https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_8fe9a6c130726b2df8c295aeb_o.jpg
“Bayram günlərində çox vaxt yemək-qəlyanaltılarla zəngin olur və həddindən artıq qida qəbul etmək həzm sistemini yükləyə bilər. Bayram sonrası həzm sisteminin funksiyasını dəstəkləmək üçün müəyyən fiziki məşqlər faydalı ola bilər”.
Onun sözlərinə görə, qan dövranının yaxşılaşması, həzm proseslərini sürətləndirən mexaniki təsir və stressin azalması ilə əlaqədardır:
“Yüngül gəzişlər həzm sisteminin aktivliyini artırır. Yeməkdən sonra 10-15 dəqiqəlik gəzinti mədənin boşalmasını və bağırsaqların peristaltikasını (qida hərəkətini təmin edən ritmik əzələ yığılmaları) stimullaşdırır. Bundan əlavə, gəzintilər qan şəkərinin səviyyəsini sabitləşdirməkdə də rol oynaya bilər.
Yoga həzm sistemini stimullaşdırmaq üçün əla vasitədir. Xüsusilə qarın bölgəsini dartaraq mədə və bağırsaq orqanlarının qan dövranını artırır. Kardio məşqlər, məsələn, yüngül qaçış və ya velosiped sürmə, bədənin ümumi qan dövranını artırır. Bu, həzm sisteminə daha çox oksigen və qida maddəsi təmin edir. Bu cür məşqlər bayram yeməklərinin tərkibində olan yağların və karbohidratların daha effektiv həzm olunmasına kömək edə bilər. Eyni zamanda, bu məşqlər qarın şişkinliyini azaltmaqda faydalıdır”.
Mütəxəssis-ekspert bildirib ki, stress və həzm sistemi arasında sıx əlaqə olduğu üçün nəfəs məşqləri də faydalıdır:
“Nəfəs məşqləri sinir sistemini sakitləşdirir və həzm prosesi üçün vacib olan parasimpatik sinir sistemini aktivləşdirir. Diafraqmal nəfəs alma (qarından dərin nəfəs alma) qarnın iç təzyiqini artırır və bağırsaqların fəaliyyətini stimullaşdırır. Pilates və ya qarın əzələlərini hədəfləyən məşqlər bağırsaq hərəkətlərini aktivləşdirir. Bu cür məşqlər qarın bölgəsində qan dövranını artırır və bağırsaqların düzgün işləməsinə kömək edir. Pilates hərəkətləri həzm sisteminin aktivliyini artıraraq bayram sonrası bədəndə yığılmış toksinlərin çıxarılmasını da dəstəkləyir. Fiziki aktivlik bağırsaq hərəkətliliyini artıran hormonların, məsələn motilinin ifrazını stimullaşdırır. Məşq zamanı qan dövranı artır, bu da həzm fermentlərinin daha aktiv işləməsinə şərait yaradır. Bundan əlavə, fiziki aktivlik stress hormonlarını azaldır və bu da həzm prosesində əhəmiyyətli rol oynayır, çünki yüksək stress həzmi ləngidə bilər. Məşq bağırsaq mikrobiotasını müsbət istiqamətdə dəyişdirərək faydalı bakteriyaların çoxalmasını təşviq edir”.
Emin Məmmədov sonda qeyd edib ki, bayram sonrası məşqlər həddindən artıq olmamalıdır, çünki artıq dərəcədə ağır məşqlər həzmi yavaşlada və orqanizmi yükləyə bilər. Məşqləri rahat bir tempdə və qısa müddətli başlamaq tövsiyə olunur.

https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_8fe9a6c130726b2df8c295aeb_o.jpg
«Праздничные мероприятия ассоциируются с вкусным и разнообразным праздничным меню. Переедание может вызвать нагрузку на пищеварительную систему. Определенные физические упражнения могут быть полезны для поддержки функции пищеварительной системы после праздников».
По его словам, улучшение кровообращения связано с механическим воздействием, ускоряющим пищеварительные процессы и снижением стресса:
«Пешие прогулки повышают активность пищеварительной системы. Прогулка в течение 10–15 минут после еды стимулирует опорожнение желудка и перистальтику кишечника. Кроме того, прогулки также могут сыграть роль в стабилизации уровня сахара в крови.
Йога – отличный способ стимулировать пищеварительную систему. Особенно благоприятно влияет на обменные процессы в брюшной области, улучшая кровообращение желудка и органов кишечника. Кардио-упражнения, такие как легкий бег трусцой или езда на велосипеде, улучшают общее кровообращение в организме. Это обеспечивает пищеварительную систему большим количеством кислорода и питательных веществ. Такие упражнения помогут более эффективно переваривать жиры и углеводы, содержащиеся в праздничных блюдах. В то же время эти упражнения полезны для уменьшения отека живота».
Специалист-эксперт Минздрава сообщил, что также полезны и дыхательные упражнения, поскольку между стрессом и пищеварительной системой существует тесная связь:
«Дыхательные упражнения успокаивают нервную систему и активируют парасимпатическую нервную систему, которая важна для процесса пищеварения. Диафрагмальное дыхание (глубокое дыхание животом) повышает внутрибрюшное давление и стимулирует деятельность кишечника. Пилатес или упражнения, направленные на мышцы живота, активируют моторику кишечника. Такие упражнения усиливают кровообращение в области живота и помогают кишечнику правильно работать. Занятия пилатесом за счет повышения активности пищеварительной системы способствуют выведению токсинов, накопившихся в организме после праздничных дней. Физическая активность стимулирует выброс гормонов, усиливающих перистальтику кишечника, например, мотилина. Во время тренировки повышается кровообращение, что позволяет пищеварительным ферментам работать активнее. Кроме того, физическая активность снижает уровень гормонов стресса, играющих важную роль в процессе пищеварения, поскольку высокий стресс может замедлить пищеварение. Физические упражнения способствуют росту полезных бактерий, изменяя микробиоту кишечника в положительную сторону».
В заключение Эмин Мамедов отметил, что занятия спортом после праздника не должны быть интенсивными, поскольку чрезмерно тяжелые упражнения могут замедлить пищеварение и нагрузить организм. Рекомендуется начинать кратковременные упражнения в комфортном темпе.