Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) əməkdaşları və tələbələri “ADEX-2022” 4-cü Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisində iştirak edirlər.
BDU sərgidə 4 stenddə 3 komanda və 7 layihə ilə təmsil olunur.
Sentyabrın 6-da BDU-nun “Uçuş texnologiyaları” komandası pilotsuz uçuş aparatlarını ziyarətçilərə təqdim edib.
3 gün davam edəcək sərginin növbəti günlərində BDU komandalarının hazırladığı alternativ enerji sistemlərinin müdafiə sənayesində tətbiqi, müxtəlif süni intellekt əsaslı proqramlaşdırma layihələri təqdim ediləcək. BDU əməkdaşları həmçinin sentyabrın 8-də keçiriləcək “Gələcəyin milli sənaye kompleksi” adlı dəyirmi masada da iştirak edəcəklər.
Qeyd edək ki, “ADEX” sərgisi Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Müdafiə Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilir. Tədbirin təşkilati işlərinin icrası “Caspian Event Organisers” şirkətinə həvalə edilib.
“ADEX” müasir silah və texnikanın sərgisi pandemiyanın yaratdığı məcburi fasilədən sonra növbəti dəfə baş tutur. Sərginin xüsusi əhəmiyyəti həm də onun Azərbaycanın Vətən müharibəsində qazandığı şanlı Zəfərdən sonra ilk dəfə keçirilməsidir. Sərgidə Azərbaycan Ordusunun qələbəsində müstəsna rol oynamış ölkənin hərbi-sənaye kompleksinin gücü və qüdrəti, müasir silahlar nümayiş etdirilir.

3 команды БГУ участвуют в 4-й Азербайджанской международной оборонной выставке ADEX
3 команды БГУ участвуют в 4-й Азербайджанской международной оборонной выставке ADEX 3 команды БГУ участвуют в 4-й Азербайджанской международной оборонной выставке ADEX
Сотрудники и студенты Бакинского государственного университета (БГУ) принимают участие в 4-й Азербайджанской международной оборонной выставке ADEX.
На «ADEX-2022» БГУ представлен 3 командами и 7 проектами на 4 стендах. 6 сентября команда «Летные технологии» БГУ представила посетителям беспилотные летательные аппараты. На выставке будут представлены применения систем альтернативной энергетики, разработанных командами БГУ, в оборонной промышленности, различные проекты программирования на основе искусственного интеллекта. Сотрудники БГУ также примут участие в круглом столе «Национальный промышленный комплекс будущего», который состоится 8 сентября.
Отметим, что выставка ADEX проводится по инициативе и при организационной поддержке Министерства оборонной промышленности Азербайджанской Республики при поддержке Министерства обороны страны.