin genişləndirilməsi, “Bank Respublika”ya müştərilərin etimadını gücləndirmək və yeni tərəfdaşlar cəlb etmək imkanı yaratmışdır. Bank, həmçinin, korporativ sosial məsuliyyət siyasəti çərçivəsində bir sıra sosial və ekoloji təşəbbüslərdə fəal iştirak etmişdir.
“2024-cü il bizim üçün yeni çağırışlar və böyük uğurlar ili oldu. Bu nailiyyətlər, ölkəmizin bütün sahələrdə dayanıqlı inkişafı üçün dövlət tərəfindən yaradılmış əlverişli şərait sayəsində əldə edilib. Bankın bütün əməkdaşlarına peşəkarlıqlarına və loyallıqlarına görə, eləcə də müştərilərimizə və tərəfdaşlarımıza göstərdikləri etimad və dəstəyə görə dərin minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Əminik ki, 2025-ci il bizim üçün yeni perspektivlər və inkişaf imkanları açacaq. Bank Respublika, yeni innovativ həllərin tətbiqi və müştərilərə yüksək səviyyəli xidmətin göstərilməsi üzərində aktiv işləməyə davam edərək maliyyə sektorunun liderlərindən biri kimi öz mövqeyini gücləndirəcək.” deyə “Bank Respublika”nın Müşahidə Şurasının sədri Şakir Rəhimov qeyd edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_f98072251e5af671a3acc4be3_o.jpg
Банк Республика завершил 2024 год с впечатляющими финансовыми результатами, что подтверждает его устойчивость и надежность.
Согласно отчетности, Банк усилил свои лидирующие позиции на рынке банковских услуг Азербайджана, продемонстрировав динамичное развитие по всем финансовым показателям по сравнению с прошлым годом:
- Активы банка выросли и составили 2,18 миллиарда манат, что является одним из самых высоких показателей среди банков страны.
- Совокупный капитал банка увеличился на 34% и составил 222,23 млн. манат, превышая регулятивную норму более чем в 4 раза.
- Кредитный портфель банка вырос на 25% и составил 1,47 миллиарда манат.
- Чистый процентный доход банка вырос на 29%, достигнув 150,54 млн. манат
- Чистая операционная прибыль банка выросла более чем на 31%, достигнув 68,66 млн. манат
- Чистая прибыль банка увеличилась на 26% и составила 50,57 млн. манат.
В 2024 году Банк Республика продолжил успешную деятельность по привлечению иностранных средств для развития реального сектора страны, и заключил кредитные соглашения с ведущими международными финансовыми организациями, такими как Международная Финансовая Корпорация (IFC), Европейский банк реконструкции и развития (EBRD), EIB Global (подразделение Европейского Инвестиционного Банка), Нидерландский Банк Развития Предпринимательства (FMO) и Европейский Фонд для Юго-Восточной Европы (EFSE).
Прошлый год также был важным годом в сфере развития цифровых технологий. Успешная реализация цифровых решений и расширение линейки банковских услуг позволили Банку Республика укрепить доверие клиентов и привлечь новых партнеров. Кроме того, банк активно участвовал в ряде социальных и экологических инициатив, в рамках своей политики по корпоративной социальной ответственности.
«2024 год стал для нас годом новых вызовов и больших успехов. Эти достижения были достигнуты благодаря благоприятным условиям, созданным государством для устойчивого развития страны во всех направлениях. Я хочу выразить искреннюю благодарность всем сотрудникам банка за их профессионализм и лоялность, а также нашим клиентам и партнерам за доверие и поддержку. Мы уверены, что 2025 год откроет для нас новые возможности для дальнейшего роста и развития. Банк Республика продолжит активно работать над внедрением инновационных решений и обеспечением высококачественного сервиса для своих клиентов, укрепляя свои позиции в качестве одного из лидеров финансового сектора.» отметил председатель Наблюдательного Совета Банка Республика Шакир Рагимов