https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_a70aa497ca45db7b909df6d7c_o.jpg
Bu gün kibertəhdidlər uşaqlardan tutmuş yaşlılara qədər internet istifadəçiləri üçün daha da aktuallaşır. İnterpolun #ThinkTwice informasiya kampaniyası çərçivəsində Kaspersky kibertəhlükəsizliyi əhəmiyyətli dərəcədə artıracaq beş sadə və əlçatan tövsiyə hazırlayıb. Bu tövsiyələr gündəlik həyatda asanlıqla tətbiq edilə bilər və ən geniş yayılmış təhdidlərdən etibarlı qorunma təmin etməyə kömək edəcək. Şəbəkədə effektiv müdafiəyə nail olmaq üçün beş addımı təqdim edirik:
1. Şifrələri avtomatlaşdırın
Hər bir sayt və tətbiq üçün ən azı 12 simvoldan ibarət unikal şifrələr yaradın. Şifrələri təhlükəsiz şəkildə saxlamaq, eləcə də onları avtomatik yaratmaq və daxil etmək üçün şifrə menecerlərindən istifadə edin. Bununla məlumat sızma riskini etibarlı şəkildə minimuma endirə bilərsiniz.
2. İkiqat yoxlamanı aktivləşdirin
İkimərhələli autentifikasiya (2FA) hesaba daxil olmaq üçün birdəfəlik kod tələb edərək əlavə müdafiə səviyyəsi təmin edir. SMS kimi təhlükəsizlik səviyyəsi daha aşağı olan metodlar əvəzinə kodların yaradılması üçün autentifikasiya tətbiqlərindən istifadə edin.
3. Linklər və əlavələrə qarşı diqqətli olun
Tanımadığınız şəxslərdən gələn linkləri və ya faylları açmayın. Hesabların oğurlanmaq ehtimalını azaltmaq üçün hətta tanışlardan gələn gözlənilməz mesajları təkrar yoxlayın.
4. Avtomatik yeniləmələri aktivləşdirin
Sistemlərin və tətbiqlərin müntəzəm yenilənməsi təcavüzkarlar tərəfindən istifadə edilə biləcək boşluqları aradan qaldırır. Yalnız rəsmi mənbələrin təqdim etdiyi yeniləmələrə etibar edin.
5. Paylaşımlarınıza nəzarət edin
Onlayn paylaşılan məlumatlar sizə qarşı istifadə oluna bilər. Sosial şəbəkələrdə paylaşımlarınızın əlçatanlığını məhdudlaşdırın və məxfilik parametrlərinizi tənzimləyərək riskləri minimuma endirin.
"Kibertəhdidlər gündəlik həyatımızın bir hissəsinə çevrilir və hər kəs əsas təhlükəsizlik tədbirlərinin əhəmiyyətini anlamalıdır. Məqsədimiz kibertəhlükəsizliyi hamı üçün əlçatan və sadə etməkdir. Bu tövsiyələr istifadəçilərə çox vaxt və ya resurs sərf etmədən ən geniş yayılmış təhdidlərdən müdafiəyə imkan verəcək", - deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirir.
Avtomatlaşdırma təhlükəsizliyin açarıdır
Bu tövsiyələrə əməl etmək “Kaspersky Premium” kimi kompleks həllərdən istifadə ilə daha asandır. Tətbiq şifrələrin idarə olunmasını, yeniləmələri, fişinqdən müdafiəni və məlumat sızmalarının monitorinqini avtomatlaşdırır.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_a70aa497ca45db7b909df6d7c_o.jpg
Сегодня киберугрозы становятся все более актуальными для всех пользователей сети — от детей до пенсионеров. В рамках информационной кампании Интерпола #ThinkTwice "Лаборатория Касперского" разработала пять простых и доступных советов, которые помогут значительно повысить вашу кибербезопасность. Эти рекомендации легко применять в повседневной жизни, и они обеспечат надежную защиту от самых распространенных угроз. Представляем пять шагов к эффективной защите в сети:
1. Автоматизируйте пароли
Создавайте уникальные пароли длиной не менее 12 символов для каждого сайта и приложения. Используйте менеджер паролей, чтобы не только безопасно хранить данные, но и генерировать и вводить их автоматически. Это надежный способ минимизировать риск утечек.
2. Включите двойную проверку
Двухфакторная аутентификация (2FA) обеспечивает дополнительный уровень защиты, требуя одноразовый код при входе в учетные записи. Используйте приложения-аутентификаторы для генерации кодов, избегая менее безопасных методов, таких как SMS.
3. Будьте осторожны с ссылками и вложениями
Не открывайте ссылки или файлы от незнакомцев. Даже от знакомых стоит перепроверить неожиданные сообщения, чтобы исключить возможность взлома их аккаунтов.
4. Включите автообновления
Регулярные обновления систем и приложений закрывают уязвимости, которыми могут воспользоваться злоумышленники. Доверяйте только официальным источникам обновлений.
5. Контролируйте, чем делитесь онлайн
Информация, размещенная в сети, может быть использована против вас. Ограничьте видимость ваших постов в социальных сетях и настройте конфиденциальность, чтобы минимизировать риски.
«Киберугрозы становятся частью нашей повседневной жизни, и каждый должен понимать важность элементарных мер безопасности. Наша цель — сделать кибербезопасность доступной и простой для всех. Эти советы помогут пользователям защитить себя от самых распространенных угроз, не тратя на это много времени или ресурсов», - отметил Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
Автоматизация — ключ к безопасности
Советы проще воплотить в жизнь, используя комплексные решения, такие как Kaspersky Premium. Приложение автоматизирует управление паролями, обновлениями, защиту от фишинга и мониторинг утечек данных.