Diaspor nümayəndələrinin Şuşaya növbəti səfəri başlayıb
Diaspor nümayəndələrinin Şuşaya növbəti səfəri başlayıb Diaspor nümayəndələrinin Şuşaya növbəti səfəri başlayıb
Azərbaycana səfər edən və tətillərini tarixi vətənlərində keçirməyə üstünlük verən diaspor nümayəndələri mədəniyyət paytaxtımız Şuşaya yola düşüblər.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və təşkilatçılığı ilə “Biz dəmir yumruğun gücü ilə Şuşadayıq” layihəsi çərçivəsində yeddinci dəfə gerçəkləşən səfərdə 19 ölkədən 70-ə yaxın diaspor nümayəndəsi iştirak edir.
Səfər proqramına ənənəvi olaraq “Bazarbaşı” meydanının, Cıdır düzünün, “Güllələnmiş heykəllər”in yerləşdirildiyi meydanın, Şuşa Bəyannaməsinin imzalandığı məkanın, Xurşidbanu Natəvanın evinin, “Xan qızı bulağı”nın, Molla Pənah Vaqifin məqbərəsinin, Üzeyir Hacıbəyovun heykəlinin, Bülbülün ev-muzeyinin,  Gəncə Qapısının, Saatlı, Aşağı və Yuxarı Gövhərağa məscidlərinin və digər görməli yerlərin ziyarəti daxildir. Diaspor nümayəndələri Qarabağın incisi olan Şuşada aparılan yenidənqurma və abadlıq işləri ilə də tanış olacaqlar.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi 2021-ci ildə dörd dəfə (27 iyul, 17 avqust, 9 oktyabr və 2 dekabr), 2022-ci ildə iki dəfə (26 iyul və 17 avqust) diaspor nümayəndələrinin Şuşa şəhərinə səfərlərini təşkil edib.
“Biz dəmir yumruğun gücü ilə Şuşadayıq!” şüarı altında reallaşan səfərlərin “Şuşa İli”ndə davam etdirilməsi Azərbaycan diaspor tarixinə yazılmış ən mühüm hadisələrdən biridir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_1d7cf6b5d310a44f9f7a3e251_o.jpg
Представители диаспоры, прибывшие в Азербайджан и желающие провести каникулы на исторической родине, отбыли в нашу культурную столицу – Шушу.
В седьмой поездке, состоявшейся при организационной поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой в рамках проекта “Мы находимся в Шуше благодаря железному кулаку”, участвуют около 70 представителей диаспоры из 19 стран.
В программу поездки по традиции входят посещение площади “Базарбаши”, Джыдыр дюзю, площади, где установлены “Расстрелянные скульптуры”, места подписания Шушинской декларации, дома Хуршидбану Натаван, родника “Xaн гызы”, мавзолея Моллы Панаха Вагифа, памятника Узеиру Гаджибекову, дома-музея Бюльбюля, Гянджинских ворот, мечетей Саатлы, Ашагы и Юхары Говхар ага и других достопримечательностей. Кроме того, члены диаспоры ознакомятся с работой по реконструкции и благоустройству, проводимой в Шуше – жемчужине Карабаха.
Отметим, что в рекомендациях Президента Ильхама Алиева на V Съезде азербайджанцев мира было отмечено значение ежегодного посещения проживающими за рубежом нашими соотечественниками исторической родины, в частности, освобожденных земель.
Государственный комитет по работе с диаспорой в 2021 году четырежды (27 июля, 17 aвгуста, 9 oктября и 2 декабря), а в 2022 году – дважды (26 июля и 17 августа) организовал поездки представителей диаспоры в город Шуша.
Продолжение поездок, организованных под лозунгом “Мы находимся в Шуше благодаря железному кулаку!”, в “Год Шуши” является одним из важнейших событий в истории азербайджанской диаспоры.