https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_6c49d791618b52e33c62d75c9_o.jpg
Qış mövsümü və havaların qeyri-stabil keçməsi ilə əlaqədar bütün respirator xəstəliklər, həmçinin mövsümi qrip hallarının artması daha çox müşahidə edilir.
Hər hansı səbəbdən profilaktik peyvəndlərdən kənarda qalan uşaqlar və yanaşı xəstəlikləri olan risk qrupuna aid şəxslər mövsümi respirator xəstəliklərə görə yüksək həssaslığa malik əhali qrupları hesab olunur.
Əhalinin sağlamlığının qorunması və yoluxma hallarının qarşısının alınması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi qarşıdan gələn bayram və istirahət günlərində, xüsusilə yüksək həssaslığa malik şəxslərə kütləvi tədbirlərdə və insanların sıx toplaşdığı məkanlarda tənəffüs yollarını qoruyan fərdi vasitələrdən istifadə, həmçinin əl gigiyenasına riayət etməyi tövsiyə edir. Eyni zamanda, gündəlik qidalanma rejiminə bol vitaminli ərzaqların daxil edilməsi məqsədəuyğundur.
Hər bir vətəndaş sağlamlığına xüsusi diqqət və məsuliyyətlə yanaşmalı, özünü və ətrafındakıları infeksiyalara yoluxmadan qorumalıdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_6c49d791618b52e33c62d75c9_o.jpg
В связи с зимним сезоном и нестабильной погодой участились случаи заражения респираторными заболеваниями, а также сезонной инфекцией гриппа.
К группам населения с высокой восприимчивостью к сезонным респираторным заболеваниям относятся дети, по каким-либо причинам не прошедшие профилактические прививки, а также лица с сопутствующими заболеваниями.
Министерство здравоохранения Азербайджанской Республики в целях охраны здоровья населения и предотвращения инфекций в предстоящие выходные и праздничные дни, особенно лицам с повышенной восприимчивостью, рекомендует использовать индивидуальные средства защиты дыхательных путей, соблюдать гигиену рук. Также целесообразно включать в ежедневный рацион продукты, богатые витаминами.
Каждый гражданин должен с особой чуткостью и ответственностью относиться к своему здоровью, защищать себя и окружающих от заражения инфекциями.