https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_6f4ee14d0751de808cc23944d_o.jpg
Milli Məclisin parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupları və beynəlxalq parlament assambleyalarındakı nümayəndə heyətləri xarici dövlətlərin parlamentlərinə və parlament assambleyalarına məktublar göndəriblər.
Bu barədə innews.media Milli Məclisin Mətbuat və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsindən xəbər verilib.
Məktublarda deyilir: “Məlum olduğu kimi, Ermənistan irqi ayrı-seçkilik və radikal millətçilik ideologiyası əsasında Azərbaycan xalqına və dövlətinə qarşı genişmiqyaslı hüquq pozuntuları törətmişdir. Ermənistanın sabiq prezidenti Levon Ter-Petrosyanın 23 iyul 1993-cü ildə etdiyi çıxışın bu günlərdə ortaya çıxmış videoyazısı bunu bir daha göstərir. Levon Ter-Petrosyanın prezident qismində səsləndirdiyi və onun özünün hakimiyyəti dövründə baş vermiş işğal və etnik təmizləməni dövlət siyasəti kimi təqdim edən bu çıxış, sözügedən cinayətlərə görə Ermənistanın dövlət kimi məsuliyyətini və bu cinayətlərin sistematik və mütəşəkkil şəkildə törədilmiş olmasını birmənalı şəkildə sübut edir.”
Məktublarda bütün bunları və eləcə də Ermənistanın irqi ayrı-seçkilik və sülhə zidd siyasətinin davam etməsini nəzərə alaraq, xarici dövlətlərin parlamentlərinə və beynəlxalq parlament assambleyalarına Ermənistanı irqçi siyasətdən, revanşizm və militarizm yolundan çəkindirmək və onun Qərbi azərbaycanlıların qayıdışına şərait yaratması üçün bu dövlətə təzyiq etməyə çağırış ifadə olunur.

Azerbaijan’s Milli Majlis calls on foreign parliaments to exert pressure on Armenia for return of Western Azerbaijanis Azerbaijan’s Milli Majlis calls on foreign parliaments to exert pressure on Armenia for return of Western Azerbaijanis
The working groups for inter-parliamentary relations and delegations to international parliamentary assemblies of Azerbaijan’s Milli Majlis have sent letters urging foreign parliaments and international assemblies to pressure Armenia, the Press and Public Relations Department of the Milli Majlis told innews.media.
The letters state: “Armenia, driven by an ideology of racial discrimination and radical nationalism, has committed numerous violations against the Azerbaijani people and state. A recently resurfaced video of a speech by Armenia's former president Levon Ter-Petrosyan, dated July 23, 1993, highlights these actions. In this speech, delivered during his presidency, Ter-Petrosyan described the occupation and ethnic cleansing that occurred under his rule as state policy. This clearly demonstrates Armenia's responsibility for these crimes and the systematic nature of their implementation.”
The letters further emphasize: “In light of Armenia’s continued policies of racial discrimination and its discouragement of peace, we call on foreign parliaments and international parliamentary assemblies to pressure Armenia to abandon its racist policies, cease revanchist and militaristic actions, and create conditions for the return of Western Azerbaijanis to their native lands.”