AccessBank qadın sahibkarlığını dəstəkləmək məqsədilə üçüncü dəfə Access2Success layihəsinə start verib
AccessBank qadın sahibkarlığını dəstəkləmək məqsədilə üçüncü dəfə Access2Success layihəsinə start verib AccessBank qadın sahibkarlığını dəstəkləmək məqsədilə üçüncü dəfə Access2Success layihəsinə start verib
Sizin yerli Avropa bankınız - AccessBank, qadın sahibkarlığını dəstəkləmək və biznesdə qarşılaşdıqları maneələri aradan qaldırmaq məqsədilə Access2Success layihəsinə üçüncü dəfə start verdiyini elan edir. Layihə biznesin qurulması və inkişaf etdirilməsi üçün uğurlu şəraitin yaradılmasına, qadınlarda liderlik və peşəkar bacarıqların gücləndirilməsinə yönəlib. Access2Success layihəsi, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) dəstəyi ilə həyata keçirilir.
Bu il layihəyə qatılmaq üçün 300-ə yaxın qadın müraciət edib və müəyyən olunan meyarlara əsasən 60 sahibkar seçilib. Layihə çərçivəsində iştirakçılara biznes idarəçiliyi sahəsində bilikləri dərinləşdirmək, liderlik keyfiyyətlərini artırmaq, satış sahəsində peşəkar bacarıqları genişləndirmək, eləcə də uğurlu biznes qurmaq üçün hüquq və marketinq aspektləri barədə məlumat əldə etmək imkanı yaradılacaq. Bütün bu biliklər geniş təcrübəyə malik peşəkar təlimçilər tərəfindən təqdim ediləcək.
Layihənin əsas məqsədi qadın sahibkarların qarşılaşdığı maliyyə resurslarına çıxış, biznes təhsili və peşəkar inkişaf üçün məhdud imkanlar kimi maneələri aradan qaldırmağa dəstək olmaqdır. Proqram həmçinin iştirakçıları uğur qazanmaq üçün lazım olan resurs və biliklərlə təmin etmək, eləcə də güclü qadın-sahibkar cəmiyyətinin yaradılmasına yönəlib.
"Access2Success layihəsi və onu artıq üçüncü dəfə həyata keçirməyimizlə qürur duyuruq. Bizim məqsədimiz Azərbaycanda qadın sahibkarlığına dəstək verməyə davam etmək və ölkəmizdə biznesin inkişafı üçün bərabər imkanların yaradılmasıdır. Biz əminik ki, Access2Success layihəsi güclü sahibkarlıq mühitinin yaradılması və ölkənin iqtisadi inkişafının stimullaşdırılması istiqamətində mühüm bir addımdır", - bunu AccessBank-ın İdarə Heyətinin üzvü Renat Hümbətov deyib:
“Qadın sahibkarlığının inkişafı AYİB-in Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun inkişafı sahəsində prioritet olaraq dəstəklədiyi bir neçə sahədən biridir. Ölkədə mövcud olan sahibkarlıq subyektlərinin təxminən 23% xanımlara məxsus olduğunu nəzərə alsaq, qadın sahibkarlığının ölkə iqtisadiyyatında payının artırılması sahəsində çox böyük imkanlar var. Bununla da, qadın sahibkarların zəruri məsləhət və maliyyə xidmətlərinə əlçatanlığının artırılması istiqamətində AYİB həm birbaşa, həm də yerli tərəfdaş banklar vasitəsilə məqsədyönlü fəaliyyətini davam etdirir”, - bunu AYİB-nın Azərbaycandakı Kiçik Bizneslər üçün Məsləhət Proqramının rəhbəri Samir Həmidov bildirib.
İlk Access2Success layihəsinə 2022-ci ildə start verilib və iştirak üçün 250-ə yaxın namizəd müraciət etmişdir. Onlardan tələblərə cavab verən 53 nəfər təlimlərə qatıldı. Növbəti, Access2Success-2 layihəsi isə 2023-cü ildə həyata keçirilib. Bu layihədə 250-dən çox müraciətlər içində seçilən, 50 qadın qatılmışdır. İştirakçılar konsaltinq, turizm, təhsil, səhiyyə kimi sahələri təmsil edirdilər. 5 həftə davam edən Access2Success layihəsində qadın sahibkarlara biznesin strateji inkişafı, böhran zamanı idarəçilik, dövlət qurumlarına hesabatların təqdim edilməsi, satış, marketinq, elektron ticarət, kadrların idarə edilməsi, biznesə nəzarət mövzularında təlimlər keçirilib.

AccessBank launches the Access2Success program to support women’s entrepreneurship for the third time
AccessBank launches the Access2Success program to support women’s entrepreneurship for the third time AccessBank launches the Access2Success program to support women’s entrepreneurship for the third time
Your local European bank, AccessBank, announces the third launch of its Access2Success program, aimed at supporting women’s entrepreneurship and removing barriers faced by women in business. The program focuses on creating conditions for the successful formation and development of businesses by women, as well as strengthening their leadership and professional skills. The Access2Success project is being implemented with the support of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).
This year, approximately 300 women applied for the program, and 60 entrepreneurs were selected based on specific criteria. As part of the project, the participants will have a unique opportunity to enhance their knowledge of business management, improve their leadership skills, expand their professional expertise in sales, and learn about the legal and marketing aspects of running a successful business. All of this knowledge will be delivered by leading trainers with extensive experience in the business field.
The primary goal of the project is to help women overcome obstacles such as limited access to financing, lack of business education, and limited opportunities for professional growth. The program also aims to provide participants with the necessary resources and knowledge for success, as well as to create a strong community of mutually supportive female entrepreneurs.
Quote from Renat Gumbatov, Member of the Board of AccessBank: "We are proud to launch the Access2Success program for the third time. Our goal is to continue supporting women entrepreneurs in Azerbaijan and create equal opportunities for business development. We believe that this project will be a significant step towards creating a strong entrepreneurial environment and stimulating the country's economic growth."
Quote from Samir Hamidov, Principal Manager, Advice for Small Businesses, EBRD: "The development of women’s entrepreneurship is one of the priority areas supported by the EBRD as part of the drive to stimulate the growth of Azerbaijan’s non-oil sector. Given that only around 23% of existing businesses in the country are owned by women, there is considerable potential to increase their share in the economy. To this end, the EBRD continues its targeted work, both directly and through local banking partners, aimed at expanding women entrepreneurs’ access to key advisory and financial services."
The first Access2Success project was launched in 2022, attracting approximately 200 candidates. Of these, 53 individuals met the requirements and participated. The second Access2Success project was implemented in 2023, selecting 50 women from over 250 applications. During the 5-week program, women entrepreneurs received training in strategic business development, crisis management, reporting to government agencies, sales, marketing, e-commerce, personnel management, and business control.