https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_ad6111d2a5053cc4506cc0048_o.jpg
DokuBaku Beynəlxalq Sənədli Film Festivalı 6-cı buraxılışının rəsmi proqramını sizə təqdim etməkdən qürur duyur. Festivalda 33 müxtəlif ölkədən 65 sənədli film nümayiş etdiriləcək. Bütün filmlər 7 kateqoriyada təqdim olunur, Ən Yaxşı Tammetrajlı Sənədli Film, No Main, Ən Yaxşı Beynəlxalq Qısa Sənədli Film və Ən Yaxşı Yerli Qısa Sənədli Film, Müsabiqədən kənar, DokuKids və DokuUA. Builki proqramda həm istedadlı, həm də təcrübəli rejissorların çəkdiyi filmlər yer alır. Azərbaycanda keçirilən festivallar tarixində ilk dəfədir ki, festival tərəfindən seçilən filmlərin 40 faizindən çoxu qadın rejissorlar tərəfindən çəkilib.
Hər il festivalda adları bütün dünyada tanınmış, əsərləri öz sahəsində yüksək standarta çevrilmiş ustad sənədli film rejissorlarının silsilə filmləri təqdim olunur. Bu il biz qazax kinorejissoru Sergey Dvortsevoyun dörd filminin retrospektivini təşkil edəcəyik. Onun "Tulpan" bədii filmi 2009-cu ildə Xarici Dildə Film kateqoriyasına Qazaxıstandan rəsmi olaraq Akademiya Mükafatına təqdim olunub. Digər xüsusi qonaq polşalı rejissor, senarist və prodüser Pavel Lozinskidir, o, “Balkon” filmini təqdim edəcək.
Münsiflər heyəti yerli və xarici kinorejissor və prodüserlərdən ibarətdir. Onların arasında məşhur fransız fotojurnalisti Reza Deqati, azərbaycanlı rəssam Səbinə Şıxlinskaya, festival direktoru Ondrey Kamenitski, azərbaycanlı prodüser Leyla Dostalizadə, EMMY mükafatına layiq görülmüş prodüser Kirstin Barfod və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Audiovizual və İnteraktiv Media şöbəsinin müdiri Rüfət Həsənov da var. Bəzi nümayişlər ödənişsiz olacaq.
Biletləri iticket.az saytından əldə etmək olar. Qaliblər Festivalın son günü, sentyabrın 25-də elan olunacaq.

https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_ad6111d2a5053cc4506cc0048_o.jpg
DokuBaku IDFF has announced the official program of the 6th edition. 65 documentaries from 33 different countries will be screened during the festival. All films are presented in 6 categories, i.e. Best Feature Documentary, No-main competition, and Best International and Local Short Documentary, Out of Competition, DokuKids, and DokuUA. This year’s program contains films made by both aspiring and experienced directors. For the first time in the history of the festivals held in Azerbaijan, over 40 percent of films selected by the festival are directed by women filmmakers.
Each year the Festival presents a series of films by the master documentarist, whose names are known all over the world, and whose works have become a high standard in the industry. This year we arranged the retrospective of four films by the a Kazakh filmmaker Sergei Dvortsevoy, whose feature film Tulpan, was Kazakhstan's 2009 Academy Awards official submission to Foreign Language Film category. Another special guest is Paweł Łoziński, a Polish director, scriptwriter and producer, who will present his film The Balcony.
The jury is presented by the local and foreign filmmakers and producers. Among them are a famous French photojournalist Reza Deghati, an Azerbaijani artist Sabina Shikhlinskaya, a festival director Ondřej Kamenický, an Azerbajani producer Leyla Dostalizadeh, an EMMY awarded producer Kirstine Barfod and the Head of the Audiovisual and Interactive Media Department at the Ministry for Culture of the Republic of Azerbaijan Rufat Hasanov.
Some screening sessions will be free of charge. The tickets will be available on iticket.az. The winners will be announced on the last day of the Festival, September 25.