2025-ci ilin yanvar, fevral və avqust aylarında “planetlərin paradı” kimi tanınan nadir astronomik hadisə müşahidə olunacaq. Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən məlumata görə Bu hadisə zamanı bir neçə planet səmada ardıcıl sıralanır və Yerdən eyni vaxtda görünür.
“Planetlərin paradı” – Günəş sistemindəki bütün və ya bəzi planetlərin Günəşdən bir tərəfdə, kiçik bir sektorda yerləşməsi ilə baş verən astronomik hadisədir. Bu zaman planetlər səmada bir-birinə nisbətən yaxın görünür və hətta bir xətt boyunca düzüldüyü təsiri yaranır. Lakin bunu tam mənası ilə başa düşmək doğru olmaz, çünki Günəş sistemindəki planetlərin hamısı eyni müstəvidə deyil, ekliptika yaxınlığında fərqli müstəvilərdə, müxtəlif orbitlərdə fırlanır. Buna görə də planetlərin tam bir xətt boyunca düzülməsi mümkün deyil.
Hadisə zamanı Günəşdən bir tərəfdə dörd planet bir sektorda düzülərsə, bu, kiçik parad adlanır. Altı planet düzülərsə, böyük parad, bütün planetlər bir sırada olduqda isə tam parad hesab edilir. Üç planetin bir-birinə yaxınlaşdığı mini-parad ildə bir neçə dəfə, dörd planetin yaxınlaşdığı kiçik parad ildə bir dəfə, beş və ya altı planetin iştirak etdiyi böyük parad isə hər 20 ildən bir baş verir. Tam planet paradı isə olduqca nadir hallarda – təxminən 170-180 ildən bir müşahidə olunur.
2025-ci ildə müşahidə olunacaq “planetlərin böyük paradları”:
21 yanvar 2025-ci il: Axşamdan Günəş batan kimi 6 planet - Venera, Mars, Yupiter, Saturn, Uran və Neptun Yerdən eyni vaxtda görünəcəklər. Səmada görünmə ardıcıllığı isə qərbdən şərqə doğru belə olacaq: Saturn, Venera, Neptun, Uran, Yupiter və Mars. Uran və Neptunu müşahidə etmək üçün durbin və ya teleskop tələb olunur, çünki bu planetlər adi gözlə görünməyəcək. Digər planetləri (Venera, Mars, Yupiter və Saturn) adi gözlə asanlıqla müşahidə etmək mümkündür.
28 fevral 2025-ci il: Axşamdan Günəş batan kimi 7 planet - Merkuri, Venera, Mars, Yupiter, Saturn, Uran və Neptun planetləri Yerdən eyni vaxtda görünəcəklər. Səmada görünmə ardıcıllığı isə qərbdən şərqə doğru belə olacaq: Saturn, Merkuri, Neptun, Venera, Uran, Yupiter və Mars.
11 avqust 2025-ci il: Səhər saatlarında 6 planeti - Merkuri, Venera, Yupiter, Saturn, Uran və Neptunu Yerdən eyni vaxtda görmək mümkün olacaq.
“Planetlərin paradı” tamamilə vizual hadisədir və Yerin təbiətinə, canlılara heç bir mənfi təsir göstərmir. Bu cür hadisələr astronomiyaya olan marağı artırır və gecə səmasını daha da gözəlləşdirir.

Редкое астрономическое явление, известное как «парад планет», будет наблюдаться в январе, феврале и августе 2025 года.
По информации кафедры астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета, во время этого события на небе выстраиваются в одну линию несколько планет, которые одновременно видны с Земли.
«Парад планет» — астрономическое явление, которое происходит, когда все или некоторые планеты Солнечной системы располагаются в небольшом секторе по одну сторону от Солнца. В это время планеты располагаются на небе относительно близко друг к другу и даже кажутся выстроенными в одну линию. Однако понимать это буквально было бы неправильно, поскольку не все планеты Солнечной системы вращаются в одной плоскости, а в разных плоскостях вблизи эклиптики, по разным орбитам.
Поэтому планеты не могут выстроиться в одну линию.
Если во время события четыре планеты выстраиваются в секторе по одну сторону от Солнца, это называется малым парадом. Если шесть планет выстроились в ряд, это считается грандиозным парадом, а если все планеты выстроились в ряд, это считается полным парадом.
Мини-парад, когда три планеты сближаются, происходит несколько раз в год, малый парад, когда четыре планеты сближаются, происходит один раз в год, а большой парад, в котором участвуют пять или шесть планет, происходит каждые 20 лет. Полный парад планет наблюдается крайне редко — примерно каждые 170–180 лет.
«Большие парады планет» будут наблюдаться в 2025 году: 21 января 2025 года: вечером, после захода Солнца, одновременно будут видны 6 планет: Венера, Марс, Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун. Порядок появления на небе с запада на восток будет следующим: Сатурн, Венера, Нептун, Уран, Юпитер и Марс. Для наблюдения Урана и Нептуна потребуется бинокль или телескоп. Остальные планеты (Венеру, Марс, Юпитер и Сатурн) можно легко наблюдать невооруженным глазом.
28 февраля 2025 года: после захода Солнца одновременно будут видны 7 планет: Меркурий, Венера, Марс, Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун. Порядок появления на небе с запада на восток будет следующим: Сатурн, Меркурий, Нептун, Венера, Уран, Юпитер и Марс.
11 августа 2025 года: утром можно будет одновременно увидеть 6 планет — Меркурий, Венеру, Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун.
«Парад планет» — чисто визуальное событие, не оказывающее негативного влияния на природу Земли или живые существа. Такие события повышают интерес к астрономии и делают ночное небо еще прекраснее.