https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_ad6111d2a5053cc4506cc0048_o.jpg
DokuBaku Beynəlxalq Sənədli Film Festivalı 6-cı buraxılışının rəsmi proqramını sizə təqdim etməkdən qürur duyur. Festivalda 33 müxtəlif ölkədən 65 sənədli film nümayiş etdiriləcək. Bütün filmlər 7 kateqoriyada təqdim olunur, Ən Yaxşı Tammetrajlı Sənədli Film, No Main, Ən Yaxşı Beynəlxalq Qısa Sənədli Film və Ən Yaxşı Yerli Qısa Sənədli Film, Müsabiqədən kənar, DokuKids və DokuUA. Builki proqramda həm istedadlı, həm də təcrübəli rejissorların çəkdiyi filmlər yer alır. Azərbaycanda keçirilən festivallar tarixində ilk dəfədir ki, festival tərəfindən seçilən filmlərin 40 faizindən çoxu qadın rejissorlar tərəfindən çəkilib.
Hər il festivalda adları bütün dünyada tanınmış, əsərləri öz sahəsində yüksək standarta çevrilmiş ustad sənədli film rejissorlarının silsilə filmləri təqdim olunur. Bu il biz qazax kinorejissoru Sergey Dvortsevoyun dörd filminin retrospektivini təşkil edəcəyik. Onun "Tulpan" bədii filmi 2009-cu ildə Xarici Dildə Film kateqoriyasına Qazaxıstandan rəsmi olaraq Akademiya Mükafatına təqdim olunub. Digər xüsusi qonaq polşalı rejissor, senarist və prodüser Pavel Lozinskidir, o, “Balkon” filmini təqdim edəcək.
Münsiflər heyəti yerli və xarici kinorejissor və prodüserlərdən ibarətdir. Onların arasında məşhur fransız fotojurnalisti Reza Deqati, azərbaycanlı rəssam Səbinə Şıxlinskaya, festival direktoru Ondrey Kamenitski, azərbaycanlı prodüser Leyla Dostalizadə, EMMY mükafatına layiq görülmüş prodüser Kirstin Barfod və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Audiovizual və İnteraktiv Media şöbəsinin müdiri Rüfət Həsənov da var. Bəzi nümayişlər ödənişsiz olacaq.
Biletləri iticket.az saytından əldə etmək olar. Qaliblər Festivalın son günü, sentyabrın 25-də elan olunacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_ad6111d2a5053cc4506cc0048_o.jpg
МФДД DokuBaku выпустил официальную программу 6-го фестиваля, в рамках которого будут показаны 65 документальных фильмов из 33 стран мира. Все фильмы представлены в 6 номинациях: «Лучший полнометражный документальный фильм», «Вне основного конкурса», «Лучший международный и местный короткометражный документальный фильм», «Вне конкурсной программы», «DokuKids» (документальное кино для детей) и «DokuUA». В программе этого года представлены фильмы как начинающих, так и опытных режиссеров. Впервые в истории фестивалей, проводимых в Азербайджане, более 40 процентов отобранных фильмов сняты женщинами-режиссерами.
Каждый год Фестиваль представляет серию фильмов мастеров-документалистов, чьи имена известны во всем мире, а работы стали высоким стандартом в киноиндустрии. В этом году организована ретроспектива четырех фильмов казахстанского режиссера Сергея Дворцевого, чей полнометражный фильм «Тюльпан» был официально представлен Казахстаном на премию «Оскар» 2009 года в категории «Фильмы на иностранном языке». Еще один специальный гость фестиваля – польский режиссер, сценарист и продюсер Павел Лозиньский, который представит свой фильм «Кино с балкона».
Жюри представлено местными и зарубежными деятелями кино и продюсерами. Среди них известный французский фотожурналист Реза Дегати, азербайджанская художница Сабина Шихлинская, директор фестиваля Ондржей Каменицкий, азербайджанский продюсер Лейла Достализаде, обладатель премии EMMY продюсер Кирстин Барфод и начальник отдела кинематографии Министерства культуры Азербайджанской Республики Руфат Гасанов.
Некоторые показы будут бесплатными. Билеты будут в продаже на сайте iticket.az. Победители будут объявлены в последний день Фестиваля, 25 сентября.