https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_68df2bca684ea5a84f17874fc_o.jpg
“Mən Daun sindromlu uşaqları cəmiyyətə inteqrasiya etmək üçün filmdə epizodik rollara dəvət edərək, layihəyə sosial istiqamət vermək qərarına gəldim”, - deyə Səbinə Zülalova “Marytale. İnkluziv Möcüzəllər” (“İnkluziv Sehr”) film-nağılın premyerası zamanı bildirib.
innews.media xəbər verir ki, film yanvarın 8-də “CineMastercard” kinoteatrında nümayiş olunub. Bədii film Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü Səbinə Zülalovanın “Macenta” toplusundan “Meri tətillərdə” nağılı əsasında lentə alınıb. Filmdə ideya və sosial layihəyə dəstək verən Həmidə Ömərova və Azər Aydəmir kimi məşhur aktyorlar rol alıb. Çəkilişlərdə Daun sindromlu uşaqlar iştirak ediblər.
Layihə Daun sindromlu uşaqların cəmiyyətə inteqrasiyasına dəstək məqsədilə yaradılıb. Məqsəd cəmiyyəti xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqları cəmiyyətin bərabərhüquqlu üzvləri kimi qəbul etməyə təşviq etməkdir.
Filmin rejissoru Səbinə Zülalova, ikinci rejissoru Vüsal Həmdullayev, ssenari müəllifi Saimə Mədətova, operatorlar Emin Fərzəliyev və Orxan Qurbanov, səs rejissoru Ramal Rüstəmli, montajçısı Elnur Ehtiramoğlu, bəstəkarlar İmruzə Hüseynova və Leyla Məmmədovadır. Filmdə rolları Həmidə Ömərova, Azər Aydəmir, Səbinə Zülalova, Səimə Mədətova, Rəhim Cavadov, İsmayıl İsmayılov, Zərifə Hətəmova və Ayan Bəydiyeva ifa ediblər.
Tədbirdə çoxlu sayda qonaq - dövlət qurumlarının nümayəndələri, ictimai xadimlər, sosial işçilər, mədəniyyət xadimləri və yaradıcı ziyalıların nümayəndələri iştirak edib.
Gecənin əvvəlində Milli Məclisin deputatı Vüqar İsgəndərov, Əməkdar incəsənət xadimi Oqtay Babazadə, Dövlət Film Fondunun direktoru, Əməkdar incəsənət xadimi Cəmil Quliyev, filmdə baş rollardan birini canlandıran aktyor Azər Aydəmir və “Qayğı-Sağlam nəsil naminə” İctimai Birliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən Daun sindromlu şəxslər üçün Reabilitasiya Mərkəzinin həkim-pediatrı Könül Süleymanova salamlama nitqi ilə çıxış ediblər.
Daun sindromlu şəxslər üçün Reabilitasiya Mərkəzinin şagirdləri də hərəkətli rəqs nümayiş etdirərək tamaşaçılar qarşısında çıxış ediblər.
Filmin çəkilişləri Qəbələdə keçib. Mələk rollarını üç “günəşli” uşaq ifa edib: İsmayıl, Zərifə və Ayan. Kar-lal sənətkarı Səbinə Zülalovanın qızı, eyni zamanda filmin ssenari müəllifi və subtitrlərin tərcüməçisi Saimə Mədətova ifa edib.
Azərbaycanın Xalq artisti Həmidə Ömərova AZƏRTAC -ın müxbiri ilə söhbətində layihədə iştirakla bağlı təəssüratlarını bölüşüb.
“Bu, çox maraqlı təcrübə idi. İşləmək çox xoş idi, mən böyük həzz aldım. Kiçik yaradıcı kollektivimiz var idi, çəkilişlər gözəl, rahat nağıl evində gedirdi, ətrafda maraqlı insanlar var idi. Bu müəllif filmidir. O çox estetik alındı. Bu adi nağıl deyil, bu, daha çox böyüklər üçün nağıldır. Səbinə Zülalova özünü qeyri-adi yaradıcı insan kimi göstərdi: o, həm nağılın müəllifidir, həm də filmin rejissoru kimi çıxış edib, həm də filmdə çəkilib – bu, asan deyil, amma o öhdəsindən gəldi! Mən onun zəhmətkeşliyinə və müxtəlif maraqlara, qabiliyyətlərə, biliyə malik olmasına heyranam. Prosesdən gözəl təəssüratlarım qalıb”, - deyə Həmidə Ömərova qeyd edib.
AZƏRTAC -ın müxbiri ilə söhbətində Səbinə Zülalova layihə üzərində işlərin necə getdiyindən danışıb: “Uzun müddətdir ölkəmizdə film-nağıllar çəkilmirdi, indi bu sahədə Azərbaycanda bir boşluq var. Layihəni davam etdirmək, yəni başqa nağılları da ekranlaşdırmaq istəyirəm. Təbii ki, bu, müəyyən strukturlardan dəstək tapa biləcəyim təqdirdə mümkün olacaq. Biz bu filmi festivallara da göndərməyi planlaşdırırıq. Bu, mənim xüsusi uşaqlarla ilk işim deyil. Mən möcüzəvi şəkildə onlarla ortaq dil tapıram, mən onlarla yaxşı ünsiyyət qururam. Uşaq aktyorların valideynləri uşaqlar qeyri-adi mühitdə olduqları zaman özlərini sakit hiss etmələri üçün çəkiliş meydançasında olublar. Biz hər şeyi elə təşkil etdik ki, çəkiliş zamanı uşaqlar rahat olsunlar”.
Səbinə Zülalova mədəniyyət xadimi, dizayner, yazıçı, fərdi sahibkar, sosial layihələrin müəllifi və təşkilatçısıdır. Bu, Səbinə Zülalovanın kinoda artıq üçüncü işidir, daha əvvəl o, “Nəsimi - şeir, incəsənət və mənəviyyat festivalı” çərçivəsində “Kino deyil” və “İki cahan” iki qısametrajlı film və sosial-mədəni mövzulara dəstək olan bir neçə videolayihə: selektiv abortlara qarşı “Yaşadaq” və “İşıq Festivalı. Nizami Gəncəvi” çərçivəsində “Yeddi gözəl”i çəkib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_68df2bca684ea5a84f17874fc_o.jpg
«Я решила придать проекту социальную направленность, пригласив на эпизодические роли в фильм детей с синдромом Дауна для того, чтобы помочь им интегрироваться в общество», - рассказала Сабина Зулалова во время премьеры фильма-сказки «Marytale. Inkluziv Möcüzələr» («Инклюзивное волшебство»).
Как сообщает innews.media, показ состоялся 8 января в кинотеатре CineMastercard. Художественный фильм был снят по мотивам сказки «Мери на каникулах» из сборника «Маджента» члена Союза писателей Азербайджана Сабины Зулаловой. В фильме сыграли известные актеры, такие как Гамида Омарова и Азер Айдемир, поддержав идею и социальный проект. В съемках приняли участие дети с синдромом Дауна.
Проект был создан в поддержку интеграции в общество детей с синдромом Дауна. Его цель - способствовать тому, чтобы общество воспринимало детей с особенностями развития как равных членов общества.
Режиссер фильма – Сабина Зулалова, второй режиссер – Вюсал Хамдуллаев, сценарист – Саима Мадатова, операторы – Эмин Ферзалиев и Орхан Гурбанов, звукорежиссер – Рамал Рустамли, монтажер Эльнур Эйтирамоглу, композиторы – Имруза Гусейнова и Лейла Мамедова. Роли в фильме исполнили Гамида Омарова, Азер Айдемир, Сабина Зулалова, Саима Мадатова, Рахим Джавадов, Исмаил Исмаилов, Зарифа Хатамова и Аян Бейдиева.
Мероприятие собрало большое количество гостей: представителей государственных структур, общественных деятелей, работников социальной сферы, деятелей культуры, представителей творческой интеллигенции города, бакинцев и гостей столицы.
В начале вечера с приветственным словом выступили депутат Милли Меджлиса Вугар Искендеров, заслуженный деятель искусств Октай Бабазаде, директор Госфильмофонда, заслуженный деятель искусств Джамиль Гулиев, актер Азер Айдемир, исполнивший в фильме одну из главных ролей, врач-педиатр Реабилитационного центра для лиц с синдромом Дауна, работающего при Общественном объединении «Забота о здоровом поколении» Кенуль Сулейманова.
Перед зрителями также выступили воспитанники Реабилитационного центра для лиц с синдромом Дауна, исполнив зажигательный танец.
Съемки фильма проводились в Габале. Роли ангелов исполнили трое «солнечных» детей: Исмаил, Зарифа и Аян. Роль глухонемой художницы исполнила дочь Сабины Зулаловой Саима Мадатова, которая также является автором сценария и переводчиком субтитров фильма.
В беседе с корреспондентом АЗЕРТАДЖ народная артистка Азербайджана Гамида Омарова поделилась своими впечатлениями от участия в проекте.
«Это был очень интересный опыт. Работать было приятно, я получила огромное удовольствие. У нас был маленький творческий коллектив, съемки проходили в красивом уютном сказочном домике, вокруг находились интересные люди. Это авторский фильм. Он получился очень эстетичным. Это не обычная сказка, это скорее сказка для взрослых. Сабина Зулалова показала себя как неординарный творческий человек: она и автор самой сказки, и выступила как режиссер фильма, и сыграла в нем – это нелегко, но она справилась! Я поражаюсь ее трудолюбию и разносторонности. У меня остались замечательные впечатления от процесса», - отметила Гамида Омарова.
В беседе с корреспондентом АЗЕРТАДЖ Сабина Зулалова рассказала о том, как шла работа над проектом.
«У нас давно не снимались фильмы-сказки, эта ниша в Азербайджане сейчас пустая. Проект я хочу продолжать, то есть экранизировать и другие сказки. Разумеется, это будет возможно, если я смогу найти поддержку от определенных структур. Мы также планируем отправить данный фильм на фестивали, - поделилась наша собеседница. - Это не первая моя работа с особенными детьми. Я с ними чудесным образом нахожу общий язык, они идут со мной на хороший контакт. На площадке присутствовали родители детей-актеров, чтобы они чувствовали себя спокойно, оказавшись в необычной среде. Мы все организовали для того, чтобы детям было комфортно во время съемок».
Сабина Зулалова - деятель культурны, дизайнер, писатель, частный предприниматель, автор и организатор социальных проектов. Это уже третья киноработа Сабины Зулаловой, ранее ею были сняты два короткометражных фильма: «Не кино» и «İki Cahan» в рамках «Фестиваля поэзии, искусств и духовности – Насими» и несколько видеопроектов, в поддержку социальных и культурных тем: «Yaşadaq» против селективных абортов и «Yeddi gözəl» в рамках «Фестиваля света. Низами Гянджеви».