AccessBank qadın sahibkarlığını dəstəkləmək məqsədilə üçüncü dəfə Access2Success layihəsinə start verib
AccessBank qadın sahibkarlığını dəstəkləmək məqsədilə üçüncü dəfə Access2Success layihəsinə start verib AccessBank qadın sahibkarlığını dəstəkləmək məqsədilə üçüncü dəfə Access2Success layihəsinə start verib
Sizin yerli Avropa bankınız - AccessBank, qadın sahibkarlığını dəstəkləmək və biznesdə qarşılaşdıqları maneələri aradan qaldırmaq məqsədilə Access2Success layihəsinə üçüncü dəfə start verdiyini elan edir. Layihə biznesin qurulması və inkişaf etdirilməsi üçün uğurlu şəraitin yaradılmasına, qadınlarda liderlik və peşəkar bacarıqların gücləndirilməsinə yönəlib. Access2Success layihəsi, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) dəstəyi ilə həyata keçirilir.
Bu il layihəyə qatılmaq üçün 300-ə yaxın qadın müraciət edib və müəyyən olunan meyarlara əsasən 60 sahibkar seçilib. Layihə çərçivəsində iştirakçılara biznes idarəçiliyi sahəsində bilikləri dərinləşdirmək, liderlik keyfiyyətlərini artırmaq, satış sahəsində peşəkar bacarıqları genişləndirmək, eləcə də uğurlu biznes qurmaq üçün hüquq və marketinq aspektləri barədə məlumat əldə etmək imkanı yaradılacaq. Bütün bu biliklər geniş təcrübəyə malik peşəkar təlimçilər tərəfindən təqdim ediləcək.
Layihənin əsas məqsədi qadın sahibkarların qarşılaşdığı maliyyə resurslarına çıxış, biznes təhsili və peşəkar inkişaf üçün məhdud imkanlar kimi maneələri aradan qaldırmağa dəstək olmaqdır. Proqram həmçinin iştirakçıları uğur qazanmaq üçün lazım olan resurs və biliklərlə təmin etmək, eləcə də güclü qadın-sahibkar cəmiyyətinin yaradılmasına yönəlib.
"Access2Success layihəsi və onu artıq üçüncü dəfə həyata keçirməyimizlə qürur duyuruq. Bizim məqsədimiz Azərbaycanda qadın sahibkarlığına dəstək verməyə davam etmək və ölkəmizdə biznesin inkişafı üçün bərabər imkanların yaradılmasıdır. Biz əminik ki, Access2Success layihəsi güclü sahibkarlıq mühitinin yaradılması və ölkənin iqtisadi inkişafının stimullaşdırılması istiqamətində mühüm bir addımdır", - bunu AccessBank-ın İdarə Heyətinin üzvü Renat Hümbətov deyib:
“Qadın sahibkarlığının inkişafı AYİB-in Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun inkişafı sahəsində prioritet olaraq dəstəklədiyi bir neçə sahədən biridir. Ölkədə mövcud olan sahibkarlıq subyektlərinin təxminən 23% xanımlara məxsus olduğunu nəzərə alsaq, qadın sahibkarlığının ölkə iqtisadiyyatında payının artırılması sahəsində çox böyük imkanlar var. Bununla da, qadın sahibkarların zəruri məsləhət və maliyyə xidmətlərinə əlçatanlığının artırılması istiqamətində AYİB həm birbaşa, həm də yerli tərəfdaş banklar vasitəsilə məqsədyönlü fəaliyyətini davam etdirir”, - bunu AYİB-nın Azərbaycandakı Kiçik Bizneslər üçün Məsləhət Proqramının rəhbəri Samir Həmidov bildirib.
İlk Access2Success layihəsinə 2022-ci ildə start verilib və iştirak üçün 250-ə yaxın namizəd müraciət etmişdir. Onlardan tələblərə cavab verən 53 nəfər təlimlərə qatıldı. Növbəti, Access2Success-2 layihəsi isə 2023-cü ildə həyata keçirilib. Bu layihədə 250-dən çox müraciətlər içində seçilən, 50 qadın qatılmışdır. İştirakçılar konsaltinq, turizm, təhsil, səhiyyə kimi sahələri təmsil edirdilər. 5 həftə davam edən Access2Success layihəsində qadın sahibkarlara biznesin strateji inkişafı, böhran zamanı idarəçilik, dövlət qurumlarına hesabatların təqdim edilməsi, satış, marketinq, elektron ticarət, kadrların idarə edilməsi, biznesə nəzarət mövzularında təlimlər keçirilib.

AccessBank запускает программу Access2Success для поддержки женского предпринимательства в третий раз
AccessBank запускает программу Access2Success для поддержки женского предпринимательства в третий раз AccessBank запускает программу Access2Success для поддержки женского предпринимательства в третий раз
Ваш местный европейский банк - AccessBank, объявляет в третий раз о запуске своего проекта Access2Success, направленного на поддержку женского предпринимательства и устранение барьеров, с которыми они сталкиваются в бизнесе. Программа ориентирована на создание условий для успешного формирования и развития бизнесов, а также на укрепление лидерских и профессиональных навыков. Проект Access2Success реализуется при поддержке Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР).
В этом году для участия на проекте подали заявки около 300 женщин, и на основе определённых критериев были отобраны 60 предпринимательниц.  В рамках проекта участницы получат уникальную возможность углубить свои знания в области управления бизнесом, улучшить лидерские качества, расширить профессиональные навыки в области продаж, ознакомиться с юридическими и маркетинговыми аспектами ведения успешного бизнеса. Все эти знания будут предоставлены ведущими тренерами с обширным опытом в бизнес-сфере.
Основная цель проекта — помочь женщинам преодолеть такие препятствия, как ограниченный доступ к финансированию, нехватка бизнес-образования и ограниченные возможности для профессионального роста. Программа также направлена на предоставление участницам необходимых ресурсов и знаний для достижения успеха, а также на создание сильного сообщества женщин-предпринимателей.
"Мы гордимся тем, что запускаем программу Access2Success в третий раз. Наша цель — продолжать поддерживать женщин-предпринимателей в Азербайджане и создавать равные возможности для развития бизнеса. Мы уверены, что этот проект станет значительным шагом к созданию сильной предпринимательской среды и стимулированию экономического роста страны", заявил Член Правления AccessBank Ренат Гумбатов.
"Развитие женского предпринимательства — одна из приоритетных направлений, поддерживаемых ЕБРР в рамках стимулирования роста не нефтяного сектора Азербайджана. Учитывая, что только около 23% существующих бизнесов в стране принадлежат женщинам, существует значительный потенциал для увеличения их доли в экономике. С этой целью ЕБРР продолжает целенаправленную работу, как напрямую, так и через местных банковских партнёров, направленную на расширение доступа женщин-предпринимателей к ключевым консультационным и финансовым услугам", - сказал Главный менеджер по консультациям для малого бизнеса в азербайджанском представительстве ЕБРР Самир Гамидов.
Первый проект Access2Success был запущен в 2022 году. На участие в проекте подали заявки около 200 кандидатов, из них 53 человека, соответствующие требованиям, приняли участие. Второй проект Access2Success был реализован в 2023 году. В этом проекте приняли участие 50 женщин, отобранных из более чем 250 заявок. В рамках 5-недельного проекта Access2Success женщины-предприниматели прошли обучение по стратегическому развитию бизнеса, антикризисному управлению, отчетности перед государственными органами, продажам, маркетингу, электронной коммерции, управлению персоналом и контролю бизнеса.