https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_bb63112bb42e08d8737b6fe07_o.jpg
Xəbər verildiyi kimi, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Qadın Parlament Sədrlərinin “Parlament rəhbərliyi: davamlılığın və rifahın daha effektiv təmin edilməsi üçün risklərin qarşısının alınması” mövzusuna həsr olunmuş 14-cü Sammitində iştirak etmək üçün Özbəkistanın Daşkənd şəhərində işgüzar səfərdədir.
Sahibə Qafarova Sammitin sentyabrın 8-də keçirilən birinci sessiyasında “Pandemiyadan sonrakı qlobal bərpaya dair risklərin aradan qaldırılması” mövzusunda çıxış edib.
Milli Məclisin spikeri Qadın Parlament Sədrlərinin 14-cü Sammitində iştirak edən parlament nümayəndə heyətlərini salamlayaraq, bu gün parlamentlərin qadın spikerlərinin qlobal əhəmiyyətli məsələləri müzakirə etmək imkanına malik olduqlarını deyib.
Azərbaycan parlamentinin sədri COVİD-19 pandemiyasının dünya birliyinə hər cəhətdən dağıdıcı təsir göstərdiyini, sosial ədalət, bərabər iqtisadi imkanlar və gender bərabərliyi sahəsində bəzi nöqsanları üzə çıxardığını bildirib. O, qeyd edib ki, artıq dünya birliyi post-pandemiya dövrünə qədəm qoyur və bu gün biz birgə hərəkət etməliyik. İqtisadiyyatın bərpa edilməsində bərabər hüquqlara, imkanlara və təhlükəsizliyə əsaslanan mexanizmləri gücləndirməliyik.
Spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, parlamentlər hökumətlər və cəmiyyətlər arasında körpü olaraq bu kontekstdə önəmli rol oynayırlar. Ümumi məqsədlər naminə bu istiqamətdə xalqın seçilmiş nümayəndələrinin, hökumətin və vətəndaş cəmiyyətinin birgə səyləri mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, COVİD-19 pandemiyasının mühüm dərslərindən biri - risklərin erkən aşkarlanmasının və qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsinin vacibliyindən ibarətdir. Bu gün iqlim dəyişiklikləri artıq dövrümüzün ən kəskin çağırışlarından birinə çevrilir. Bu problemlə ciddi məşğul olmaq lazımdır. Günümüzün digər tələbi yaşıl texnologiyalardan geniş istifadə etməkdir. Biz bu istiqamətlərdə adekvat şəkildə hərəkət etməliyik. Nəzərə almaq lazımdır ki, yaşıl texnologiyaların tətbiqi ətraf mühitin qorunmasını təmin edəcək və yeni perspektivlər açacaq. Şübhəsiz ki, bütün sahələrdə davamlı inkişafa da müsbət təsir edəcək.
Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, COVİD-19 pandemiyasının ortaya çıxardığı digər mühüm bir məsələ odur ki, qlobal problemlər onların qlobal həllini tələb edir. Kollektiv səylər və birgə tədbirlər son dərəcə vacibdir.
Parlamentin spikeri bununla bağlı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsləri haqqında söhbət açıb. Diqqətə çatdırıb ki, cənab Prezident İlham Əliyevin Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi irəli sürdüyü təşəbbüslər həm pandemiyanın mənfi nəticələrinin aradan qaldırılmasına, həm də pandemiyanın bitməsindən sonra qlobal bərpa məsələlərinə yönəlib. Bütün dövlətlər üçün peyvəndlərə bərabər, əlçatan, vaxtında və ümumi çıxışın təmin edilməsi, habelə BMT-nin yüksək səviyyəli qlobal bərpa panelinin yaradılması kimi təşəbbüslər - COVİD-19 pandemiyasına qarşı mübarizədə beynəlxalq həmrəyliyin və əməkdaşlığın gücləndirilməsinə yönəlmişdir. Dövlət başçımızın bu təşəbbüsləri beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən də geniş şəkildə dəstəklənib.
Milli Məclisin sədri bildirib ki, Azərbaycan parlamentlərarası əməkdaşlığın qlobal miqyasda əhəmiyyətini hər zaman qəbul edib. Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi Azərbaycan bu təşkilatın parlament ölçüsünün inkişaf etdirilməsi təşəbbüsünü irəli sürüb və beləliklə, 2021-ci ilin noyabrında Madriddə Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi təsis edilib.
Sahibə Qafarova qeyd edib ki, Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi ümumi məqsədlərə nail olunması istiqamətində öz töhfəsini verməyə hazırdır və qlobal əhəmiyyətli məsələlərin həlli yollarının axtarışı üçün Parlamentlərarası İttifaqla, digər parlament təşkilatları ilə fəal əməkdaşlıq etmək niyyətindədir: “Mən Parlament Şəbəkəsinin sədri kimi, bu ilin iyun ayında keçirilən Bakı konfransında bu mövqeyi bildirdim”.
Spiker öz nitqində söyləyib ki, sülh və təhlükəsizlik olmadan davamlı inkişaf və rifah haqqında danışmaq mümkün deyil. O, bildirib ki, Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə tanınmış ərazilərinin iyirmi faizi 30 il ərzində Ermənistan tərəfindən işğal altında saxlanılıb. Bu ərazilərdəki bütün şəhərlərimiz, kəndlərimiz, tarixi, mədəniyyət və din abidələrimiz məhv edilmişdir. Təxminən 1 milyon soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüşdür, onların 52 faizi qadınlardır.
Parlamentin sədri diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan 2020-ci ildə öz torpaqlarını erməni işğalından azad etdikdən sonra bu ərazilərin bərpası və yenidən qurulması istiqamətində irimiqyaslı işlərə başlanılıb. Azad edilmiş ərazilər yaşıl enerji zonası elan edilib. Burada "Ağıllı" şəhərlər, kəndlər salınır. Bütün bunlar yaşıl enerjinin istifadəsi haqqında daha əvvəl səsləndirdiyim fikirlərə uyğundur.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova təəssüflə qeyd edib ki, Ermənistanın həmin ərazilərdə basdırdığı minalar bu prosesə ciddi maneələr törədir. O, bildirib ki, bu gün doğma yurd-yuvalarına qayıdan məcburi köçkünlərimizin, o cümlədən qadın və uşaqların həyatı ciddi təhlükədə qarşısındadır. Humanitar problem olan minalar münaqişələrdən əziyyət çəkmiş bir çox digər ölkələr kimi, Azərbaycanda da iqtisadi bərpa və davamlı inkişafa ciddi əngəl yaradır: Hesab edirəm ki, parlamentlərarası dialoqumuz bu məsələlərə də diqqət yetirməlidir.

https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_bb63112bb42e08d8737b6fe07_o.jpg
Как сообщалось, председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова находится в Ташкенте в Узбекистане с рабочим визитом для участия в 14-м саммите женщин-спикеров парламентов «Руководство парламентами: предвосхищение рисков для более эффективного обеспечения устойчивости и благосостояния».
Сагиба Гафарова выступила с речью об устранении рисков всемирного восстановления после пандемии на проведённой 8-го сентября первой сессии саммита.
Приветствовав все участвующие в 14-м саммите делегации, спикер Милли Меджлиса заметила, что сегодня женщины-спикеры парламентов располагают возможностью обсудить вопросы глобального значения.
«Известно, что COVID-19 произвёл разрушительное во всех отношениях воздействие на мировое сообщество. Он обнажил серьёзные недостатки в сфере социальной справедливости, равных экономических возможностей и гендерного равенства… Мировое сообщество медленно вступает в период послепандемического восстановления, и в этот момент мы должны действовать сообща… Нам нужно усилить механизмы поддержания инклюзивной экономики, основывающейся на равных правах, возможностях и защите».
Парламентам, являющимся мостами между правительствами и обществами, предстоит сыграть важную роль; для достижения общей цели важны скоординированные усилия выборных представителей, правительств и гражданских обществ, по словам Сагибы Гафаровой.
«Одним из важных уроков, преподанных нам COVID-19, является понимание значения раннего выявления и упреждения рисков…. Климатические изменения уже превращаются в один из острейших вызовов нашего времени. Нам нужно заняться им прямо сейчас. Другое требование дня – широкое использование зелёных технологий. И нам следует действовать адекватным образом. Нужно учитывать, что применение зелёных технологий обеспечит защиту окружающей среды и откроет новые перспективы. Без сомнения, последует и положительное воздействие на устойчивое развитие – во всех измерениях».
Как подчеркнула затем Сагиба Гафарова, COVID-19 преподал миру ещё один ценный урок: глобальные проблемы требуют глобальных же решений. Исключительно важны коллективные усилия и совместные действия.
Спикер азербайджанского парламента упомянула в этой связи инициативы президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, выдвинутые им в качестве председателя Движения неприсоединения с целью как устранения отрицательных последствий пандемии, так и нахождения ответов на вопросы глобального восстановления вслед за окончанием пандемии. Инициативы обеспечения равного, доступного, своевременного и всеобщего доступа к вакцинам для всех государств и создания Высокоуровневой панели ООН по глобальному восстановлению от COVID-19 были задуманы как средство укрепления международных солидарности и сотрудничества в борьбе с пандемией. Такие инициативы главы нашего государства получили широкие международные признание и поддержку.
Азербайджан всегда признавал и признаёт важность межпарламентского сотрудничества в глобальном масштабе. Как председатель Движения неприсоединения, Азербайджан выдвинул инициативу развития парламентского измерения этой организации и, таким образом, в ноябре 2021-го года в Мадриде была учреждена Парламентская сеть ДН.
«Парламентская сеть готова внести свой вклад в достижение общих целей, и намерена активно взаимодействовать с другими парламентскими организациями, в первейшую очередь, с Межпарламентским союзом, для поиска решений вопросов, имеющих мировое значение. Я как председатель Сети выразила эту позицию на её проведённой в июне этого года Бакинской конференции», - продолжала Сагиба Гафарова.
«Нельзя отрицать, что невозможно говорить об устойчивом развитии и благополучии без мира и безопасности… Двадцать процентов международно признанных территорий Азербайджана в течение 30 лет удерживались под оккупацией нашим соседом – Арменией. Все наши города, сёла, памятники истории, культуры и религии на этих территориях были уничтожены. Примерно 1 миллион наших сограждан превратился в беженцев и вынужденных переселенцев; 52% из них были женщины. Азербайджан начал крупномасштабную работу по восстановлению и перестройке этих территорий после их избавления от армянской оккупации в 2020-м году. Освобождённые территории объявлены зоной зелёной энергии. Строятся «умные» города и сёла. Всё это согласуется с предыдущим комментарием об использовании зелёной энергии».
Председатель Милли Меджлиса заметила с сожалением, что большое количество установленных Арменией на указанных территориях мин представляет серьёзную помеху этому процессу.
«Сегодня жизни наших возвращающихся в родные края вынужденных переселенцев, включая женщин и детей, подвергаются серьёзной угрозе. В случае Азербайджан, как и многих других затронутых конфликтами стран, проблема мин, будучи гуманитарным вопросом, порождает серьёзные вызовы на пути усилий по достижению экономического восстановления и устойчивого развития. Я убеждена в том, что наш межпарламентский диалог должен сфокусировать и на этих вопросах», - заявила Сагиба Гафарова в завершение своего выступления.