https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_6f4ee14d0751de808cc23944d_o.jpg
Milli Məclisin parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupları və beynəlxalq parlament assambleyalarındakı nümayəndə heyətləri xarici dövlətlərin parlamentlərinə və parlament assambleyalarına məktublar göndəriblər.
Bu barədə innews.media Milli Məclisin Mətbuat və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsindən xəbər verilib.
Məktublarda deyilir: “Məlum olduğu kimi, Ermənistan irqi ayrı-seçkilik və radikal millətçilik ideologiyası əsasında Azərbaycan xalqına və dövlətinə qarşı genişmiqyaslı hüquq pozuntuları törətmişdir. Ermənistanın sabiq prezidenti Levon Ter-Petrosyanın 23 iyul 1993-cü ildə etdiyi çıxışın bu günlərdə ortaya çıxmış videoyazısı bunu bir daha göstərir. Levon Ter-Petrosyanın prezident qismində səsləndirdiyi və onun özünün hakimiyyəti dövründə baş vermiş işğal və etnik təmizləməni dövlət siyasəti kimi təqdim edən bu çıxış, sözügedən cinayətlərə görə Ermənistanın dövlət kimi məsuliyyətini və bu cinayətlərin sistematik və mütəşəkkil şəkildə törədilmiş olmasını birmənalı şəkildə sübut edir.”
Məktublarda bütün bunları və eləcə də Ermənistanın irqi ayrı-seçkilik və sülhə zidd siyasətinin davam etməsini nəzərə alaraq, xarici dövlətlərin parlamentlərinə və beynəlxalq parlament assambleyalarına Ermənistanı irqçi siyasətdən, revanşizm və militarizm yolundan çəkindirmək və onun Qərbi azərbaycanlıların qayıdışına şərait yaratması üçün bu dövlətə təzyiq etməyə çağırış ifadə olunur.

Милли Меджлис призвал парламенты зарубежных стран оказать давление на Армению для возвращения выходцев из Западного Азербайджана Милли Меджлис призвал парламенты зарубежных стран оказать давление на Армению для возвращения выходцев из Западного Азербайджана
Рабочие группы Милли Меджлиса по межпарламентским связям и делегации в международных парламентских ассамблеях направили письма в связи с выходцами из Западного Азербайджана в парламенты и парламентские ассамблеи зарубежных стран.
Об этом innews.media сообщили в отделе по печати и связям с общественностью Милли Меджлиса.
В письме говорится: «Как известно, Армения совершила основанные на идеологии расовой дискриминации и радикального национализма масштабные нарушения закона против народа и государства Азербайджана. Это еще раз показывает появившаяся в эти дни видеозапись выступления экс-президента Армении Левона Тер-Петросяна, сделанное им 23 июля 1993 года. Эта речь, с которой Левон Тер-Петросян выступил в качестве президента и представил оккупацию и этнические чистки, имевшие место во время его правления, как государственную политику, однозначно доказывает ответственность Армении как государства за упомянутые преступления, и то, что эти преступления были совершены в систематической и организованной форме».
В письмах, принимая все это во внимание, а также продолжение расовой дискриминации и немирной политики Армении, к парламентам зарубежных стран и международным парламентским ассамблеям выражен призыв оказать давление, чтобы Армения отказалась от расистской политики, пути реваншизма и милитаризма и создала условия для возвращения выходцев из Западного Азербайджана».