https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_3579d80c3f2fe688445e73b62_o.jpg
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin (ETSN) əməkdaşları üçün təşkil etdiyi “Təlimçilər üçün Təlim” (TOT) proqramını başa vurmuş şəxslərlə görüş keçirilib.
Rektor professor Ədalət Muradov ETSN-nin təklifi ilə nazirliyin əməkdaşlarının liderlik qabiliyyətlərini və yumşaq bacarıqlarını inkişaf etdirmək məqsədilə UNEC-də təşkil edilmiş “Liderlik mini MBA” və “Təlimçilər üçün Təlim” sertifikat proqramlarının uğurla nəticələndiyini diqqətə çatdırıb. Ədalət Muradov təlimlərin UNEC-də təşkil olunmasını ETSN tərəfindən bu ali təhsil müəssisəsinin təlim xidmətlərinə göstərilən yüksək qiymət kimi dəyərləndirib.
Rektor Ədalət Muradov sürətlə dəyişən dünyada universitetlərin bu dəyişikliyə çevik cavab verməsi üçün sertifikat proqramlarının əhəmiyyətinə diqqət çəkib: "Qəbul edirik ki, müasir universitet modeli ciddi çağırışlarla üz-üzədir. Həyat sürətlə dəyişir, lakin universitetlərin bu dəyişikliklərin sürətinə uyğun dəyişməsində problemlər mövcuddur. İnsanlar daim ixtisaslarını artırmalı, yeni-yeni ixtisaslara yiyələnməlidirlər. Çıxış yollarından biri hazırda dünyada geniş vüsət almış ömürboyu təhsilin təşkilidir. Sertifikatların işəgötürənlər tərəfindən qəbul edilməsi də ömürboyu təhsilin inkişafına və təhsil xidmətləri bazarının formalaşmasına müsbət təsir göstərə bilər. Bu baxımdan sertifikatı verən təşkilatların akkreditasiyasının təşkili də həllini gözləyən məsələlərdəndir. UNEC olaraq, belə bir akkreditasiya mərkəzinin yaradılması və onun beynəlxalq akkreditasiyadan keçirilməsini təmin etməyə hazırıq”.
Ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov sertifikat proqramlarının yeni bilik və bacarıqlara çevik yiyələnmək istiqamətində alternativsiz olduğunu diqqətə çatdıraraq, UNEC-də bu işlərin yüksək səviyyədə qurulduğunu bildirib. O, ETSN-nin Təlimlərlə bağlı İnkişaf Strategiyasında UNEC-in ən yaxın partnyor olduğunu diqqətə çatdırıb.
Çıxışlardan sonra rektor Ədalət Muradov və nazir müavini Vüqar Kərimov təlimi uğurla bitirmiş əməkdaşları təbrik edərək, onlara sertifikatları təqdim ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_3579d80c3f2fe688445e73b62_o.jpg
A meeting was held with the participants who completed the “Training of Trainers” (TOT) program organized by the Azerbaijan State University of Economics (UNEC) for the employees of the Ministry of Ecology and Natural Resources (MENR).
Rector, Professor Adalat Muradov, highlighted that, at the initiative of MENR, UNEC successfully conducted the “Leadership Mini MBA” and “Training of Trainers” certification programs to enhance the leadership skills and soft skills of the ministry’s employees. He emphasized that the organization of these training programs at UNEC reflects the high regard in which MENR holds the university’s training services.
Professor Adalat Muradov underscored the significance of certification programs in enabling universities to swiftly adapt to the rapidly changing world. He stated, “We acknowledge that the modern university model faces serious challenges. The world is changing rapidly, but universities encounter difficulties in adapting to these changes at the same pace. People must continuously enhance their qualifications and acquire new skills. One of the solutions to this issue is the organization of lifelong learning, which has gained significant momentum worldwide. The acceptance of certificates by employers can positively contribute to the development of lifelong learning and the formation of an education services market. In this regard, the accreditation of certifying institutions remains a pressing issue. As UNEC, we are prepared to establish such an accreditation center and ensure its international accreditation.”
Deputy Minister of Ecology and Natural Resources, Vugar Karimov, emphasized that certification programs are an indispensable means of swiftly acquiring new knowledge and skills and praised the high-quality organization of these programs at UNEC. He further stated that UNEC is MENR’s closest partner in the ministry’s Training Development Strategy.
Following the speeches, Rector Adalat Muradov and Deputy Minister Vugar Karimov congratulated the employees who successfully completed the training and presented them with their certificates.